Slovanské Noviny

23. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Nový český prezident Petr Pavel pricestoval v pondelok na nástupnú návštevu Slovenska. Pokračuje tak v dlhoročnej tradícii svojich predchodcov, keď aj jeho prvá zahraničná cesta smeruje na Slovensko. Uskutočnila sa iba niekoľko dní po jeho slávnostnej inaugurácii. Dvojdňová oficiálna návšteva sa začala privítacím ceremoniálom na nádvorí Prezidentského paláca. Na snímke slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a český prezident Petr Pavel si podávajú ruky v Prezidentskom paláci v pondelok 13. marca 2023 v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Slovensko, a s ním prakticky celá Európa i celý svet, si včera pripomenuli 79. výročie ukončenia najstrašnejšieho z doterajších vojenských konfliktov – II. svetovej vojny.

Niektorí si na tento významný deň spomenuli so všetkou úctou a vážnosťou, iní s akousi pachuťou v ústach kvôli ruskému konfliktu na Ukrajine. Nech je to tak či onak, spomenúť si na všetkých tých, ktorí nás oslobodili, je našou morálnou aj ľudskou povinnosťou.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Rozmach fašizmu v nepoznaných formách

Spomienku tejto významnej udalosti, ktorou oslobodenie Slovenska a ukončenie II. svetovej vojny rozhodne bolo, venoval v zaujímavom statuse aj Eduard Chmelár, historik, politický komentátor a poradca premiéra Roberta Fica. „Nad fašizmom sme nezvíťazili. Rozmáha sa v nových, doposiaľ nepoznaných formách. Všetci vravia, že sú za mier, no takmer nikto pre neho nič nerobí. A svet je k novej globálnej vojne bližšie ako kedykoľvek predtým,“ konštatuje hneď v úvode a pripomína, že súčasťou tejto eskalácie napätia je aj boj o výklad dejín.

„Prezidentka radšej dorazila k nedôstojnému hrobu neznámeho vojaka pri rušnej hlavnej ceste, len aby nemusela ísť na Slavín, a pospomínala všetky možné národy, len aby nemusela vyzdvihnúť leví podiel Červenej armády pri oslobodzovaní našej vlasti. Ľudia ako Ivan Korčok a Ivan Mikloš sa radšej zúčastnili na propagandistickej akcii k zbierke munície pre Ukrajinu,“ púšťa sa Chmelár do kritiky hlavy štátu a niektorých našich „demokratických“ politikov, pričom Denník N podľa neho zavádza, že Sovietsky zväz bol verný spojenec Hitlera.

Prezident Pavla by bolo potrebné degradovať

„To je taká obludná demagógia, ako povedať, že ním bola väčšina západoeurópskych krajín vrátane Poľska. Títo vulgárni prepisovači dejín totiž zamlčiavajú, že Sovietsky zväz podpísal bilaterálnu zmluvu s nacistickým Nemeckom ako posledný, keď už Hitler uzavrel dohody s ostatnými európskymi štátmi, a keď ZSSR pochopil, že Európa zostáva voči jeho varovaniam pred nebezpečenstvom nacizmu slepá a hluchá, a že potrebuje získať čas, aby sa mohol brániť sám,“ pripomína historik isté súvislosti a dodáva, že v pretekoch antiruského šovinizmu zatiaľ vyhrávajú Česi.

Jednoznačným víťazom dnešných orgií demagógie je podľa Chmelára český prezident Petr Pavel, ktorý počas pietneho aktu na pražskom Vítkove povedal, že Rusko rozpútalo v Európe vojnu, ktorá svojou ničivosťou nijako nezaostáva za druhou svetovou vojnou… „Za toto nehorázne prirovnanie by si zaslúžil degradovať na desiatnika,“ nedáva si Chmelár servítku pred ústa a pripomína, že Hitlerova vojna bola vyhladzovacia, a že v smrteľnom ohrození boli nielen Židia, Slovania a Rómovia, ale väčšina porobených národov, ktoré sa v heroickom vzopätí a za cenu desiatok miliónov životov vymanili spod najväčšieho zla, aké kedy na tejto planéte vyčíňalo.

Vojna je najstrašnejšia vec akú si možno predstaviť

„Prirovnávať k tomu ruskú inváziu na Ukrajinu je zvrhlosť. Ruská vojna je imperiálna podobne ako tie americké, ale nazývať ju vyhladzovacou nemožno ani pri znásilnení mysle – ako poznamenal Noam Chomsky, je oveľa „ohľaduplnejšia“ ako invázia USA do Iraku,“ podotýka politický komentátor a dodáva, že namiesto týchto nezmyslov by sa mal český prezident a jemu podobní zamyslieť radšej nad tým, čo robí Európska únia, ktorá vznikla práve zo skúseností šesťročnej celosvetovej agónie ľudstva na myšlienke donútiť odvekých rivalov k všestrannej mierovej spolupráci.

„Prečo sa dnes o to isté, čo uplatnila medzi Francúzskom a Nemeckom, neusiluje medzi Ruskom a Ukrajinou, a namiesto toho vyzbrojuje jednu krajinu proti druhej?“ pýta sa Chmelár, podľa ktorého v súčasnosti prebieha jediný konflikt, ktorý nesie znaky vyhladzovacej vojny: je to genocída palestínskeho obyvateľstva v Gaze. „Len na porovnanie: OSN pred týždňom oznámila, že v Gaze je viac trosiek a sutín ako na Ukrajine. V praxi to znamená, že na 40 kilometrov dlhej frontovej línii v Palestíne je zničených viac budov ako na 1000 kilometrov dlhej frontovej línii na Ukrajine. 65 percent zničených budov v Gaze boli ľudské obydlia (toľko ku klamstvám Izraela, že útočí len na vojenské ciele). Len odpratávanie trosiek zaberie podľa OSN 14 rokov,“ uvádza ďalej politický komentátor.

A kým ukrajinské deti sa podľa neho ukrývajú na relatívne bezpečných miestach, tie palestínske hľadajú v troskách budov vedľa svojich zavraždených rodičov zvyšky jedla a kvapky vody. „Za týmito nešťastnými obeťami však nikto nenarieka, na túto apokalypsu sa Európa mlčky pozerá,“ konštatuje smutne Chmelár, podľa ktorého je vojna tá najstrašnejšia vec, akú si možno predstaviť. „Nemali by sme zabúdať, že cieľom všetkých, ktorí sa usilujú o mier, nemôže byť legalizácia šovinistickej nenávisti k nepriateľovi, ale obnova ľudskosti,“ prízvukuje Eduard Chmelár, ktorý m iba jedno želanie: „Nech mier, sloboda a priateľstvo medzi národmi prekvitajú na celom svete!“

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d