Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Spojené kráľovstvo bude vykonávať kyberútoky proti nepriateľským štátom, ktoré sa pokúsia Spojenému kráľovstvu ublížiť. Oznámil to britský minister obrany Ben Wallace v rozhovore zverejnenom 2. októbra v denníku „The Sunday Telegraph“.

„Niektoré štáty proti nám vedú kybernetickú vojnu každý deň. V súlade s medzinárodným právom máme právo sa brániť. Budeme sa brániť voči kybernetickým operáciám, ak budú nebezpečné, zlomyseľné alebo škodlivé,“ vyhlásil Wallace a spomenul britské „Národné kybernetické sily“ (National Cyber Force — NCF).

Vytvorenie novej štruktúry, ktorá bude spájať príslušníkov rôznych britských špeciálnych služieb a ministerstva obrany, bolo oznámené v novembri minulého roku. Podľa denníka „The Sunday Telegraph“ bude vybudované centrum NCF v hodnote 5 miliárd libier (6,8 miliardy dolárov), ktoré bude zamestnávať tisíce hackerov a expertov na informačné technológie. Sídlo bude mať v Samsbury (Lancashire) na severozápade Anglicka.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Jeden zo spôsobov, ako to môžete urobiť, je neutralizovať nástroje, ktoré sú proti vám používané,“ pokračoval minister. „Ak napríklad nepriateľský štát používa server na použitie ransomwaru, spywaru alebo dezinformácií proti vám, môžete na riešenie týchto serverov použiť útočné kybernetické zbrane. Útočné kybernetické zbrane môžu robiť veľa vecí, vrátane zamerania sa na pedofilov a ich siete, zamerania teroristov a ich sietí a samozrejme zamerania nepriateľských štátov, ak sa tak rozhodneme.“

Minister ako príklad uviedol kyberútoky pomocou vírusu „WannaCry“, ktorý v decembri 2017 spôsobil na britskom národnom zdravotnom systéme škodu vo výške 92 miliónov libier (viac ako 125 miliónov dolárov). Spojené kráľovstvo oficiálne obvinilo KĽDR z tohto rozsiahleho kyberútoku.

„Toto je nový front, nové bojisko. Je mojou zodpovednosťou chrániť, a to zahŕňa aj schopnosť prekaziť našim protivníkom možnosť na nás útočiť. Keby sme tieto možnosti nemali, bolo by to zanedbanie povinností. Ktovie, čo s nami bude o 20 rokov, zatiaľ sme neboli vystavení kyberútoku na najvyššej úrovni, katastrofickému kyberútoku,“ dodal šéf rezortu obrany.

V novembri minulého roku britský premiér Boris Johnson oznámil zriadenie „Národných kybernetických síl“, ktorých hlavným cieľom by mal byť boj proti škodlivým aktivitám v kybernetickej sfére tak zo strany druhých štátov ako aj teroristov – počítačových zločincov. Nová štruktúra bude združovať civilných a vojenských špecialistov, príslušníkov zahraničnej spravodajskej služby MI6, obranného vedeckého a technologického laboratória (Defence Science and Technology Laboratory — DSTL), ako aj zástupcov vládneho komunikačného veliteľstva (Government Communications Headquarters — GCHQ), spravodajskej služby, ktorá je v skutočnosti obdobou „Národnej bezpečnostnej agentúry USA“ a je zodpovedná za elektronickú spravodajskú službu a ochranu vládnych a vojenských informácií.

K úlohám, ktoré je možné priradiť novej štruktúre, patrí zasahovanie do mobilných komunikačných systémov s cieľom prekaziť plány teroristov, pomoc iným oddeleniam predchádzať používaniu internetu na kriminálne účely a zaistenie bezpečnosti britských vojenských lietadiel pred nepriateľskými bojovými systémami.

Zdroj EADaily/ news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d