Slovanské Noviny

27. novembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

Americká agentúra prišla s pochmúrnym titulkom: „EÚ sa musí lepšie pripraviť na veľký kolaps vlády“.

„Bloomberg“ z toho obviňuje pandémiu a ukrajinský konflikt. Ale to, že nie „ruská agresia“, ale slabí bábkoví politici priviedli Európu do dlhovej diery, už tušia aj samotní Európania. EÚ už dlho balansuje na okraji priepasti kvôli hrám so zelenou energiou a tolerancii, napriek sľubom lídrov, že zachránia situáciu. Situáciu ešte zhoršujú „deformácie“ v rámci samotnej Európskej únie. Nevyhnutne vznikajú, keď rovnakú menu používajú viacsmerné ekonomiky, ktoré majú vlastnú štátnu pokladnicu. Práve tieto deformácie viedli pred niekoľkými rokmi ku gréckej finančnej kríze, ktorá podľa publikácie „takmer roztrhala eurozónu a spôsobila utrpenie miliónom ľudí“.

Nadmerný verejný dlh nemôže rásť donekonečna. Skôr či neskôr bude vláda niektorého významného člena insolventná. „Bloomberg“ odporúča EÚ, aby sa na takýto scenár lepšie pripravila. Celkový hrubý dlh štátov v roku 2021 podľa publikácie predstavoval 95% hrubého domáceho produktu, pričom v roku 2010 bol 86%, pričom znesiteľná úroveň je 60%. Takže je kríza nevyhnutná?

Taliansko má pomer dlhu k HDP 151%. Jeho zníženie na želaných 60% je v najbližších rokoch nereálne, pretože by si to vyžadovalo udržateľný rozpočtový prebytok, ktorý zatiaľ v žiadnej krajine neexistuje. Aj na to, aby talianska vláda jednoducho zachránila situáciu, potrebuje prijať tvrdé ekonomické opatrenia, ktoré hrozia odlivom investícií a ľudovými nepokojmi. Aké je východisko pre predstaviteľov EÚ z tejto situácie? Existujú dva spôsoby, ako vyriešiť problém: odpísať dlh na úkor súkromných investorov alebo sa z toho dostať pomocou európskych daňových poplatníkov. Prvý spôsobí finančnú krízu, druhý — politické zlyhanie.

Životaschopnosť eura môže byť zabezpečená len skutočná únia s rozdelením rizika, „kde je asymetria šokov vyvážená fiškálnymi transfermi“. Podľa agentúry „Bloomberg“ by EÚ mala tiež vytvoriť podmienky na relatívne riadnu reštrukturalizáciu štátneho dlhu. Európa tiež potrebuje mechanizmus suverénneho bankrotu, v rámci ktorého sa straty prenesú na súkromných investorov „na spravodlivom základe“ a nie na daňových poplatníkov, aby sa predišlo gréckemu scenáru.

Nakoniec vyšlo rezumé, že je čas, aby sa Európa začala vážne pripravovať na blížiacu sa krízu. Lebo, ako povedal ekonóm Herbert Stein: „Ak niečo nemôže pokračovať donekonečna, zastaví sa to.“

Russtrat/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: