Rokovania o protokole brexitovej zmluvy o Írsku a Severnom Írsku trvali viac než rok, pripomína AFP. Tento spor naštrbil vzájomné vzťahy a tiež ohrozuje výsledky desaťročí mierového procesu v Severnom Írsku.

Britský premiér Rishi Sunak a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová dosiahli dohodu na zámku Windsor západne od Londýna.
Londýn v roku 2020 rámci „rozvodovej“ dohody s EÚ súhlasil, že predpisy EÚ sa budú naďalej vzťahovať na pohyb tovaru do Severného Írska, súčasti Spojeného kráľovstva. Zostalo tak fakticky na jednotnom trhu EÚ. Zámerom je zachovať mier v Severnom Írsku v súlade s veľkopiatkovou dohodou z roku 1998, podľa ktorej musí byť zabezpečená trvalá ekonomická integrácia medzi Severným Írskom a členom EÚ Írskom.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Britská vláda však opakovane pohrozila, že tento protokol jednostranne zmení v prípade, ak Európska únia neodsúhlasí zmeny.
info.sk
Dopustil sa Prezident Trump velezrady?
Tajná manipulace CIA s počasím odhalena: Dokumenty ukazují šokující program
Nemeckí liberálni vedci technicky rehabilitujú ukrajinský nacizmus
Slováci sú pobúrení: Prečo tu neveje slovenská vlajka?
STOP mobilom na priechodoch, jazda po chodníkoch sa končí
Káva zlacnela takmer o tretinu: Analytik prezradil, či sa to prejaví aj v slovenských obchodoch
Umelá inteligencia (AI) ohlasuje posthumánnu éru ekonomických, sociálnych a morálnych otrasov
Ľudská rasa sa so všetkou svojou múdrosťou zabíja sama
Európa chce Rusku vnútiť druhú severnú vojnu
V Černigovskej oblasti bol zničený sklad s raketami „Patriot“
VIDEO: Péter Magyar tvrdí, že EÚ sa vráti k nákupu ruského plynu, pretože je lacnejší. Nový maďarský premiér sa v mnohých otázkach začína podobať na svojho predchodcu Viktora Orbána
VIDEO: Jan Kraus o novinároch, z ktorých sa stali politickí aktivisti, o súčasnom stave spoločnosti a médií, ktoré podľa neho nehľadajú pravdu, ale aj o svojej talkshow či zaujímavých podcastoch Joea Rogana a ďalších
EÚ rozbieha program, ktorého sa obáva dokonca aj Zdechovský
Ukrajina „omylom“ nasmerovala drony smerom k Fínsku. A Brusel mlčí…
R. Kaliňák: Výstavba nemocnice v Prešove by mohla pokračovať budúci týždeň
Progresívci verbujú internetových trollov. „Zúfalci“ – hodnotia Slováci
Tichá revolúcia vo svete centrálnych bánk
3.6.2026 Denný súhrn zo slovanských štátov
Rusko pokračuje v úderoch. Kyjev frustruje skutočnosť, že rakety sa nemíňajú
Ultimátny úder „Orešnikom“ odhalil dva Trójske kone medzi ukrajinskými politikmi
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Británia dosiahla s EÚ dohodu o pravidlách pre Severné Írsko po brexite
Británia dosiahla s EÚ dohodu o pravidlách pre Severné Írsko po brexite
Británia dosiahla s EÚ dohodu o pravidlách pre Severné Írsko po brexite