Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Perun je silný, statočný a bojovný, syn Svaroga a Lady sponzoruje všetkých ublížených a chudobných a odmeňuje ich silou, ktorá pomáha prekonávať prekážky, nemá rád klamárov a zbabelcov, svoje milosrdenstvo udeľuje iba silným a tým, ktorí sa takými snažia stať. Atribúty Perúna zaujímajú čestné miesto medzi slovanskými amuletmi.

Znamenie Perun Gromovik alebo Gromovnik je hlavným symbolom medzi všetkými súvisiacimi s týmto božstvom. Hovorí sa mu aj Perúnovo koleso alebo Hromové koleso. Vyzerá ako šesťlúčový kríž s čepeľami uzavretými v kruhu. V tomto symbole je ľahké rozpoznať šesťlúčový Kolovrat. Samotný Boh, hoci stál na strane síl svetla, mal obraz bojovníka a bol analógom starogréckeho Dia. Bol tvrdý, ale nie krutý, chránil ľudí pred nespravodlivosťou a dával im silu ísť vpred. Najviac zo všetkého favorizoval vojakov, poskytoval im všemožnú podporu a pomáhal im plniť ich poslanie – chrániť RODINU. Preto bol Gromovik jedným z prioritných symbolov bojovníkov. V časoch starovekého Ruska, keď spory kniežat sužovali slovanskú zem, sa Thunderer tešil zvláštnej cti, pretože jeho patronát mohol priniesť víťazstvo v politických intrigách. Slovania aplikovali Perúnove koleso na odevy, brnenia a zbrane a dokonca ho nosili ako šperky na tele. Najčastejšie to boli prívesky z dreva alebo rôznych kovov.

Je tu však aj pridaná hodnota. Amulet Gromovik vie, ako sa chrániť pred nevľúdnymi ľuďmi. Kamkoľvek vstúpi človek s nečistými myšlienkami, nebude môcť ublížiť iným, ak je toto znamenie nablízku. Preto naši predkovia vešali toto kúzlo na svoje domy, ako aj na budovy patriace vojenskému oddeleniu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Koleso Perúna pomôže: chráňte sa pred ranami spôsobenými nepriateľom, pestovať odvahu, stať sa sebavedomejším, získať ochranu pred poškodením a zlým okom, stať sa odolnejším a fyzicky silnejším. 

Štít Perun, ako bežný štít, tento amulet chráni majiteľa. Tradične sa zobrazuje vo forme kvapky, ktorej špičatý koniec smeruje nadol. Na povrch prívesku v podobe štítu remeselníci najčastejšie aplikovali obraz samotného Perúna. Často tam bol aj jeho znak Gromovik. Niekedy bol štít dodatočne zdobený atribútmi hromov – sekery, meče alebo blesky. Hlavné funkcie amuletu sú podobné ako pri skutočnom štíte. Svojho nositeľa chráni pred nepriateľskými zbraňami. Štít tiež pomôže odrážať energetickú negativitu a zakryť rodinný krb, čím ochráni rodinu pred problémami a nešťastiami.

Perúnova sekera je vhodná výhradne pre mužov.

Prilba je ďalším symbolom boha Perúna. Samotný účel tejto položky hovorí o tom, kto by ju mal nosiť. Rovnako ako Štít, aj Helmu pôvodne používali bojovníci. Verilo sa, že takéto kúzlo posilní jeho nositeľa a pomôže prekonať všetky ťažkosti. Slabých obdaril dôverou a odhodlaním a bezstarostným odvážlivcom doprial šťastie.

Pečať Perúna dali mužom ženy. Bolo zvykom dostávať amulet Helmy od starších mužov, ale pečať Perúna tradične dávali ženy. Hlava rodiny zvyčajne dostávala takéto známky pozornosti. Získať taký dar od milovanej ženy sa považovalo za veľmi čestné. 

Slovanské Noviny

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

možno ste nepostrehli

%d