Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Premiér Fico potvrdil vyradenie šéfa slovenskej odnože motorkárskeho klubu Noční vlci Hambálka zo sankčného zoznamu EÚ.

V rozhovore hovoril o jačaní opozície, vysvetľoval suverénnu zahraničnú politiku jeho vlády aj stretnutie vojnových štváčov zo štátov NATO v Paríži a kritizoval aj doslova učňov ústavného práva, ktorí na čele s Ivanom Fiačanom & spol. bezprecedentným spôsobom podkopávajú dôveryhodnosť a nezávislosť Ústavného súdu SR ako jeho členovia.

Slovenského občana Jozefa Hambálka vyradila Európska únia zo sankčného zoznamu. V rozhovore pre televíziu TA3 o tom informoval premiér Robert Fico (Smer-SSD). Informáciu zverejnili v stredu aj v Úradnom vestníku Európskej únie. Predseda vlády SR zároveň komentoval aktuálne dianie doma a v zahraničí.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Niekedy mám pocit, že demokratické voľby na Slovensku sú zamieňané za náhodnú lotériu. Chcem pripomenúť našej milovanej opozícii, že tu boli demokratické parlamentné voľby, ktoré nikto nespochybnil, výsledkom čoho je väčšina v NR SR. Väčšina má svoj program a ten plníme. Nerobíme nič, čo by bolo proti programu a čo by sme neavizovali. Robíme len to, čím sme sa zaviazali našim voličom pred voľbami,“ poukázal Robert Fico.

Vládna opozícia podľa Fica „jačí“ pri všetkom, čo robí vláda podľa svojho programu. „Vnímam tu len opozičné jačanie. Zvyšovanie napätia v spoločnosti ide na jej (opozičný) vrub,“ dodal.

Podľa jeho slov vláda urobili veľa rozhodnutí za pár mesiacov. „Od trinástych dôchodkov, konsolidácie verejných financií, pomoci pri hypotekárnych úveroch,“ povedal Fico.

Rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry bolo podľa Fica veľkou prioritou. Avizoval tiež, že vláda má ďalšie „veľké plány“, na ktorých pracuje.

„Ústavný súd sa rozhodol, že bude skúmať ústavnosť niektorých paragrafov, to ma vôbec nevyrušuje,“ tvrdil premiér. Nemyslí si, že novela Trestného zákona išla cez skrátené legislatívne konanie.

Hovoril aj o prelomovom rozhodnutí Ústavného súdu v prípade väzby advokáta Mareka Paru, ktorá bola podľa súdu nezákonná. „Bola tam svojvôľa sudcu najvyššieho súdu, pána Klimenta. Včerajšiemu rozhodnutiu Ústavného súdu treba venovať pozornosť, pretože je to učebnicový príklad toho, čo sa dialo v rokoch 2020 až 2023,“ myslí si ministerský predseda.

Ústavnému súdu vyčíta to, že poskytol informácie o svojom rozhodnutí médiám, to je podľa Fica škandál. Nie je podľa neho možné, aby sa vláda, ako účastník konania o tom dozvedela neskôr, ako nejaká nezávislá televízia. Ústavný súd by mal vyvodiť podľa Fica zodpovednosť.

„Nemôže sa stať, že rozhodnutie (ÚS) je zverejnené v médiách, ktoré nenávidia vládu,“ vysvetlil premiér.

Zahraničná politika

„Keď ako členský štát NATO musíme kúpiť nové zbrane, pretože skoro všetko bolo odovzdané na Ukrajinu. Automaticky kupujeme zbrane, ktoré sú kompatibilné s členskými štátmi NATO. Za to nás kritizuje opozícia a hovorí, že zrádzame vlastných voličov, keď nakupujeme zbrane zo Spojených štátov,“ povedal Fico.

V relácii ta3 hovoril aj o stretnutí Juraja Blanára a Sergeja Lavrova. „Keď ide Blanár a podá si ruku so svojím kolegom ministrom zahraničných vecí Lavrovom, tak zase vraj meníme zahraničnú politickú orientáciu Slovenska. Celý problém slovenskej opozície je, že nevie čo chce,“ vysvetľoval Fico.

Vyjadril sa aj k rétorike pápeža Františka: „To, čo sa okolo pápeža dnes deje zato, že povedal svoj názor na Ukrajinu, je nevídané.“

Stretnutie vojnových štváčov v Paríži

„O bojovej porade v Paríži sme vedeli viac už predtým. Je fakt, že jednou z hlavných tém bolo vysielanie vojakov NATO na územie Ukrajiny, čo principiálne odmietam a je to dobré akurát na tretiu svetovú vojnu,“ opísal Fico a jedným dychom dodal, že tam nikto nehovoril o mieri.

Fico si myslí, že to, čo hovorí na tlačových konferenciách na Slovensku, je to isté, čo komunikuje na zahraničných stretnutiach.

Hambálek vyškrtnutý zo sankčného zoznamu

Premiér pre ta3 exkluzívne prezradil, že pár minút pred nakrúcaním relácie Téma dostal správu o rozhodnutí, na základe ktorého bol Jozef Hambálek (člen slovenskej odnože ruského motorkárskeho klubu Noční vlci) vyradený z Európskeho sankčného zoznamu.

„Dnes vyšlo rozhodnutie, na základe ktorého bol Hambálek, občan Slovenskej republiky, vyradený zo sankčného zoznamu,“ oznámil Fico.

Tvrdí, že na sankčný zoznam bol zaradený pravdepodobne ako prvý občan EÚ. Na tento krok nevidel Fico dôvody. Odmietol, že by Hambálek organizoval tréning vojakov a spájal sa s ruskými motorkármi.

„Bol tam zaradený kvôli vojne na Ukrajine, lebo tento milovník motoriek organizoval tréning nejakých vojakov, a že sa spája s ruskými motorkármi. Blbosť. Predchádzajúca vláda a Korčok neurobili nič a dovolili, aby sa Hambálek dostal na sankčný zoznam a aby mu zničili život,“ vysvetlil predseda vlády.

Európska únia zaradila na sankčný zoznam európskeho šéfa Nočných vlkov Jozefa Hambálka v júli 2022. Dôvodom bola jeho podpora ruskej invázie na Ukrajine. O jeho vyradení hovoril Fico v januári aj na stretnutí s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom a o žiadosti informoval aj predsedníčku eurokomisie Ursulu von der Leyenovú.

Zo sankčného zoznamu EÚ zároveň odstránila aj ruských podnikateľov Arkadija Voloža, spoluzakladateľa internetovej firmy Yandex, a Sergeja Mndojanca, ktorý bol zodpovedný za vzťahy s ruskou vládou v konglomeráte Sistema a taktiež pôsobí v ruskom inštitúte poskytujúcom poradenstvo Kremľu v oblasti zahraničnej a obrannej politiky.

Celkovo EÚ zrušila sankcie voči 12 osobám. Okrem spomínaných troch ľudí vymazala ďalších deväť, a to z dôvodu úmrtia.

Informáciu zverejnili v stredu aj v Úradnom vestníku Európskej únie TU.

Stretnutie Blanár – Lavrov

Stretnutie šéfov diplomacie Ruska a Slovenska Sergeja Lavrova a  Juraja Blanára sa stalo deň po pohrebe ruského opozičného politika Alexeja Navaľného. Podľa Fica zomrel prirodzenou smrťou a dodal: „Ľudia sa rodia, ľudia aj umierajú“„Suverénna politika nie je o tom, že sa stále iba klaniate a ustupujete. Suverenita nám svedčí, musíme túto politiku robiť v tomto štýle,“ dodal premiér.

Slovenská vláda pripravuje rokovanie s Ukrajinou v Michalovciach. Rozprávať sa podľa slov Fica majú o mierových plánoch.

„Mám eminentný záujem navštíviť Čínu, pokračovať v investíciách na Kube, aj spolupracovať s Vietnamom. To, že sme členskou krajinou EÚ a NATO, nám nemôže zväzovať ruky, že by sme nemohli mať vzťahy s inými krajinami,“ uzavrel Fico.

Viac vo videu:

Zdroj: ta3.com / topky.sk / YouTube / InfoVojna / Slovanské Noviny

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d