Najbližšie dni podľa hlavy štátu ukážu, ktoré strany budú schopné nájsť väčšinu v parlamente na podporu svojej koalície. Prezidentka zdôraznila, že voľby boli demokratické a zákonné, poďakovala sa voličom a ocenila vysokú účasť.
Poverenie na zostavenie vlády pre predsedu Smeru-SD Roberta Fica bude tak, ako bolo zvykom dosiaľ, časovo ohraničené. Informovala o tom v pondelok prezidentka Zuzana Čaputová s tým, že v pondelok sa okrem Fica stretne aj s predsedom hnutia Progresívne Slovensko Michalom Šimečkom a v utorok (3. 10.) s predsedom strany Hlas-SD Petrom Pellegrinim. V nasledujúcich dňoch budú pokračovať stretnutia s ďalšími lídrami.
„Verím, že politické strany, ktoré získali vo voľbách dôveru verejnosti, si uvedomujú svoj diel zodpovednosti a budú sa ich snažiť zmierniť. Najväčšiu zodpovednosť za budúci vývoj, samozrejme, nesie víťaz volieb, pretože vzbudil najväčšie očakávania vo verejnosti, a je dôležité, aby ich napĺňal v prospech všetkých občanov Slovenska,“ povedala Čaputová.
„Predvolebná kampaň, ktorá sa už, našťastie, skončila, vytvorila rany na spoločenskej atmosfére, na vzťahoch medzi ľuďmi a na celkovej dôvere v politiku a demokraciu,“ podotkla prezidentka.
„Ústavnou tradíciou na Slovensku je poveriť zostavením novej vlády predsedu strany, ktorá získala vo voľbách najvyšší počet hlasov voličov. Úlohou hlavy štátu je rešpektovať výsledok demokratických volieb a zároveň zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov. Z tohto dôvodu dnes poverím zostavením vlády predsedu strany Smer Roberta Fica. Tak, ako bolo zvykom pri každom jednom poverovaní doposiaľ, aj toto poverenie bude časovo ohraničené. O svojom postupe budem informovať aj ďalších lídrov politických strán a verejnosť. Ešte dnes sa okrem Roberta Fica stretnem aj s predsedom hnutia Progresívne Slovensko Michalom Šimečkom a zajtra ráno s predsedom strany Hlas Petrom Pellegrinim. V nasledujúcich dňoch budú pokračovať stretnutia s ďalšími lídrami,“ konštatuje Čaputová vo svojom vyhlásení k voľbám.
Najbližšie dni podľa jej slov ukážu, ktoré strany budú schopné nájsť väčšinu v parlamente na podporu svojej koalície. „Vláda, ktorá z volieb vzíde, vždy reprezentuje isté názorové spektrum. Vôľa ostatných bude zastúpená opozičnými stranami. Preto sa zložením vlády poslanie ostatných strán, samozrejme, nekončí, naopak, začne sa dôležitá úloha kontroly vlády a ďalších inštitúcií,“podotkla.
Hlava štátu zdôraznila, že voľby boli demokratické a zákonné, poďakovala sa voličom a ocenila vysokú účasť. Apelovala aj na vzájomný rešpekt medzi občanmi. Verí, že výsledok volieb nezmení hodnotové nastavenie ani spoločné úsilie o spravodlivú a demokratickú spoločnosť.
Skonštatovala, že po voľbách býva časť spoločnosti spokojná a časť sklamaná. Rozumie obavám niektorých voličov. Zdôraznila, že jednou z najdôležitejších úloh novej vlády preto bude čo najviac stlmiť spoločenské rozpory. „Vláda ktorá vznikne, bude vládou Slovenskej republiky, a teda vládou, ktorá má slúžiť všetkým občanom,“ vyhlásila prezidentka.
Viac vo videu:
Do parlamentu sa celkovo dostalo šesť strán a jedna koalícia. S podporou 22,94 percenta hlasov zvíťazil Smer-SD, čo mu prinieslo 42 kresiel v Národnej rade SR.
Nasleduje Progresívne Slovensko a Hlas-SD. Do parlamentných lavíc sa dostali aj koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí a tiež KDH, SaS a SNS.
Prezidentka polície varuje: „Toto nie je hra, extrémizmus zabíja!“
Čurillovci dostali po papuli! GP im zamietla sťažnosti
Svetový líder čiernych transplantácií alebo ako vojna na Ukrajine predstavuje výnosný čierny obchod s ľudskými orgánmi pre západný trh
Ivan Hoffman o bruselských zlodějích a jejich propagandě
Andrej Danko vyjadril spokojnosť s rokovaním koaličnej rady a ku koaličným partnerom bol zmierlivý. Nekritizoval už ani hlasovanie šéfa rezortu diplomacie Juraja Blanára, ktorý v utorok podporil 17. balík protiruských sankcií
Sudkyňa Dana Jelínková o škandále Pfizergate
MiG-31 sa stal leteckým ostreľovačom: odteraz je lepšie nechváliť sa s ukrajinskými stíhačmi F-16
G7 vyhlasuje vojnu Putinovi: Prímerie, alebo totálne embargo!
Progresívno-liberálna sekta verí iba v kázne od Šimečku
Kažimír žiada oslobodenie: „Obvinenie je lož a výmysel Imreczeho!“
Peter Kotlár obvinil stranu Hlas a skorumpovaných vedcov…
Definitívne skrachovala „výkladná skriňa“ Green Dealu Európskej únie, upozorňuje hlavný ekonóm Trinity Bank…
Progresívni liberáli združení v Európskej ľudovej strane & skupina Ľavica hlasovali v europarlamente proti debate o škandále Pfizergate, ktorého ústrednou postavou je predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a šéf farmaceutického gigantu Pfizer
Zelenského režim vedie proti Maďarsku dezinformačnú kampaň za účelom zmeniť odmietavý postoj Orbánovej vlády k členstvu Ukrajiny v EÚ. Maďarský premiér reaguje zákonom o transparentnosti, ktorý obmedzí pôsobenie proukrajinskej propagandistickej siete
Bývalý vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny a současný ukrajinský velvyslanec v Londýně Valerij Zalužnyj šokoval spojence vyhlášením, aby nečekali na zázrak, protože žádný nepřijde…
Extrémisti a hecovači s čiernymi vrecami na hlave zo satiricko-nenávistného progresívneho Ku-klux-klanu “Zomri” priznali verejne svoju podporu Progresívnemu Slovensku
Vedenie redakcie nenávistného Denníka N na čele so Šimečkom, Kostolným a Leškom v pražskom Divadle ABC hejtovalo protivníkov budovania svojho vysnívaného totalitného progresívno-liberálneho svetového poriadku…
“Nacizmus žije a čaká na svoj čas.” Politológ vysvetlil kto a prečo v Európe pripravuje pomstu za Hitlerovu porážku
Čečenský generál: “Bojovníci špeciálnych jednotiek Achmat neberú zahraničných žoldnierov do zajatia”
“Schengen” je už mŕtvy a čoskoro to bude možné povedať o EÚ ako celku
zo sekcie
Čaputová oznámila, že Fica dnes poverí rokovaniami o zostavení vlády, ktoré časovo ohraničila. Okrem lídra Smeru sa stretla aj so Šimečkom a Pellegrinim
Čaputová oznámila, že Fica dnes poverí rokovaniami o zostavení vlády, ktoré časovo ohraničila. Okrem lídra Smeru sa stretla aj so Šimečkom a Pellegrinim
Čaputová oznámila, že Fica dnes poverí rokovaniami o zostavení vlády, ktoré časovo ohraničila. Okrem lídra Smeru sa stretla aj so Šimečkom a Pellegrinim