Slovanské Noviny

22. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

V izolácii určite Slovensko nie je! Hosťom ďalšej časti obľúbenej diskusnej relácie Bez cenzúry s Fedorom Flašíkom bol tentoraz ďalší člen súčasnej vlády.

Pozvanie do štúdia prijal šéf slovenskej diplomacie, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD). Blanár sa v štúdiu vyjadril k viacerým aktuálnym a horúcim témam.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Katastrofické scenáre mimovládok

Pred voľbami, kedy volebné prieskumy viedla strana Smer-SD a kedy v prieskumoch dôveryhodnosti politikov sa dostával do popredia Robert Fico. Začala sa miestami, až nechutná antikampaň. Slovensko zaplavili čierne billboardy s rôznymi heslami ako: Rusko vyhrá. Neplánuj si tu deti a podobne, či blíži sa koniec demokracie. Okrem toho sa stalo akousi „zázračnou formulkou“ najmä progresívnych politikov, ktorí ju používali na dennej báze, že ak sa podarí Smeru vyhrať voľby a následne aj zostaviť vládu, tak na čele s Robertom Ficom, ako premiérom sa naša krajina ocitne v izolácii pred okolitým svetom. Realita je však iná. Fica rešpektuje Brusel, Fica rešpektujú i strategickí partneri v skupine V4. Nekončí sa žiadne dôležité partnerstvo. Práve naopak, utužujú sa zanedbané vzťahy napríklad s Maďarskom.

V izolácii určite Slovensko nie je

„V izolácii určite Slovensko nie je. Je to len zbožné prianie súčasnej opozície. My sme si povedali, že zahraničná politika má iba vtedy význam, pokiaľ bude podporovaná a vnímaná dobre občanmi Slovenskej republiky, pretože zahraničná politika, nie je politika pre zahraničie. Ale predovšetkým je to politika na obhajovanie suverénnych názorov našej krajiny i národnoštátnych záujmov našich občanov.“ Hovorí Blanár.

Šéf slovenskej diplomacie ďalej dodáva: „Národnoštátnym záujmom je predsa občan Slovenskej republiky, ich životná úroveň a všetko čo s tým súvisí. Čiže žiadna izolácia, ba práve naopak. Snažíme sa hneď od prvých dní, respektíve od významných zasadnutí, ktoré absolvujem, nadviazať kontakt s partnermi a komunikovať o všetkých konkrétnych veciach, ale najmä aj prezentovať naše suverénne názory a postoje.

Ako vníma EÚ postoj SR k vojne na Ukrajine?

Strana Smer ešte v čase, kedy bola opozičnou stranou, po vypuknutí vojny na Ukrajine neustále deklarovala, že by malo Slovensko participovať na tom, aby sa čím skôr tento konflikt nejakým spôsobom ukončil. Dlhodobo kritizovala vtedajšiu vládu Eduarda Hegera a samotného ministra obrany Jaroslava Naďa za to, že Slovensko poslalo na Ukrajinu skoro všetky svoje zbrane a podporuje tak predlžovanie tejto tragickej udalosti. Okrem toho sme nášmu východnému susedovi poslali i systémy protivzdušnej obrany. To dokonca oslabilo našu obranyschopnosť, pretože v aktuálnych dňoch chránia náš vzdušný priestor maďarské či české stíhačky. Avšak, tie maďarské, iba vo veľmi obmedzenom režime.

Po nástupe k moci, sa Robert Fico zúčastnil svojho prvého summitu Európskej únie, kde jasne deklaroval slovenský postoj k rusko-ukrajinskému konfliktu. A to taký, že Kyjev od novej vlády neobdrží už žiadne zbrane, ktoré budú pochádzať z našich skladov. Robert Fico tento postoj deklaroval aj samotnej predsedníčke eurokomisie Ursule Von der Leyenovej, ktorá to akceptovala.

„Nikto nesedel v kúte. Sedel som za okrúhlym stolom. Mal som rovnaké príspevky ako všetci ostatní kolegovia. Stihol som sa s mnohými pozoznamovať, po pri programe, ktorý je vždy veľmi nabitý. Musím povedať, že tie stretnutia boli veľmi zaujímavé, pretože mnohí očakávali, že bude nejaká zmena rétoriky a nič také neprišlo, lebo my sme komunikovali rovnako aj pred voľbami to čo budeme robiť a v podstate rešpektujú naše názory.“ Uviedol Blanár na margo opozičných tvrdení, že sa na pôde EÚ nebude s predstaviteľmi vlády nikto baviť.

V rozhovore Bez cenzúry s Fedorom Flašíkom sa dozviete:

 • Či sa naplnili katastrofické scenáre dnešnej opozície a politických mimovládok, že Slovensko bude v medzinárodnej izolácii.
 • Ako vnímajú Slovensko zahraniční partneri?
 • Aké sú očakávania od zahraničnej politiky prezentované mnohými veľvyslancami
 • Ako vnímal kritiku opozície a politických mimovládok, že nie je kariérnym diplomatom –
 • Ako vníma EÚ postoj SR k vojne na Ukrajine?
 • Aký postoj má SR k izraelsko-palestínskemu konfliktu a či sa už stretol s veľvyslancami týchto krajín?
 • Ako vníma ekonomický a obchodný rozmer z pohľadu rezortu diplomacie?
 • Akú stratégiu využije rezort diplomacie pri propagácii a šírení dobrého mena o Slovensku v zahraničí a či plánuje vzájomnú komunikáciu s inými rezortmi na jej dosiahnutie?
 • Ako bude do budúcnosti riešiť opakované nelichotivé vyjadrenia niektorých veľvyslancov o Slovensku?
 • Či stále platí to čo SMER – SSD v minulosti komunikoval, že svet má štyri svetové strany
 • Či si myslí, že EÚ a jej inštitúcie potrebujú upgrade a viac zdravého rozumu.
 • Aký vzťah má k zoskupeniu V4
 • Ako sú dôležité voľby do EP a čo môžu zmeniť v európskych štruktúrach
 • V akom stave je krajina a jednotlivé rezorty
 • Čo s rozvrátenými verejnými financiami
 • Aká je jeho vízia medzinárodného kreditu Slovenska a kde by sa mal nachádzať po štyroch rokoch

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d