Slovanské Noviny

27. novembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

Situácia v EÚ sa zhoršuje natoľko, že sa v poslednej dobe hovorí o scenári z roku 2008, keď v USA skrachovala banka Lehman Brothers. Zatiaľ čo sa Európska centrálna banka svojimi prognózami nepriblížila k realite a naďalej nevie zastaviť infláciu, podľa expertov recesia zasiahne EÚ v poslednom kvartáli tohto roka. Odštartovať ju môžu krajiny Nemecko a Taliansko, ktoré kríza výrazne zasiahla.

Bankrot európskych bánk

Podľa viceprezidenta Európskej centrálnej banky (ďalej ECB) Luisa de Guindosa v prípade, ak Rusko nedodrží dohodnuté dodávky plynu, Nemecko, najsilnejšia ekonomika EÚ, vstúpi do recesie:

Ak sa tak stane, nevidím žiadnu alternatívu ako recesiu v Nemecku a nakoniec v celej eurozóne,“ uviedol de Guindos.

Toto vyjadrenie sa výrazne odkláňa od predpovede ECB, podľa ktorej sa očakávala expanzia. Realita však naznačuje nevyhnutnú recesiu v 19 krajinách eurozóny.

Energetická kríza vedie k značným hospodárskym deformáciám. Síce môžeme vidieť v každom odvetví určitú dynamiku, ktorá sa podobá kríze v roku 2008, je to však úplne iné. To, čo bolo vtedy kolapsom, je teraz rizikom pri dodávkach energie v EÚ,“ informuje Manfred Huebner, výkonný riaditeľ spoločnosti Sentix.

Zarážajúcim faktom pri vysokej inflácií je žiadosť európskych bánk, ktoré požiadali o viac ako 2 000 miliárd eur. Takýto scenár nenaznačuje nič dobré. Ak sa začiatkom zimy potvrdí plynová kríza, spôsobí to masívny kolaps HDP Nemecka, následne Talianska a ďalších krajín eurozóny. Všetko zatiaľ nasvedčuje tomu, že budeme svedkami historického kolapsu, ktorý niektoré krajiny stiahne na dno.

Credit Suisse je tesne pred krachom

Dôkazom tejto nepriaznivej situácie je aj stav dvoch najväčších investičných bánk, ktoré sa nachádzajú v katastrofálnom stave. Ide o banky Credit Suisse Group AG (NYSE: CS) a Deutsche Bank AG (NYSE: DB). Generálny riaditeľ Credit Suisse Ulrich Koerner potvrdil, že sa aktuálne nachádzajú v bezvýchodiskovej situácii, ktorá smeruje do krachu.

Základným scenárom, ktorý je potrebné sledovať, je cenový vývoj ropy a obmedzenie dodávok plynu do EÚ. S týmto úzko súvisí politická situácia v Líbyi, o ktorej sa zatiaľ príliš nehovorí. Okrem toho budú všetky pohľady upriamené na FED, ktorý po voľbách v USA bude s veľkou pravdepodobnosťou pokračovať v agresívnej menovej politike.

investing.com/kryptomagazín

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: