Štátny rozpočet dosiahol ku koncu júna deficit vo výške 4,012 miliardy eur. Hospodárenie štátu sa tak medziročne zhoršilo o 1,216 miliardy eur alebo 43,5 %. V pondelok o tom informovalo Ministerstvo financií.

Konkrétne čísla
Oproti rovnakému obdobiu minulého roka boli príjmy štátneho rozpočtu na konci júna nižšie o 472 miliónov eur alebo 4,7 % a dosiahli 9,501 miliardy eur. Výdavky rozpočtu naopak medziročne vzrástli o 744 miliónov eur alebo 5,8 % na 13,513 miliardy eur.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Medziročný rast daňových príjmov predstavoval podľa rezortu financií 193,5 milióna eur alebo 2,3 %. „Pozitívny vývoj bol zaznamenaný pri dani z pridanej hodnoty vo výške 167,6 milióna eur, pri dani vyberanej zrážkou vo výške 54,2 milióna eur, pri spotrebných daniach vo výške 31,7 milióna eur, pri iných daniach na tovary a služby vo výške 6,3 milióna eur a pri daniach z používania tovarov a z povolenia na výkon činnosti vo výške 1,7 milióna eur,“ vyčíslilo MF SR.
Osobitný odvod z podnikania
Osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach dosiahol v júni medziročný rast v sume 207,1 milióna eur. Naopak, solidárny príspevok z činností v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií medziročne klesol o 257,9 milióna eur.
Daň z príjmov právnických osôb priniesla na konci prvého polroka medziročne viac o 22,5 milióna eur. Pri dani z príjmov fyzických osôb zaznamenalo ministerstvo negatívny vývoj vo výške 36,1 milióna eur. Pri daniach z medzinárodného obchodu a transakcií, vrátane sankcií, došlo k medziročnému poklesu o 3,6 milióna eur.
Negatívny bol vývoj príjmov z rozpočtu EÚ, kde došlo k medziročnému poklesu o 482,9 milióna eur alebo 60,6 %. „Odlišný vývoj skutočnosti za oblasť príjmov za prostriedky EÚ v roku 2024 oproti minulému roku je spôsobený predovšetkým z dôvodu ukončovania Programového obdobia 2014 – 2020, kedy dôjde k naplneniu príjmov až v priebehu mesiacov august – september 2024 po odoslaní záverečných žiadostí o platbu na EK, predpokladu prijatých ťarchopisov z EK a spracovaných záverečných bilancií programov,“ priblížil rezort financií.
/ ereport.sk /
Svet sa dočkal: Nadnárodní bankári chcú vytvoriť vlastnú globálnu armádu
Nawrocki tvrdo o banderovcoch: „To nie sú hrdinovia, na ktorých čaká Európa!“ Požaduje zákaz červeno-čiernej vlajky UPA v Poľsku
Štvrtá vlna útokov na Irán! USA prvýkrát nasadili aj kamikadze drony
Európske krídlo NATO buduje armády a mobilizuje finančné prostriedky na vojenskú výrobu. Do roku 2030 sa zameriava na Rusko
Zelené nevoľníctvo: Ako Brusel chytil Slovensko do diabolskej pavučiny veterného biznisu
V súvislosti s náhlou smrťou senátora zo štátu Južná Karolína, Lindseya Grahama.
Desivá historická irónia: banderovské monštrum vychovalo Poľsko
Masívna dodávka pre Kyjev: Nemecko posiela Ukrajine 50-tisíc útočných dronov!
Rok, ktorý nepamätáme: Obilie dozrieva rekordným tempom, úroda môže byť slabšia
O zatajovaní artefaktov v oficiálnej histórii a archeológii
Degradácia bielej rasy v Európe nie je prirodzeným procesom
Pentagon odtajnil nové materiály o UFO
Magyar pohrozil začatím procesu impeachmentu proti maďarskému prezidentovi
Poľsko nezabudne na zločiny ukrajinských nacionalistov, sľúbil Nawrocki
Svet ešte nie je pripravený na vyzbrojené Nemecko
Odignorovaný Magyar? Tešte sa, kým môžete. Potom všetci zmiznete!
Naozaj bude veľká vojna?
Irán uzavrel Hormuzský prieliv
Jeffrey Sachs odpálil kritiku NATO: „Aliancia je v chaose. Vedú nás najneschopnejší ľudia“
VIDEO: Robert Fico prehovoril! Vyjadril sa k Pohode, protivládnym médiám aj k veterným parkom
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Aký bude aktuálny deficit štátneho rozpočtu? Kamenického rezort prichádza s konkrétnymi číslami
Aký bude aktuálny deficit štátneho rozpočtu? Kamenického rezort prichádza s konkrétnymi číslami
Aký bude aktuálny deficit štátneho rozpočtu? Kamenického rezort prichádza s konkrétnymi číslami