Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Dňa 4. marca 2024 väčšina Európskeho parlamentu po prvý raz schválila návrh Európskej komisie, ktorý už automaticky nevyhlasuje elektromobily za klimaticky neutrálne vozidlá.

Už žiadne spaľovacie autá od roku 2035? Predtým sa zdalo, že plány EÚ sú vytesané do kameňa, ale teraz sa všetko zrazu zdá byť opäť otvorené!

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Rakúsky portál Kronen Zeitung informuje o pamätnom hlasovaní: V pondelok večer (4.3.) väčšina Európskeho parlamentu po prvý raz schválila návrh Komisie, ktorý už automaticky nevyhlasuje elektromobily za klimaticky neutrálne vozidlá.

https://www.krone.at/3279139

Doteraz boli emisie CO₂ elektromobilov jednoducho nastavené na hodnotu nula gramov na kilometer. Samozrejme, aj elektromobily uvoľňujú oxid uhličitý: vo väčšine prípadov vznikajú skleníkové plyny pri výrobe vozidla a najmä batérií, ako aj pri výrobe trakčného prúdu.

Elektrina so zlou uhlíkovou stopou

S novodefinovanými referenčnými údajmi by veci zrazu vyzerali úplne inak: Len „sivý vodík“ (vyrábaný z fosílnych palív) by mal potom horšiu bilanciu CO2 ako elektrina ako prostriedok pohonu.

Ten sa získava zo zemného plynu s použitím veľkého množstva energie. Pokiaľ ide o CO2, benzín a nafta sú tak či tak na tom lepšie ako elektrina a biopalivá. Tým by sa uvoľnila cesta pre vozidlá so spaľovacím motorom, ktoré využívajú CO2 neutrálne palivá, ako sú eFuels.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pre „Kronen Zeitung“ povedala: „Toto má zabezpečiť otvorenosť voči technológiám a možnostiam pre spotrebiteľov.“

Priemysel by mal mať tiež možnosť vybrať si, kam chce investovať a čo považuje za mobilita budúcnosti.

Politický obrat

O dôvodoch politického zvratu možno špekulovať: Po prvé, EÚ už plánovala prehodnotiť svoje plány na postupné vyraďovanie spaľovacích motorov v roku 2026 na základe aktuálnych údajov a vývoja. Ďalším dôvodom môže byť silná konkurencia z Číny. A strach, že s tým budú musieť bojovať miestni výrobcovia.

Kvôli výhodám lacnej energie (predovšetkým z uhlia) a veľkým zásobám surovín na batérie dokážu Číňania vyrábať elektromobily oveľa lacnejšie. EÚ už vyšetruje štátom podporovaný čínsky cenový dumping.

Dopravnej expertke Barbare Thalerovej (z rakúskej strany ÖVP) sa tento obrat ešte máli. Poslankyňa EÚ pre „Kronen Zeitung“ povedala: „Sme trochu bližšie k pravde, ale v bilancii stále chýba výroba a recyklácia príslušného vozidla. To znamená, že elektromobily vyrábané mimo Európy majú stále nespravodlivú výhodu. Európa sa musí prestať neustále stavať do regulačnej nevýhody.“

Zdroj: topky.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d