Slovanské Noviny

13. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

„Bachmut už nie je v ukrajinských rukách, iba v našich srdciach,“ potvrdil Zelenskyj stratu kontroly nad východoukrajinským mestom. Jeho hovorca to potom poprel. Putin zagratuloval wagnerovcom k úspešnému dobytiu

Boje o Bachmut v Doneckej oblasti prebiehajú už od vlaňajšieho augusta. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu na summite krajín G7 v japonskej Hirošime nepriamo potvrdil že Rusko získalo kontrolu nad mestom Bachmut na východe Ukrajiny.

Zelenskyj podľa AP vyjadril presvedčenie, že Ukrajina toto mesto stratila. Rusi tam podľa jeho slov všetko zničili. „Dnes je Bachmut už len v našich srdciach,“ povedal Zelenskyj.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ruské ministerstvo obrany v nedeľu vyhlásilo, že ruské jednotky spolu s bojovníkmi ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny získali úplnú kontrolu nad mestom Bachmut na východe Ukrajiny.

K dobytiu mesta ruským vojakom a wagnerovcom gratuloval ruský prezident Vladimir Putin, napísali ruské štátne tlačové agentúry s odvolaním sa na Kremeľ.

Vyhlásenie ministerstva prišlo približne osem hodín po tom, ako šéf wagnerovcov Jevgenij Prigožin povedal, že jeho bojovníci získali úplnú kontrolu nad mestom Bachmut.

„Bachmut bol úplne obsadený! Ďakujem generálovi Surovikinovi a generálovi Mezencevovi, ktorí nám dali možnosť vykonať túto náročnú operáciu. A vďaka Vladimirovi Putinovi za to, že nám dal túto príležitosť a vysokú česť brániť našu vlasť,“ oznámil v sobotu napoludnie šéf PMC Wagner Prigožin, ktorý pri tejto príležitosti opäť zaútočil na ministra obrany Sergeja Šojgu aj náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova za to, že celý čas počas bojov hádzali wagnerovcom polená pod nohy.

Na záver poslal samostatný pozdrav ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému: „Bez sarkazmu, vaši chlapi bojovali statočne, bojovali dobre!“

Oznámil tiež, že jeho bojovníci sa z Bachmutu stiahnu 25. mája, aby si oddýchli.

Ukrajina ešte v sobotu reagovala, že naďalej kontroluje časť mesta. „V Bachmute prebiehajú ťažké boje. Situácia je kritická,“ uviedla námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová na platforme Telegram. Ukrajinské jednotky podľa jej sobotňajšieho vyjadrenia „držia obranu“ in oblasti mesta zvanej Litak (Lietadlo).

V nedeľu hovorca prezidentskej kancelárie Serhij Nikiforov uviedol, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poprel tvrdenia, že ruské sily dobyli mesto Bachmut na východe Ukrajiny.

Prezidentská kancelária neskôr objasnila, že prezident reagoval na tvrdenia, či Rusi mesto obsadili.„Prezident tým poprel, že bol Bachmut obsadený,“ uviedol Nikiforov.

Agentúra DPA neskôr napísala, že ukrajinský prezident bol vo svojich vyjadreniach nejednoznačný.

Zelenskyj zdôraznil, že Bachmut je takmer úplne zničený a je v ňom množstvo Rusov. Označil to za tragédiu a poďakoval sa ukrajinským vojakom za ich úsilie.

Boje o Bachmut v Doneckej oblasti prebiehajú už od vlaňajšieho augusta. Ide o najdlhšiu a najkrvavejšiu bitku počas viac ako ročnej ruskej invázie. V tomto meste žilo pred vypuknutím vojny približne 70.000 ľudí.

Kyjev v uplynulých dňoch viackrát hlásil, že ukrajinskej armáde sa podarilo postúpiť na frontovej línii v okolí Bachmutu.

Zdroj: info.sk / ta3.com / cas.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.