Slovanské Noviny

7. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Amerikou sa valí červená republikánska vlna

Do volieb zostávajú dva týždne a všetky trendy začínajú hrať v prospech republikánov.

V septembri sa ratingy Bidena a Demokratickej strany mierne odrazili od minima a demokrati si vydýchli. Teraz sa však ekonomické problémy opäť vyhrotili a rating demokratov zasa klesol.

Republikáni takmer zaručene prevezmú Snemovňu reprezentantov. Podľa volebných modelov môžu vyhrať v 30 okruhoch, ktoré teraz držia demokrati – to im umožní získať slušnú väčšinu 235 – 245 mandátov proti súčasným 212.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

Situácia v sa výrazne zlepšuje pre republikánov aj senátnych voľbách. V Nevade a Georgii majú dobré šance vyhrať. Republikánski kandidáti dokázali zmenšiť svoj náskok pred súpermi v Arizone a Pensylvánii. V tomto smere majú republikáni možnosť získať 51-52 kresiel v Senáte a tu by mali tiež väčšinu.

Ešte dramatickejšia situácia sa však vyvíja vo voľbách guvernérov. Demokrati sú na tom tak zle, že čelia bolestivej porážke aj v Oregone a New Yorku, veľmi liberálnych štátoch. Miestni obyvatelia, unavení z nárastu kriminality a rekordnej inflácie, možno prvýkrát po dlhom čase dostanú k moci vo svojich štátoch republikánov.

No a mnohí demokrati sa už vopred pripravujú na delegitimizáciu týchto volieb – obviňujú republikánov z obmedzovania volebných práv menšín. V súčasnej Amerike sa stáva tradíciou odmietanie uznať výsledky volieb porazenou stranou. A to rozhodne nepridáva stabilitu už aj tak rozbitému politickému systému vo Washingtone.

Malek Dudakov

news-front