Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

„Vyhrali sme, dnes (28.1.2021) parlament jednohlasne schválil Potravinový semafor!“ napísal na facebooku Nakupovanie s potravinovým kritikom, poslanec NR SR Patrick Linhart (Sme rodina).

 „Otravinári, samozvaní poctiví mäsiari, prebaľovači a podvodní predajcovia syntetických otravín dnešným dňom utrpeli ťažkú porážku. Vyhrali sme my, spotrebitelia,“ uviedol na margo schválenia novely zákona o potravinách. Účinnosť nadobudne 1. januára 2022.

„Potravinový Semafor je unikát pre Slovensko, trvalo mi štyri roky boja, aby sa tento projekt podarilo zakotviť zákonom. Po odhaľovaní potravinových káuz a testovaní výrobkov akreditovanými laboratóriami prostredníctvom organizácie TESTY POTRAVÍN, ktorú som založil, som prišiel na to, že to, čo sa píše na obaloch potravín, nemusí byť v skutočnosti vždy pravda. Až u 70% testovaných potravín nekorešpondovalo to, čo sa uvádzalo na obale, so skutočnosťou. Potravinový semafor je databáza produktov výrobcov, ktorí nemajú čo skrývať a chcú, aby bol ich produkt transparentný. Registrácia produktov je bezplatná a dobrovoľná a vlastníkom a prevádzkovateľom databázy bude štát,“ vysvetlil.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Týmto som po štyroch rokoch boja proti Otravinárom zasadil posledný úder samozvaným poctivým mäsiarom, prebaľovačom kurčiat, či ovocia a zeleniny a podvodným predajcom bezéčkových výnimočných, gazdovských a ešte neviem akých potravín, no v skutočnosti potravín so syntetickými éčkami, ktoré akosi „pozabudli“ uviesť na obale v zložení produktov,“ pochválil semafor P. Linhart.

Do registra potravín sa budú zapisovať údaje o cieľovej skupine spotrebiteľov, stupni a spôsobe spracovania potraviny, jej zložení, kvalite, politike kvality, produkčnom systéme a pôvode a certifikačnom systéme a požiadavkách na bezpečnosť pri jej výrobe.

Potraviny zaregistrované v registri potravín pre potravinový semafor majú uľahčiť výber konečnému spotrebiteľovi a zjednodušiť pomoc štátu v podobe podpory a propagácie domácich a kvalitných potravín, ktoré z dlhodobého hľadiska napomôžu k zníženiu počtu obyvateľstva trpiaceho zdravotnými problémami zapríčinenými nesprávnymi stravovacími návykmi. Registrujúcim orgánom, správcom a prevádzkovateľom registra potravín sa stane Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktoré zverejní tento register potravín na svojom webe.

Ako semafor bude fungovať?

Potravinový semafor je systém, ktorý má kupujúcemu napovedať, aké je zloženie produktov bez toho, aby ho musel chytiť do rúk. Podľa názoru P. Linharta nie je pre každého jednoduché rozhodnúť o vhodnosti potravinárskeho výrobku len na základe informácií uvedených v zložení na obale. Taktiež si ľudia nemusia byť istí pôvodom potraviny. Poslanec tvrdí, že pôvod potravín často nevedia presne zistiť ani kontrolné orgány, nie ešte spotrebiteľ. Ako dobrovoľný potravinový kritik na podobné prípady narazil viackrát, preto považuje za dôležité zaviesť nástroj, ktorý jednoduchšie poskytne všetky informácie o potravinovom výrobku. „Stačí si mobilom naskenovať produkt alebo zadať jeho EAN či QR kód do systému a v priebehu sekundy vám semafor odhalí o výrobku všetko,“ približuje, ako by mala v praxi vyzerať jeho idea.

Semafor bude fungovať vyslovene ako softvérové riešenie. V aplikácii by si zákazník vedel určiť vlastné kritériá – či chce slovenský produkt, diabetické či bezlaktózové potraviny alebo výrobky bez konzervantov napríklad s označením Značky Kvality SK. „Zákazník sa nebude rozhodovať na základe často zavádzajúcich reklám, ale na základe skutočnosti,“ argumentuje. „Potravinový semafor bude fungovať podobne ako e-shop s oblečením. Namiesto značky, veľkosti a farby si ale nastavíte kritériá ako Bio, Fair Trade či Značka kvality SK alebo napríklad pôvod, či to, že chcete iba bezlepkové produkty. Webová stránka vám zobrazí len produkty podľa vašich vlastných kritérií. Mobilná aplikácia po naskenovaní produktu ukáže, či máte „zelenú“ na kúpu produktu, teda či zodpovedá vašim vlastným požiadavkám,“ vysvetľuje poslanec. Rozsah kritérií, ktoré bude aplikácia obsahovať necháva na rozhodnutí Ministerstva pôdohospodárstva.

Aký dopad by mal Potravinový semafor na výrobcov a predajcov potravín?

Na výrobcov a predajcov potravinových výrobkov by Potravinový semafor podľa neho nemal mať žiadny negatívny dopad. Nebudú musieť investovať do výmeny obalov, nakoľko pôjde len o softvér a bude v digitálnej podobe. „Pokiaľ je produkt výrobcu tým, za ktorý ho vydáva, nemá sa čoho obávať,“ uvádza dobrovoľný potravinový kritik a zároveň dodáva, že pre výrobcov a predajcov by mohlo ísť o príležitosť na zviditeľnenie sa, pretože spotrebitelia jednotlivé výrobky ľahšie nájdu.

Navyše zdôrazňuje, že registrácia výrobkov do systému a uverejnenie ich laboratórnych výsledkov testov budú dobrovoľné: „Pokiaľ má výrobca čo skrývať, tak si výrobok nezaregistruje a je iba na zákazníkovi, či si výrobok bez transparentnosti kúpi. Negatívny dopad je pre poctivých výrobcov nulový. Ide iba o to, aby si zákazník vedel v rýchlosti vybrať a aby nekupoval čerta vo vreci. Vyberie si tak potravinu, ktorá je transparentná, na ktorú nie je alergický. Vie, čo kupuje na základe zverejnenia výsledkov testov výrobcom a v obchode netrávi veľa času lúštením popisu výrobkov, ktoré ani nemusia byť pravdivé.“

Čo si o novinke myslia potravinári?

Zástupcovia potravinárskych komôr v systéme Potravinového semaforu nevideli veľký význam. V slovenskej legislatíve už totiž existujú možnosti na dobrovoľné označovanie, ktoré vyzdvihuje slovenský pôvod a kvalitu potravín. Ide napríklad o označenie „Slovenská potravina“, „Vyrobené na Slovensku“, no môžu sa zapojiť aj do systému „Značka kvality SK“.

Mnohé obavy výrobcov potravín pramenili z toho, že idea Potravinového semaforu bola predstavená bez konkrétnych podmienok, nevedia kto a ako bude kontrolovať zloženie výrobkov v danom systéme a na základe akých kritérií budú potraviny do softvéru zaradené. Obávajú sa tiež navýšenia nákladov a navýšenia cien potravín.

P. Linhart argumentuje, že výrobcov nebude Potravinový semafor stáť nič a nebude mať vplyv na cenu výrobkov. „Nebude mať žiaden dopad na ekonomiku, keďže peniaze na vytvorenie aplikácie dala ministerstvu vláda a nejde o vysokú sumu,“ tvrdí poslanec. Zástupcovia potravinárov si ale myslia, že by bolo efektívnejšie tieto finančné prostriedky využiť na rozvoj slovenského potravinárstva.

Zdroje:

  1. Nakupovanie s potravinovým kritikom, facebook, 28.1.2021
  2. Pripravované zmeny v legislatíve – potravinovy semafor, podnikajte.sk, 30.10.2020
  3. zem a vek

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar“

https://slovanskenoviny.sk/chcete-podporit-tvorbu-slovanskych-novin/

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d