Politický analytik, publicista a historik Eduard Chmelár vo svojom článku poukazuje na to, že Veľká Británia hromadne zatýka občanov za memečká, Brazília núti sieť X odísť z krajiny, Írsko sa snaží zakázať „zlé mémy“, Austrália sa snaží cenzúrovať príspevky siete X, venezuelský prezident Maduro blokuje všetok prístup na sieť X, Európska únia sa snaží vydierať Elona Muska.

Tento trend sa však podľa neho netýka len sietí Telegram a X a pripomína, ako dnes už bývalá prezidentka Zuzana Čaputová merala cestu až za oceán do sídla spoločnosti Youtube, aby žiadala viac „moderátorov“ pre Slovensko, ale aj to, že EÚ sa pravidelne vyhráža spoločnosti Meta, že ak nezačne viac cenzúrovať, vykáže ju zo svojho územia.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Nie, nemám na mysli odvolanie generálneho riaditeľa SND a generálnej riaditeľky SNG. To slobodu naozaj neohrozuje. Mimochodom, Milan Kňažko po svojom nástupe do funkcie ministra odvolal za jeden jediný deň nie dvoch, nie troch, ale všetkých riaditeľov inštitúcií, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva kultúry, no vtedy herci ani len nepípli. Chcem upozorniť skôr na nebezpečné tendencie, ktoré sa šíria vo svete, no ktoré u nás nevyvolali žiadnu pozornosť.
V sobotu na francúzskom letisku Le Bourget zadržali zakladateľa a generálneho riaditeľa aplikácie Telegram Pavla Durova. Dôvod? „Nedostatočné moderovanie obsahu na Telegrame“. Hoci Telegram označujú médiá hlavného prúdu pravidelne za nástroj ruskej propagandy, pravda je taká, že Durov musel v roku 2014 emigrovať, lebo odmietol splniť požiadavky ruských úradov na zrušenie opozičných účtov na svojej sociálnej sieti. Telegram sa stal po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 hlavným zdrojom nefiltrovaného spravodajstva pochádzajúceho z oboch strán konfliktu.
To, že ide o politické stíhanie, vidno aj z toho, že Durova dodatočne obvinili z podpory terorizmu, obchodu s drogami a detskej pornografie. Ale to je tak absurdné, ako keby obvinili poštára, že neotvoril, neprečítal a neukázal úradom nejaký list s problematickým obsahom. V skutočnosti mocenské elity znervózňovalo to, že Telegram raketovo rástol bez kontroly spravodajských služieb, teda že umožňoval otvorenosť a slobodu bez obmedzení. Preto sú tieto zásahy také nebezpečné a ľahko zneužiteľné. Ak umožníme politickej moci, aby pod akoukoľvek zámienkou regulovala komunikáciu, vrátime sa späť do čias, keď oficiálna cenzúra rozhodovala o tom, čo sa smie a čo nesmie čítať.
Zadržanie majiteľa sociálnej siete, ktorú sleduje miliarda ľudí, by nás nemalo nechať ľahostajnými. To, čo by sa malo stať prvotriednym škandálom, zostáva pre mocenské elity nezaujímavou správou. Nečudo. Správajú sa rovnako. Veľká Británia hromadne zatýka občanov za memečká. Brazília núti sieť X odísť z krajiny. Írsko sa snaží zakázať „zlé mémy“. Austrália sa snaží cenzúrovať príspevky siete X. Venezuelský prezident Maduro blokuje všetok prístup na sieť X. Európska únia sa snaží vydierať Elona Muska. Tento trend sa, žiaľ, netýka len sietí Telegram a X. Pamätáme si, ako dnes už bývalá prezidentka Zuzana Čaputová merala cestu až za oceán do sídla spoločnosti Youtube, aby žiadala viac „moderátorov“ (ako sa v dnešnom mocenskom newspeaku hovorí cenzorom) pre Slovensko. A Európska únia sa pravidelne vyhráža spoločnosti Meta, že ak nezačne viac cenzúrovať, vykáže ju zo svojho územia.
Pri poslednom príklade sa pristavme. Ako vidíme, sociálne siete sa usilujú dostať pod kontrolu všetky krajiny bez ohľadu na režim. Európska únia je však v tomto hanebnom trende osobitne aktívna. Bez povšimnutia ľudskoprávnych aktivistov prešla európska legislatíva o digitálnych službách (DSA), prostredníctvom ktorej chce skupina byrokratov rozhodovať o tom, čo môžu Európania čítať, písať, sledovať a hovoriť online. Už dnes vidíme, že niektorí európski politici a úradníci zneužívajú svoje právomoci na umlčanie či dokonca potrestanie protivníkov a sami pritom šíria dezinformácie. Hovoria, že potrebujeme „reguláciu médií na ochranu demokracie“, čo je až tragikomický oxymoron. Myšlienka, že potrebujeme cenzurovať médiá, aby sme mohli chrániť slobodu, je ako vystrihnutá z Orwellovho románu 1984. Zdá sa však, že mnohí túto dystopiu pochopili nie ako výstrahu, ale ako návod.
Sme na začiatku éry, v ktorej budeme musieť za zachovanie slobody prejavu tvrdo bojovať. Fakt, že zatknutého Pavla Durova sa zastal Edward Snowden či Elon Musk, no nijaký západný líder, je sám osebe alarmujúci. Demokracia je možná len vtedy, ak umožní slobodnú pluralitnú diskusiu. Ak Európa v tomto zlyhá, sloboda prejavu zmizne aj v ostatných častiach sveta.
Zdroj: Facebook Eduard Chmelár / InfoVojna
Putin: Nemá zmysel stretnúť sa so Zelenským
Celá Európa je v ohrození. Ukrajinské sily zasiahli špecialistov počas opravy Záporožskej jadrovej elektrárne a porušili „režim ticha“
Taraba: Veterné elektrárne ani v Šaštíne nepotrebujeme
Európa podľa Andreja Babiša pochopila, že musí začať vyjednávať s Vladimirom Putinom
Robert Fico kritizuje silácke reči maďarského premiéra Pétera Magyara o tom, že Maďarsko susedí samo so sebou, ako aj veľkolepé sľuby nemeckého kancelára Friedricha Merza o návrate Nemecka na globálnu scénu.
V USA netrpezlivo očakávajú začiatok ozbrojeného konfliktu medzi Ruskom a Európou
VIDEO: Pfizer, štát a mlčanie médií. Advokátka JUDr. Marica Pirošíková odhaľuje, čo sa počas covidizmu dialo za našimi chrbtami
Európsky súd pre ľudské práva vyniesol verdikt o sťažnostiach slovenských podnikateľov, ktorí žalovali štát za finančné straty spôsobené zatvorením prevádzok a lyžiarskeho strediska počas šírenia ochorenia Covid-19
Najväčší európsky rozruch spôsobili títo Nemci v Petrohrade
Lavrov: Trumpova administratíva ide v Bidenových šľapajach. Americký prístup k vojne na Ukrajine sa vraj nezmenil
„Totálna obrana Európy“. Príprava na boj s neexistujúcim nepriateľom. Vojenský výbor NATO vyzýva na „národnú obranu vrátane civilistov“.
Kontroverzný výrok Pétera Magyara rozvíril diplomatické vody, Blanár reaguje
Slovensko po prvý raz stíha spochybňovanie Benešových dekrétov. Polícia sa zaoberá incidentom z januárového protestu
Putinov poradca ocenil slovenského vydavateľa, jeho najnovší preklad aj slovenských čitateľov
Šimkovičová o novele o dovoze predmetov kultúrnej hodnoty: Chránime kultúrne hodnoty Slovenska!
Putin vracia „morskú príšeru“ do služby. Najhoršia nočná mora sa stáva skutočnosťou
„Lietajúce márnice“ NATO sa ponáhľali na Ukrajinu: Aliancia v panike evakuuje elitu po odvetnom útoku
Konflikt záujmov? Český europoslanec vysvetľuje členstvo v zbrojárskom think-tanku
Putin odhalil veľké vojenské tajomstvo po údere „Orešnikom“ na Ukrajinu
Zelenskyj poslal Putinovi otvorený list
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Chmelár: Sloboda prejavu vo svete je vo vážnom ohrození
Chmelár: Sloboda prejavu vo svete je vo vážnom ohrození
Chmelár: Sloboda prejavu vo svete je vo vážnom ohrození