Slovanské Noviny

24. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Od začiatku invázie dostala Ukrajina od tureckej zbrojárskej spoločnosti Baykar približne 50 bezpilotných lietadiel TB2. V prvých dňoch mali mimoriadnu úspešnosť, avšak po tom, ako ich začala zostreľovať ruská armáda, sa obmedzilo ich použitie.

V počiatočných fázach ruskej invázie na Ukrajine boli drony priam zázračnými zbraňami pre ukrajinské vojská. Insider píše, že príbehy o úspechu dominujúce spravodajskému cyklu ukazovali ukrajinské drony, ako decimujú chaotický ruský postup. 

Najväčšiu slávu zrejme zožalo ukrajinské bezpilotné letectvo. Zahŕňalo malé spotrebné bezpilotné lietadlá určené na sledovanie či turecké bezpilotné lietadlá Bayraktar TB2. Ten sa dočkal aj svojej vlastnej pesničky

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Avšak odborníci tvrdia, že sú čoraz neúčinnejšie, vzhľadom na to, že Rusko sa poučilo z prvých mesiacov invázie a vylepšuje svoje obranné systémy.

„To, čo sa teraz deje, je, že ruská elektronická vojna a protivzdušná obrana sa stali lepšie organizovanými a nasadenými v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi vojny,“ uviedol pre Insider analytik a odborník na bezpilotné a robotické vojenské systémy Samuel Bendett.

Nové praktiky Ruska

Portál Text to Speech píše, že Rusko lepšie zorganizovalo a umiestnilo svoju pozemnú protivzdušnú obranu v regióne Donbas, kam sa presunulo epicentrum vojny.

Crast.net uviedol, že ruské vojská používajú radary včasného varovania na identifikáciu dronov a systémov elektronického boja. Úlohou radarov je aj zachytávanie ich komunikácie.

Na ich zostrelenie požívajú rôzne zbrane a systémy protivzdušnej obrany, ku ktorým patrí napríklad raketový systém Tor. Nedávne zábery z ruského ministerstva ukazujú elektronický bojový systém Krasukha-S4, ktorý zostrelil jeden z ukrajinských dronov.

Text To Speech uvádza, že podľa analytika Marka Cansiana bola Ukrajina schopná využívať drony preto, lebo Rusko v tom čase ešte neorganizovalo svoje vlastné obranné systémy.

Obmedzenie používania bezpilotných lietadiel

Od začiatku invázie dostala Ukrajina od tureckej zbrojárskej spoločnosti Baykar približne 50 bezpilotných lietadiel TB2. V prvých dňoch mali mimoriadnu úspešnosť, avšak po tom, ako ich začala zostreľovať ruská armáda, sa obmedzilo ich použitie.

Jedným z dôvodov obmedzenia je, že strata bezpilotných lietadiel môže byť drahá. Kým jednorazové drony Switchblade či Phoenix Ghost sa cenovo pohybujú okolo niekoľko tisíc dolárov, jeden TB2 môže stáť od 1 milióna dolárov. V tejto fáze vojny má teda väčší zmysel použiť kamikaze drony a to nielen kvôli cene.

Portál Insider uviedol, že USA plánujú predať Ukrajine americké ozbrojené bezpilotné lietadla General Atomics MQ-1C Grey Eagle. Mali by mať väčšie schopnosti ako turecké TB2.

Dvaja ukrajinskí piloti vzdušných síl pre The War Zone povedali, že nepodporujú drony kvôli ich vysokej cene, vzhľadom na to, že pravdepodobnosť ich zostrelenia pri prvej misii je vysoká.

Cancian uviedol, že rakety stredného doletu a drony majú vysokú zraniteľnosť kvôli ich nízkemu letu a pomalosti. „Ukrajinskí piloti, s ktorými som hovoril, vravia, že úloha bezpilotných lietadiel je dôsledku toho teraz obmedzená,“ dodal.

Bezbrannosť Ukrajiny

Crash.net uvádza, že Bandett tvrdí, že ukrajinské bezpilotné lietadlá sú v novej fáze vojny čoraz menej účinné. Ruských bezpilotných lietadiel lieta možno už aj viac, predovšetkým na spravodajské, sledovacie a prieskumné účely. Ukrajinské vojská nemajú zbrane, aby ich zostrelili.

„My nevidíme ruské drony, ale ony vidia nás. Jediné, čo môžeme urobiť, je skryť sa,“ povedal ukrajinský vojak pre Sunday Times.

Zdroj: startitup.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.