Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR pokračujeme v upratovaní a odhaľujeme ďalší nezvládnutý krok bývalého vedenia. Tentokrát ide o projekt Konsolidovanej analytickej vrstvy, ktorý mal pomôcť analytickým jednotkám na ministerstvách, ale aj ostatných inštitúciách štátnej a verejnej správy, rozhodovať sa na základe údajov a dát. Avšak bez výsledku.

Ďalšie fiasko Remišovej

„V podstate išlo o nástroj, vďaka ktorému sa štát bude rozhodovať na základe informácií a dát, nie pocitov. Projekt by automaticky vyhodnocoval údaje, ktoré vlastní štát v najdôležitejších oblastiach a analytikom by poskytoval všetko, čo potrebujú. Na základe týchto údajov mohlo Slovensko napredovať. Je to podobné, ako keď idete k lekárovi a očakávate, že sa bude rozhodovať na základe dát, a nie pocitov,“ objasnil minister investícií Richard Raši.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Softvér pre analytikov mal obsahovať 20 dátových modulov, ktoré by priniesli strategické rozhodovanie štátu na základe informácií, ktoré sú na jednom mieste. Napríklad scenáre budúceho vývoja Slovenska, hodnotenie vplyvu vládnych politík, mapu dopytu po vzdelávacích službách, mieru a predikciu nezamestnanosti, odhad rastu a štruktúry HDP, ale aj to, ako sa bude vyvíjať priemyselná produkcia a mnohé ďalšie. Všetky tieto moduly mali mať obrovský prínos pre riadenie štátu, pretože by sa rozhodoval na základe informácií, dát a istoty.

Projekt dala pani Remišová spraviť štátnej firme Slovensko IT a vyhlasovala, že v porovnaní s projektom odhadom za 9 miliónov eur, ako som ho navrhol urobiť ja, ona to zvládla za 1,9 milióna eur a ušetrila daňovým poplatníkom milióny. Tých 9 miliónov samozrejme uviedla s DPH a 1,9 bez DPH, preto to upresním. Nami navrhovaný projekt by stál bez DPH 7,7 milióna eur,“ vysvetlil Raši.

„Vráťme sa ale k podstate problému. Pani Remišová namiesto 20 modulov, ktoré by pomáhali riadiť štát, ich urobila 10, no sú absolútne nepoužiteľné. Stálo to síce necelé dva milióny eur, ale tieto dva milióny vyhodila do koša. Pretože jej moduly disponovali údajmi, ktoré už štát vlastní alebo sa dajú vytiahnuť z iných databáz alebo dokonca vygoogliť. Napríklad monitorovanie návštevnosti webu slovensko.sk a socipoist.sk či zber spätnej väzby na digitálne služby štátu. No, urobte si názor sami,“ vyhlásil šéf rezortu investícií.

Konsolidovaná analytická vrstva mala byť národným projektom, ktorý by slúžil kompletne všetkým sektorom. V tejto dobe je nutné povedať, že riešenie, ktoré bolo vytvorené spoločne so Slovensko IT je nefunkčné a nie je v prevádzke. Miesto jednej zberne máme rozhádzané dáta po rôznych rezortoch a analytické jednotky nemajú aktuálne dostatočné nástroje na to, aby mohli tvoriť podklady pre tých, ktorí riadia túto krajinu,“ povedal štátny tajomník rezortu Ivan Ivančin.

Vybudovanie dátovej infraštruktúry

Cieľom projektu bolo vybudovanie dátovej infraštruktúry, kde by boli všetky dáta na jednom mieste. Tento nástroj mal slúžiť na rýchly zber dát, obsahovať očistené dáta a mať iné funkcionality, ktoré nám mali nejakým spôsobom napomáhať rýchlo spracovať kvalitné analytické výstupy. Bohužiaľ, túto pridanú hodnotu tento nástroj nemá,“ doplnil riaditeľ Inštitútu digitálnych a regionálnych politík Matúš Dubovský.

V aktuálnom programovom období bude ministerstvo investícií hľadať investičný kapitál na to, aby sa tento projekt vzkriesil. Lebo núdza o tieto dáta tu stále je. Ideme realizovať Konsolidovanú analytickú vrstvu tak, ako bola v prvopočiatku zamýšľaná, aktualizujeme ju a prispôsobíme tomu, v akej dobe žijeme,“ uzavrel Ivančin.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d