Slovanské Noviny

2. decembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

Zo záhadnej misie vo vesmíru sa po 908 dňoch vrátil naspäť na našu planétu americký raketoplán. USA tají skutočný dôvod jeho poslania

X-37B vyzerá ako miniatúrny raketoplán a funguje podobne, no bez ľudskej posádky.

Boeing X-37 prekonal svoj predchádzajúci rekord v dĺžke letu, keď na obežnej dráhe Zeme zostal 908 dní, čiže zhruba 2,5 roka. O účele či misiách kozmického raketoplánu, ktorý prevádzkuje spoločnosť United States Space Force (USSF), je známe len málo. Úradníci ale tvrdia, že počas misie bolo vykonaných množstvo vedeckých experimentov. 

Orbitálne testovacie vozidlo X-37 (OTV) bolo spustené pod záštitou NASA, ale bolo odovzdané americkej armáde, ktorá vytvorila variant X-37B. Tento model prvýkrát vzlietol na obežnú dráhu v roku 2010 a dve doteraz skonštruované vozidlá uskutočnili dlhšie lety, vrátane 674-dňovej misie, ktorá sa skončila v roku 2014.

Posledná 908-dňová misia predstavuje pre toto plavidlo nový rekord, hoci mnohé iné vesmírne misie, ako napríklad Medzinárodná vesmírna stanica, sú na obežnej dráhe už dlhšie. 

X-37B vyzerá ako miniatúrny raketoplán a funguje podobne, no bez ľudskej posádky. Štartuje vertikálne, trávi dlhé obdobia vo vesmíre na obežnej dráhe a potom pristane ako tradičné lietadlo po návrate do zemskej atmosféry. Pristátie v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA 12. novembra znamenalo koniec misie známej ako OTV-6, ktorá sa začala v máji 2020. 

Existujú špekulácie, že X-37B má vojenské aj vedecké účely. Niekdajší šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin v rozhovore začiatkom tohto roka povedal, že plavidlo by mohlo byť “nosičom nejakého prieskumného aparátu a zbraní hromadného ničenia”.

Podľa Josepha Fritschena z USSF X-37B naďalej posúva hranice experimentovania.“Schopnosť vykonávať experimenty na obežnej dráhe a bezpečne ich priviesť domov na hĺbkovú analýzu na Zemi sa ukázala ako cenná pre ministerstvo letectva a vedeckú komunitu. Pridanie servisného modulu na OTV-6 nám umožnilo robiť viac experimentov ako kedykoľvek predtým,” uviedol v oficiálnom vyhlásení. 

Zdroj: topky.sk / InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: