Slovanské Noviny

21. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

„Zelenského Ukrajina ako neonacistický štát“, píšu aktualizované učebnice ruského dejepisu, ktoré približujú príčiny konfliktu na Ukrajine

Časť venovaná najnovším dejinám má 17 podkapitol s názvami ako „Vzťahy so Západom na začiatku 21. storočia“, „Tlak USA na Rusko“, „Oživenie nacizmu“, „Ukrajinský neonacizmus“, „Prevrat na Ukrajine v roku 2014“, „Ukrajina je neonacistický štát“, či „Špeciálna vojenská operácia a ruská spoločnosť“.

V novom ruskom dejepise, z ktorého sa budú stredoškoláci v Rusku učiť od septembra, je posledná kapitola venovaná vojne proti Ukrajine a udalostiam, ktoré jej predchádzali.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Učebnica z pohľadu Kremľa vysvetľuje dôvod invázie a okrem iného tvrdí, že Ukrajina je „neonacistický štát“. Informoval o tom denník Vedomosti, ktorého redaktori sa oboznámili s obsahom nového dejepisu. Obálku učebnice zdobí okrem iného aj fotografia Kerčského mostu, ktorý spája anektovaný Krym s ruskou pevninou.

Časť venovaná najnovším dejinám má 17 podkapitol s názvami ako „Vzťahy so Západom na začiatku 21. storočia“, „Tlak USA na Rusko“, „Oživenie nacizmu“, „Ukrajinský neonacizmus“, „Prevrat na Ukrajine v roku 2014“, „Ukrajina je neonacistický štát“, či „Špeciálna vojenská operácia a ruská spoločnosť“.

V učebnici sa možno dočítať, že po „prevrate“ v Kyjeve v roku 2014 vypuklo na Donbase „ľudové povstanie“, začala sa tam formovať milícia, do ktorej sa prihlásili „afganskí veteráni, policajti, učitelia, baníci“.

Kyjev sa o osud Donbasu nezaujímal, preto Ukrajina aj po uzavretí minských dohôd naďalej porušovala klauzulu o prímerí. „Tým, že uzavreli tajný pakt s NATO, jednoducho oklamali účastníkov minského procesu,“ píšu autori učebnice, medzi ktorými je aj poradca prezidenta Putina a bývalý minister kultúry Vladimir Medinskij.

„Dnes je akýkoľvek nesúhlas na Ukrajine tvrdo prenasledovaný, opozícia je zakázaná, všetko ruské je vyhlásené za nepriateľské,“ budú sa učiť študenti jedenástych ročníkov. V učebnici sa tiež píše o tom, že v ukrajinskej armáde „je rozšírená symbolika jednotiek SS zakázaných na celom svete“ a „sú rozšírené heslá ,Bi Rusáka‘, ,Smrť Moskalom‘, ,Dobrý Rus – mŕtvy Rus‘.“

V ďalšej podkapitole sa hovorí, že konfrontácia medzi Ruskom a Západom eskalovala po zvolení amerického prezidenta Joea Bidena a nástupe Volodymyra Zelenského k moci na Ukrajine. Potom sa údajne „zintenzívnilo osteľovanie Donbasu a v implementácii dohôd z Minska nedošlo k žiadnemu pokroku“.

„Na výzvu Ruska vedeniu Spojených štátov a NATO s návrhom na podpísanie novej dohody, ktorá by zohľadnila záujmy Ruska, reagoval Západ posmešným odmietnutím,“ píše sa v učebnici.

Autori tiež tvrdia, že Kyjev sa rozhodol „získať jadrové zbrane“ a „vstup do NATO ako štátna úloha bola zakotvená v ústave Ukrajiny“. „Návrat Krymu (v súlade s vojenskou doktrínou Ukrajiny) vyhlásil Kyjev za úlohu číslo 1,“ konštatuje sa v učebnici. Z tohto dôvodu vraj Rusko spustilo preventívny úder, a ak by to neurobilo včas, bolo by „vo vojne“ s celým NATO – od USA a Británie až po Nemecko a Francúzsko.

„To by bol možno koniec civilizácie. To nebolo možné dovoliť,“ hovorí sa v učebnici.

Autori označujú sankcie uvalené po začiatku vojny proti Rusku za „absolútne nezákonný“ pokus „zničiť ruskú ekonomiku“. Poznamenávajú, že ani Napoleon nesiahol po takomto „zlodejskom“ opatrení pri zavádzaní kontinentálnej blokády Anglicka: „Bojoval so štátom, ale nedotkol sa súkromných finančných prostriedkov Britov.“

Kapitola o vojne proti Ukrajine sa mimo kontextu končí citátom Stalinovho premiéra Viačeslava Molotova predneseným v deň, keď nacistické vojská napadli Sovietsky zväz: „Naša vec je spravodlivá! Nepriateľ bude rozdrvený! Víťazstvo bude naše.“

Na záver školákov čaká upozornenie, že „globálny priemysel na výrobu inscenovaných videí, falošných fotografií a videí ide nepretržite ako na bežiacom páse“. Odporúča im popremýšľať „prečo, načo a za čo“ a v koho záujme toto všetko „populárni blogeri“ zverejňujú.

Ruské ministerstvo školstva a ďalšie odborné inštitúcie majú prijať „dodatočné opatrenia“ na„vykonanie informačnej práce v prostredí študentov a škôl, pokiaľ ide o vysvetlenie dôvodov a cieľov špeciálnej vojenskej operácie,“ uvádza sa v nariadeniach Putina zverejnených na webe Kremlin.ru.

Šéf Kremľa prikázal zintenzívniť prácu aj s mládežou vlani nezákonne anektovaných ukrajinských území – Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti. Naliehal aj na prijatie ďalších opatrení na„posilnenie celoruskej občianskej identity“, ako aj „harmonizáciu medzietnických vzťahov“.

V roku 2023 vláda Ruskej federácie v rámci národného projektu „Vzdelávanie“ 6-násobne zvýšila výdavky na „výchovu k vlastenectvu medzi občanmi“.

Ak bolo v rozpočte na rok 2022 vyčlenených 6,47 miliardy rubľov (vyše 64 miliónov eur) na hodiny vojnovej propagandy, nákup vybavenia a financovanie detských „vlasteneckých“ táborov, tento rok je to už bezmála 40 miliard rubľov (+510 %). Na budúci rok 2024 sa plánuje zvýšenie tejto sumy o ďalších 13 % na 44,32 miliardy rubľov.

Náklady na „vlastenectvo“ budú 3,5-krát vyššie ako financovanie digitalizácie škôl.

Od 1. septembra minulého roku úrady namiesto triednických hodín spustili na všetkých ruských školách „hovory o dôležitom“ – čo je krycí názov pre vojnovú propagandu.

Tieto hodiny majú podľa vyhlášky ministerstva školstva študentom vštepovať „vlastenectvom“ a „hrdosť“ na svoju krajinu.

Hodiny, v ktorých by sa malo školákom hovoriť o potrebe brániť vlasť so zbraňami v rukách, sa však zmenili na „formalitu na odfajknutie“, sťažovala sa v máji predsedníčka hornej komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková. Šéfka Rady federácie vyzvala, aby sa výchova k vlastenectvu nezanedbávala, pri tom kritizovala učiteľov, ktorým podľa nej chýba potrebná príprava a znalosť témy.

Zdroj: pravda.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d