Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vedci analyzovali štruktúru mozgu žien v strednom veku a zistili, že tie, ktoré porodili, vyzerajú mladšie ako tie, ktoré nikdy nemali deti. Je to spôsobené tým, že ochranné mechanizmy, ktoré sú súčasťou tela nastávajúcej matky, fungujú po celý život. 

Počas tehotenstva a prvých týždňov po pôrode dochádza v tele ženy, vrátane mozgu, k závažným zmenám. Prudko sa zvyšuje jeho plasticita, dochádza k reštrukturalizácii nervových spojení a aktivujú sa silné adaptačné mechanizmy, ktoré zabezpečujú zdravie matky a potomstva. Je napríklad známe, že v období tehotenstva sa mozog tehotných žien znižuje a potom sa obnoví do šiestich mesiacov po pôrode.

Vo vedeckej literatúre sa opakovane uvádza, že zmeny neurónov, ktoré sa objavia v štádiu tehotenstva, môžu ďaleko presiahnuť obdobie po pôrode, pričom majú ochranný účinok na mozog ženy počas celého života a spomaľujú procesy neurobiologického starnutia.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Skupina európskych vedcov z Veľkej Británie, Nórska a Holandska sa rozhodla túto hypotézu otestovať. Študovali štruktúru mozgu 12 021 britských žien vo veku 54 až 55 rokov (9 568 z nich aspoň raz v živote porodilo a 2 453 nikdy nerodilo). Pomocou metód strojového učenia vedci vytvorili neuroimagingový algoritmus, ktorý umožňuje nielen odhaliť stopy zmien v mozgu ženy počas tehotenstva, ale aj určiť, koľko pôrodov bolo.

Analýza ukázala, že mozgy tých, ktorí porodili,  a veru vyzerali mladšie. Biologický vek ich mozgu bol o 2 až 3 roky nižší ako u rovesníkov nullipar. Navyše, čím častejšie žena rodila, tým väčší bol rozdiel medzi skutočným a biologickým vekom jej mozgu. Aby sa vylúčil vplyv iných faktorov, vedci testovali súvislosť biologického veku mozgu žien s ich etnickým pôvodom, vzdelaním, indexom telesnej hmotnosti a vekom pri prvom pôrode. Nebola zistená súvislosť týchto parametrov, ako aj faktora genetickej variability s biologickým vekom mozgu.

Aby vedci vysvetlili, ako nervové zmeny, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva a po ňom, ovplyvňujú následné starnutie ženského mozgu, ponúkajú niekoľko hypotéz. Môže to byť spôsobené endokrinnými zmenami. Je známe, že hormóny ako estradiol, progesterón, prolaktín, oxytocín a kortizol ovplyvňujú mozgovú aktivitu a ich výkyvy môžu mať dlhodobý vplyv na zdravie mozgu. Je možné, že mikrochemické reakcie v mozgu ovplyvňujú fetálne (embryonálne) bunky, ktoré zostávajú v tele ženy ešte dlho po pôrode.

Slovanské Noviny

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d