Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Advokát a predseda Občianskeho združenia Za demokraciu a právny štát JUDr. Martin Ribár tvrdí, že orgány činné v trestnom konaní môžu väzbu jednoznačne zneužívať na dolovanie klamstiev z výpovedí obvinených. 

Známy advokát Martin Ribár, ktorý sa sám v rámci mediálne a politicky citlivých káuz posadil na lavicu obžalovaných, prišiel vo svojom najnovšom videu s vážnymi pochybnosťami o fungovaní právneho štátu na Slovensku za vlády na čele s hnutím ministra financií Igora Matoviča, OĽANO.

Ribár tvrdí, že väzbu orgány činné v trestnom konaní jednoznačne môžu zneužívať na dolovanie klamstiev z výpovedí obvinených. Okrem toho je skúsený advokát toho názoru, že prepúšťanie na základe spolupráce je v rozpore s judikatúrou Najvyššieho súdu SR (NS SR) a Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP)!

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Prepúšťanie obvinených z väzby na slobodu prokurátorom po tom, čo sa priznali k spáchaniu trestnej činnosti a začali usvedčovať spolupáchateľov naznačuje, že väzba u týchto obvinených mohla byť prostriedkom k vynúteniu priznania, čo je nezákonné,“ myslí si Ribár.

Porovnanie s Českom je do neba volajúce

Ribár sa rozhodol porovnať situáciu na Slovensku so susednou Českou republikou. Tá ma v prepočte na jedného obyvateľa až štvornásobne menej väzobne stíhaných osôb. To by mohlo naznačovať, že so slovenským súdnictvom naozaj niečo nie je v poriadku.

„Česká republika má približne dvakrát viac obyvateľov ako Slovensko, a zároveň, väzobne stíhaných osôb v Českej republike je približne dvakrát menej ako na Slovensku,“ konštatuje Ribár.

Väzba ako nátlakový prostriedok?

Vzhľadom na jeho osobné skúsenosti s väzbou, sa advokát rozhodol priblížiť širokej verejnosti svoje dojmy z tohto inštitútu.

„Väzba je podľa môjho názoru nátlakový prostriedok. Hovorím o niečom, čo som si zažil na vlastnej koži. Sám som expresívne označoval podmienky vo väzbe ako šialené,“ tvrdí.

Zároveň dodáva, že vzhľadom na vyššie uvedené sa prepustenie z väzby stáva veľmi dobrou motiváciou pre klamstvá vo výpovediach: „Častokrát je pre osoby, ktoré sú vo väzbe, veľkým lákadlom spolupráca s orgánmi činnými v trestnom konaní a za ´odmenu´ byť prepustený z väzby. Čo môže byť aj motiváciou uvádzať nepravdu.“

Nerešpektovanie rozhodnutí súdov?

V ďalšej časti videa advokát naznačuje, že niektoré rozhodnutia súdov v súčasnosti nie sú v súlade s judikatúrou NS SR a ESĽP. Na základe ich rozhodnutí totiž Ribár tvrdí, že „spolupráca a priznanie nie je dôvodom na prepustenie z väzby.“

Pokiaľ sa takéto prepustenie udeje na základe akejsi „odmeny“ za výpoveď, je to podľa neho naviac neprípustné. „Prepustenie z väzby za odmenu možno pokladať za neprípustné aj s ohľadom na judikatúru ESĽP,“ dodal.

Rajeckého prípad ako príklad porušenia judikatúry

Ribár však neostal len pri všeobecnej citácii rozhodnutí súdu, no poukázal aj na jeden nedávny a veľmi konkrétny prípad prepustenia kajúcnika Tomáša Rajeckého, ktorý sa zaradil medzi známych kajúcnikov Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu, dobrovoľne vypovedajúcich vo viacerých prípadoch, vrátane toho najcitlivejšieho voči predstaviteľom politickej opozície Robertovi Ficovi a Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD).

„Spolupracuje s políciou a tak dôvody na väzbu zanikli,“ citoval vo videu Ribár zo správy o prepustení Rajeckého poukazujúc na už spomínaný nesúlad s judikatúra súdov.

Zdroj: ereport.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d