Slovanské Noviny

29. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Austrálska rezervná banka (RBA) de-facto skrachovala, keď ohlásila prepad svojich rezerv a obrovské straty na dlhopisoch.

Centrálna banka Austrálie priznala zdecimovanie svojho majetok vďaka nákupom množstva dlhopisov kvôli pandémii koronavírusu (Covid-19). Týmito nákupmi sa snažila podporiť hospodársku aktivitu počas obdobia lockdownov.

Zástupkyňa guvernéra RBA Michelle Bullocková počas prejavu v Sydney 21. septembra 2022 odhalila, že kroky centrálnej banky spôsobili gigantickú účtovnú stratu vo výške 36,7 miliardy austrálskych dolárov (23,49 miliardy eur).

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Jediná možnosť na záchranu centrálnej banky je dotlačiť chýbajúce peniaze

Záporné vlastné imanie vo výške 12,94 miliardy austrálskych dolárov (7,94 miliardy eur) spôsobilo, že centrálna banka nejaký čas nebola schopná vyplácať vládne dividendy.

Napriek tomu Bullocková uistila, že centrálna banka môže pokračovať v plnení svojich záväzkov, keď sa stanú splatnými, keďže RBA môže vytlačiť nové peniaze (čo nikto iný v krajine robiť nemôže).

„Záporná akciová pozícia preto neovplyvní schopnosť rezervnej banky vykonávať svoju prácu,“ povedala.

Alex McMillan z Real Money povedal, že RBA sa, samozrejme, môže dostať zo situácie, ktorá by inak zbankrotovala každú komerčnú banku. Napriek tomu je to zaujímavý pohľad na výzvy, ktorým čelia iní centrálni bankári, keď sa pokúšajú zosúladiť pandemické stimuly s infláciou po covide a ekonomickým rozvojom, povedal.

„RBA začala svoj program nákupu dlhopisov v novembri 2020 ako druhý stimulačný balík v reakcii na pandémiu.

V prvom kole opatrení došlo k zníženiu sadzieb na rekordné minimá a k zriadeniu nástroja termínovaného financovania, ktorý bankám ponúkal lacné trojročné financovanie.

Centrálna banka nakúpila austrálske štátne dlhopisy a polovládne cenné papiere na sekundárnom trhu, aby znížila úrokové sadzby na dlhopisy so splatnosťou 5 až 10 rokov,“ vysvetlil McMillan.

Podporný program sa niekoľkokrát predĺžil a RBA napokon kúpila štátne, štátne a územné vládne dlhopisy v celkovej hodnote 281 miliárd austrálskych dolárov (179,87 miliardy eur). A dnes nadišiel čas tento účet začať splácať.

Centrálna banka podľa neho stanovila trhovú hodnotu svojich držieb, čo malo za následok stratu 44,9 miliardy austrálskych dolárov (28,74 miliardy eur) v novom ocenení.

Po kompenzácii o 8,2 miliardy austrálskych dolárov (5,25 miliardy eur) v základnom zisku z držieb RBA vykazuje čistú stratu 36,7 miliardy austrálskych dolárov (23,49 miliardy eur), čo spôsobilo záporný vlastný kapitál.

Analytici tvrdia, že udeľovanie licencií na tlačenie peňazí s cieľom dostať sa z tohto druhu problému, nikdy nebude dobrou správou pre austrálsku menu.

Austrálsky dolár od začiatku apríla stratil 13,6 percenta svojej hodnoty voči americkému doláru a za posledných 18 mesiacov bol celkový prepad o 19,5%. Je to pokles, po ktorom niektorí Austrálčania žartovne nazývajú svoju menu „pacifické peso“.

(Poznámka redakcie: A to je len začiatok. Masívne tlačenie peňazí centrálnymi bankami takmer isto povedie k hyperinflácii.)

Bullocková: Centrálne banky musia míňať toľko peňazí, aby udržali svoje krajiny nad vodou

RBA sa domnieva, že ostatné centrálne banky sú v podobnej pozícii, no zatiaľ to nie je vidno, pretože používajú iné účtovné metódy.

Bullocková citovala Bank of England a Reserve Bank of New Zealand, ktoré majú od vlády odškodnenie za akékoľvek straty. RBA zdôrazňuje, že to isté nežiada od austrálskej vlády.

„RBA zvyčajne prispieva svojimi ziskami do vládnej kasy ako dividendu. Vláda by pravdepodobne mala „najbližších niekoľko rokov“ očakávať dieru vo svojom rozpočte tam, kde bola vyplácaná táto dividenda,“ hovorí Bullocková.

Posledné dlhopisy sú splatné v roku 2033.

Medzitým Švajčiarska národná banka vykázala v prvom polroku ohromnú stratu 95,2 miliardy švajčiarskych frankov (95,2 miliardy eur), čo je jej najväčšia strata od založenia centrálnej banky v roku 1907.

Rovnako ako pri RBA, bude strata evidovaná v účtovníctve banky až do splatnosti dlhopisov.

Bullocková povedala, že centrálne banky museli postupovať týmto spôsobom, aby sa krajiny dostali z pandemickej krízy. V tomto zmysle nákup dlhopisov RBA „vo všeobecnosti dosiahol svoje ciele“, uzavrela.

(Súvisiace: Centrálne banky sú ochotné zničiť globálnu ekonomiku, ak to bude potrebné pre záchranu akciového trhu.)

Záver

Pozrite si toto video o tajnom finančnom škandále, ktorý otrasie Austráliou a celým svetom:

AUTOR: Belle Carter

ZDROJ

Spracoval: Badatel.net

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d