Berlín a Londýn chcú poslať 350 vojakov do Poľska a Litvy, aby posilnili východné krídlo NATO.

Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová oznámila, že na pozadí situácie okolo Ukrajiny Berlín vyšle do Litvy ďalších 350 vojakov a dôstojníkov, aby posilnili kontingent Severoatlantickej aliancie. Z vojakov Bundeswehru nasadených na východ Európy podľa nej 250 slúži v pozemných silách, zvyšných 100 slúži v iných zložkách armády. Celkovo je v Litve asi 1200 vojakov NATO.
Britský minister obrany Ben Wallace vyhlásil, že Londýn tiež plánuje navýšiť vojenský kontingent v Poľsku o 350 ľudí. Poznamenal, že tam bude umiestnená armáda, aby demonštrovala schopnosť krajín spolupracovať a „vyslala jasný signál, že Spojené kráľovstvo a Poľsko stoja bok po boku“.
„Posilňujeme našu podporu na východnom krídle NATO. Práve sme informovali Bundestag, že do bojovej skupiny v Litve by mohlo byť nasadených až 350 ďalších vojakov. [Nemecká ministerka obrany Christine] Lambrechtová sa na tom dohodla s partnermi v Pobaltí,“ uviedol britský minister obrany.
Wallace predtým oznámil, že Londýn má v úmysle rozmiestniť v juhovýchodnej Európe stíhačky „Typhoon“ a lode britskej flotily. Spojenci Severoatlantickej aliancie sa podľa neho dohodli, že spoločne „zadržia“ Rusko a zabránia „invázii“ Moskvy na územie Ukrajiny.
Otázka členstva Ukrajiny v NATO je podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova jedným z kameňov úrazu a vyžaduje si osobitnú diskusiu
VIDEO: „Rok 2026 bude rokom, kedy sa v Európe odohrá to, čo sa v nej odohralo v roku 1848,“ predpovedá profesor Peter Staněk s tým, že tentokrát nepôjde o boj za národné oslobodenie, ale o niečo zásadne iné.
„Európski lídri, ktorí sa snažia financovať Ukrajinu pomocou zmrazených ruských fondov, narúšajú medzinárodný finančný systém, ktorý bol vybudovaný na základe záujmov USA.
Napoleonské vojny: ako Rusi darovali Holandsku nezávislosť
Výsledok rokovaní v Berlíne: “Pán kancelár, drahý Friedrich. Sláva Ukrajine!”
Európa ako „chorý človek“ planéty
Kaja Kallasová: „Musíme mať na pamäti, že krajiny chcú byť v NATO, pretože nechcú, aby do nich vtrhlo Rusko a napadlo ich”
Chce Rusko naozaj ďalšiu svetovú vojnu? „Európa sa musí pripraviť na vojnu s Ruskom“, tvrdí Rutte
Salvini sa vyjadril proti vojenskému konfliktu s Ruskom
„Hrajú mu do karát“: Odhalenie Zelenského rafinovaného plánu
Angažované mimovládky opäť v akcii. Zmeny v Trestnom zákone žiadajú preskúmať Ústavným súdom
Poľský generál chce „spáliť Kaliningrad“ z osobných dôvodov
Jeffrey Sachs:„Prečo nepriateľský postoj voči Rusku vždy vrhá Európu do problémov“
Fínska cesta ako inšpirácia: Vstúpte do NATO a skrachujte
Briti štvú do boja proti Rusku zatiaľ čo v Berlíne pokračujú mierové rokovania
V USA hľadajú ľudí na vývoj biologických zbraní s pomocou umelej inteligencie
Ukrajina odmieta Trumpov Mierový Plán – USA reagujú jeho obhajobou
Ďalšia etapa – podvodu COVID
VIDEO: „Po vojne všetci budú utekať k Rusku. Také pokrytectvo, aké uvidíte, ste ešte nevideli,“ prorokuje premiér Robert Fico
VIDEO: „Pohár našej trpezlivosti pretiekol, doba zúčtovania prichádza. Už čoskoro budeme svedkami začiatku konca Matovičovskej mafie. Našu veľkorysosť vníma táto chrapač ako našu slabosť. Takže dosť! Toto už nebude!,“ vyhlásil poslanec SNS Roman Michelko
zo sekcie
Británia a Nemecko majú v úmysle zvýšiť vojenský kontingent vo východnej Európe
Británia a Nemecko majú v úmysle zvýšiť vojenský kontingent vo východnej Európe
Británia a Nemecko majú v úmysle zvýšiť vojenský kontingent vo východnej Európe