Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Deti, ktorých otcovia „iba“ dýchali cigaretový dym, s väčšou pravdepodobnosťou dostanú astmu – štúdia.

Skupina vedcov z univerzít v Austrálii, Spojenom kráľovstve a Srí Lanke dokázala, že tabak škodí nielen samotným fajčiarom a tým, ktorí jeho dym inhalujú v blízkosti, ale o dve generácie neskôr aj ich potomkom.

U mužov, ktorí v detstve inhalovali cigaretový dym, došlo k epigenetickým zmenám v bunkách a tie potom preniesli na svoje deti v podobe zvýšeného rizika vzniku astmy. Počty takýchto dedičných poškodení vedcov ohromili.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Nealergická astma je tak pomenovaná, pretože na jej rozvoj nie je potrebný kontakt so žiadnym alergénom. Vyskytuje sa na pozadí sprievodných ochorení dýchacieho traktu. Jednou z hlavných príčin tohto typu astmy sú genetické faktory. Vedci sa snažia nájsť spúšťače, ktoré by sa dali eliminovať, aby sa zabránilo rozvoju nebezpečného ochorenia.

V štáte Tasmánia zozbierali podrobné zdravotné údaje o 3378 ľuďoch – išlo o páry otcov a detí. Pozorované sú už niekoľko rokov. Autori potom analyzovali údaje, aby zistili, ako fajčenie ovplyvnilo potomstvo.

Vedci pozorovali takzvaný „transgeneračný efekt“ – poškodenie zdravia v ďalších generáciách. Niektorí dospelí muži boli vystavení tabakovému dymu od svojich rodičov pred dosiahnutím veku 15 rokov – od detstva boli pasívnymi fajčiarmi. A to sa odrazilo nielen na ich zdraví, ale stalo sa hlavným faktorom vzniku nealergickej astmy u ich detí. Navyše, ich vnúčatá budú tiež vystavené zvýšenému riziku tohto ochorenia.

„Riziko nealergickej astmy u detí sa zvyšuje o 59 %, ak boli ich otcovia v detstve vystavení pasívnemu fajčeniu, v porovnaní s deťmi, ktorých otcovia neboli vystavení. Riziko bolo ešte vyššie, 72 %, ak boli otcovia vystavení pasívnemu fajčeniu a sami pokračovali vo fajčení,“ Ťiacheng Liu, spoluautor štúdie z University of Melbourne.

Za najpravdepodobnejšiu príčinu tohto pôsobenia autori považujú epigenetické zmeny v bunkách. Ide o génové modifikácie, pri ktorých sa nukleotidová sekvencia DNA nemení, no stále sa dedia.

Tieto zmeny môžu byť spôsobené vplyvmi prostredia, vrátane vystavenia tabakovému dymu. Keď chlapec alebo mladý muž neustále dýcha cigaretový dym, jeho zárodočné bunky podliehajú epigenetickej modifikácii, ktorá sa vyvíja pred pubertou. Potom pokračujú v produkcii spermií. Takže zmeny v budúcnosti zdedia jeho deti a od nich možno aj jeho vnúčatá, čím sa zvýši riziko, že sa u nich rozvinie astma.

https://www.theguardian.com/society/2022/sep/15/children-of-children-exposed-to-smokers-more-likely-to-get-asthma-study-finds

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d