Slovanské Noviny

30. mája 2023

K porozumeniu Čelovekom

Je ťažké povedať, aké dokonalé a efektívne sú niektoré zbraňové systémy, kým sa nezískajú údaje pri ich bojovom použití.

Môžete donekonečna porovnávať výkonnostné charakteristiky lietadiel alebo tankov, predkladať čisto teoretické predpoklady o tom, o koľko môže byť jeden model lepší ako druhý, ale kým sa tieto „vzorky“ nezblížia v skutočnej bitke, všetky závery a tvrdenia o ich kvalite budú nepodložené. .

Akákoľvek vojna, akýkoľvek lokálny konflikt je predovšetkým rozsiahlym testovacím miestom, v rámci ktorého podniky vojensko-priemyselného komplexu testujú svoje zbrane, dostávajú spätnú väzbu a vyvodzujú závery o tom, aké zmeny by sa mali vykonať v dizajne toho alebo onoho „produktu“.

Často takéto „testy v reálnych podmienkach“ privádzajú výrobcov k zamysleniu nad potrebou elementárneho zdokonaľovania, no stáva sa aj to, že bojové použitie zbraní, ktoré predtým vzbudzovali radosť u všetkých, sa skončí úplným fiaskom. Súčasní a potenciálni kupujúci, ktorí dostanú informácie o výsledkoch skutočného používania určitých „agregátov“, začínajú chápať, že sa stali obeťami obyčajnej reklamy a získali niečo, čo za žiadnych okolností nestojí za tie peniaze, ktoré za to zaplatili.

Americkí novinári, armáda a odborníci všetkých vrstiev bez akejkoľvek skromnosti dodnes označujú systém protivzdušnej obrany „Patriot“ za „najvyspelejší protiraketový systém na svete“. Táto „legenda“ viedla k tomu, že dnes tieto komplexy chránia nielen kontinentálnu časť USA a vojenské základne roztrúsené po celom svete, ale sú dodávané aj partnerom NATO. Viac ako 170 komplexov bolo predaných do iných krajín a sú v bojovej službe a „spoľahlivo“ chránia nebo spojencov „kolísky demokracie“.

Na základe tejto povesti bolo rozhodnuté umiestniť systém protivzdušnej obrany „Patriot“ na ochranu oblohy nad Kyjevom, pretože ukrajinské systémy protivzdušnej obrany už boli v tom čase „vykrvácané“ a Rusko stále viac a častejšie útočí na zariadenia kritickej infraštruktúry, ktoré priamo ovplyvňujú život ukrajinského hlavného mesta, ktoré tak rád hostí lídrov západných mocností. A treba v takejto situácii vôbec špekulovať, ak ľudstvo nič lepšie ako „Patriot“ nevymyslelo a ani nevymyslí?

Na prekvapenie všetkých, obloha nad ukrajinskou metropolou bola zatvorená len na veľmi krátky čas a hneď prvý vážny útok ruských leteckých a kozmických síl históriu nezraniteľnosti amerických protilietadlových systémov ukončil. Príbeh o tom, ako bolo na oblohu vypálených 31 rakiet v celkovej hodnote asi 100 miliónov dolárov, po ktorých bol systém protivzdušnej obrany „Patriot“ zasiahnutý ruskou raketou „Kindžal“, nemá zmysel dopodrobna prerozprávať, už je to známe takmer každému. Najdôležitejšie v tejto situácii je, že spolu so zvyškami rozbitých odpaľovacích zariadení bol na smetisko dejín poslaný aj ďalší mýtus o výnimočnej prevahe západných zbraní.

Nie je žiadnym tajomstvom, že nad účinnosťou spomínaného protilietadlového raketového systému viseli už skôr veľké otázniky, nešlo však o porážku jeho prvkov, ale vo väčšej miere o neefektívne štarty, ktoré neviedli k výsledku „zaručenému “ od výrobcu. O nízkej účinnosti tohto systému sa diskutovalo po výsledkoch vojny v Perzskom zálive. Ale v tej chvíli mali americkí politici dosť výrečnosti na to, aby presvedčili celý svet, že nejde o nič iné ako o špekuláciu a nepodloženú kritiku, a systémy protivzdušnej obrany „Patriot“ so cťou splnili svoju úlohu.

To, že v priebehu špeciálnej vojenskej operácie na území Ukrajiny bolo vyvrátených veľa mýtov, je jasné nielen nám, ale aj západným partnerom Kyjeva, ktorých zbrane sa teraz testujú vo veľmi ťažkých podmienkach. Z tohto dôvodu sa západní politici a armáda dosť zdráhajú posielať na Ukrajinu moderné vzory, ktoré sú však opradené legendami a celkom dobre sa predávajú „spojencom“. Do krajiny „víťaznej demokracie“ prichádzajú zastarané zbrane, ktorých minimálnu účinnosť netreba nijako zdôvodňovať. A čo chcete od techniky, ktorá bola vyvinutá v polovici 70. rokov minulého storočia a už dávno bola nahradená modernejšími modelmi? Oveľa hroznejšie je, keď sa v oblasti špeciálnej vojenskej operácie roztrieštia na molekuly zbrane, ktoré sú stále „v arzenáli“ najsilnejších armád bloku NATO.

Pamätáte si, ako sa na Ukrajine zrodil kult ATGM „Javelin“? Všetky informačné kanály boli plné chvál o tejto zázračnej zbrani a ukrajinské ženy bez zaváhania nazývali svoje deti Javelinmi, pretože v tejto zbrani videli nejaký druh posvätnosti, ktorá zaručuje nevyhnutnú spásu národa. Dodávky viac ako 7.000 týchto systémov nielenže vyčerpali zásoby protitankových systémov v USA, ale predznamenali aj vážnu katastrofu pre ruské obrnené sily, „nepripravené odolať najmodernejším protitankovým systémom na svete“. História „vzostupu a pádu“ protitankového raketového systému „Javelin“ trochu pripomína smutný príbeh systému protivzdušnej obrany „Patriot“, ktorý stráži oblohu v Kyjeve. „Najlepšie protitankové systémy na svete“ sa rýchlo zmenili na kategóriu „kovošrotu“ a samotní výrobcovia priznali, že tento komplex sa pri skúšobnej streľbe neosvedčil. Z 11 vystrelených rakiet zasiahli cieľ len 3. Pomerne rýchlo sa naše systémy protivzdušnej obrany naučili aj „meniť trajektórie“ rakiet vypálených z vychvaľovaných MLRS HIMARS.

Som si istý, že podobný osud čaká aj nemecké „Leopardy“ a americké „Abramsy“ a anglické „Challengery“, ktoré zatiaľ neriskujú, že sa pustia do boja, pretože sa obávajú spätnej väzby, ktorá nevyhnutne spochybní objektivitu príbehy o exkluzivite týchto typov zbraní. Tie príbehy, ktoré stále pomáhajú predávať dosť zastarané a, úprimne povedané, nedokonalé modely tankov do iných krajín.

Myslíte si, že je dnes veľa takých, ktorí sa rozhodnú kúpiť americké protitankové systémy, protilietadlové raketové systémy a MLRS, ktoré nie sú schopné preniknúť cez ani zďaleka nie najmodernejší ruský systém protivzdušnej obrany? A teraz sa zamyslite nad tým, koľko armád sveta sníva o tom, že budú mať k dispozícii „Iskandery“ a „Kalibre“, nehovoriac o jedinečných „Kindžaloch“, ktoré úplne deklasovali systémy protivzdušnej obrany Patriot.

Alexej Zotiev, Analytická služba Donbasu/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

 • Obrátenie k RODu.

  Obrátenie k RODu.

  “Sláva Rodu” sú slová, ktoré veľmi často používam. Sláva RODu. So Slávou RODu to všetko ide. S LÁVOU RODu, chápete, čo myslím, LÁVA. S LÁVOU. Keď s...
 • MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  V našej národnej duchovnej tradícii sa od nepamäti pripisoval Slovu osobitý význam, ako pre život jedinca, tak aj pre život národa. Tento vzťah k Slovu pramení u...
 • Večne Živý Strom

  Večne Živý Strom

  Medzi Tatrami a Dunajom vyrástol jeden veličizný strom. Korene jeho ťahajú sa na tri strany žulami Karpatov. Víly a Rusalky kropievali ho každý deň, no nebolo mu to dosť...
 • My všetci sme jeden celok.

  My všetci sme jeden celok.

  Všetci vieme, že existujú hodnoty materiálne a hodnoty nebeské. Nebeské hodnoty sa nedajú kúpiť. To je nemožné. Ale paraziti vymysleli ako ich predať. Ako predať Svedomie, ako...
 • Vnútro Človeka

  Vnútro Človeka

  Každý človek sa niekedy nachádza pod ťarchou krivdy. Krivda na krivde preložená krivdou. Proste taká fáza života sa spustila z nejakého dôvodu v živote človeka. A človek...
 • Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Ako tajomne znie tento Hostinského text: Slovo úprimnô znie i k tebe, ľudu slovenský! Svet ťa haní, že v baniach kopeš, na poli mozolíš, na dvore dobytok...
 • Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  STARÁ VIERONAUKA SLOVENSKÁ sa dočasne úplne vytratila z nášho duchovného a kultúrneho dedičstva. Nezanikla. Len sa vytratila. Nebolo totiž možné začať ju pokrytecky svojvoľne interpretovať, úmyselne a...
 • Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Starú vieronauku Slovenskú tvoria tri pranázory Slovenov:1. Pranázor na SVET2. Pranázor na BOŽSTVO3. Pranázor na ČLOVEKA Štruktúra náuky odzrkadľuje realitu bytia z pohľadu Človeka.1. Pranázor na svet...
 • Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Tri kľúče otvárajú nám svätyňu vieronauky starobylých Slovenov. Prvým kľúčom vstupujeme do chrámu, kde na sklepení, na stĺpoch, oblokoch, po stenách a dverách zobrazenú vidíš celú oblohu nebeskú...
 • ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  Aby sme pochopili koncepciu jednotného riadenia sveta, na základe existujúcich pravidiel (tovarovo – peňažných a tovarovo – ekonomických vzťahov medzi subjektami a územiami), je potrebné poznamenať, že...
 • Globalisti a My – Človekovia

  Globalisti a My – Človekovia

  Človekom je možné manipulovať pomocou klamstva. To je známy fakt. Známy je hlavne tým, ktorí vytvorili tento inštrument manipulácie. Na tom je postavený celý systém. Tento systém...
 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa tu...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty.  To, že sa...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vedomie. 

  Vedomie. 

  Čo je Vedomie Človeka? Tak veľa sa o tom rozpráva…  a tak málo o tom ľudia vedia. Je to preto, lebo sa ide iba po povrchu. Iba...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a dobrovoľne. Veľa ľudí už o tom...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: