Slovanské Noviny

14. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Americký veľvyslanec na Slovensku sa neobáva návratu Fica

Veľvyslanec USA na Slovensku Gautam A. Rana v rozhovore pre proamerický dezinfoweb SME, ktorého spoluvlastníkom je americký miliardár a finančný špekulant George Soros, hovoril o ruských dezinformáciách, Slovensku a demokratickej Amerike ako nositeľke slobody a mieru. Napriek protitrumpovským útokom politicky progresivisticky vyhranenej a tendenčne zameranej moderátorke Zuzane Kovačič Hanzelovej odpovedal diplomaticky a bývalého prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa bránil ako zástancu posilňovania NATO.

„Ako americký veľvyslanec sa stretávam s ľuďmi z celého politického spektra po celom svete. Pán Fico je bývalým trojnásobným premiérom a je momentálne lídrom v prieskumoch. A existuje možnosť, že by mohol byť budúcim premiérom alebo významným členom vlády. Rozhodnutie o tom, koho si zvolíte za lídra, je na Slovákoch. Slovensko je členom NATO, dôležitým členom EÚ, a preto pre Spojené štáty je nevyhnutné a bude nevyhnutné mať silný vzťah so Slovenskom. Musím však dodať, že niektoré jeho nedávne výroky, najmä označovanie prezidentky Čaputovej za agentku USA, sú absolútne nevhodné. Myslím si, že ako trojnásobný premiér, ako niekto, kto veľmi úzko spolupracoval so Spojenými štátmi, keď bol pri moci, to vie robiť aj lepšie,“ hovorí americký veľvyslanec na Slovensku Gautam Rana o stretávaní sa s politikmi a o Robertovi Ficovi.

„Určite máme červené čiary. Napríklad sa nestretnem s nikým, kto zastáva neonacistický pohľad. Ani s nikým, kto popiera holokaust. To sú veľmi silné červené čiary. Ale znovu, jedna vec, ktorú musím zdôrazniť na základe vašej otázky, je, že budú to slovenskí občania, ktorí rozhodnú o vašej ďalšej vláde, o ďalších lídroch. Ako americký veľvyslanec budem musieť spolupracovať s vládou a s ľuďmi, ktorých si vyberiete,“ dodáva na otázku, či by sa stretol s niekým z Republiky alebo ĽSNS.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

• Ako sa pozerá na slovenskú politiku?

• Ako sa pozerá na to, že polovica Slovákov považuje Spojené štáty americké za hrozbu?

• Považuje aj on tieto voľby za jedny z najdôležitejších na Slovensku?

• Kedy sa konečne presťahuje ambasáda USA z centra mesta a zmizne plot z Hviezdoslavovho námestia?

Viac vo videu:

Zdroj: YouTube SME / InfoVojna