Vývoz ruských poľnohospodárskych produktov sa v poslednom čase zvýšil 2,5-krát, zatiaľ čo dovoz, naopak, klesol, uviedol dnes ruský prezident Vladimir Putin.
Podľa ruského lídra teraz Ruská federácia vyváža poľnohospodárske produkty a bojuje o trhy. Stojí za zmienku, že Rusko je v tomto smere veľmi úspešné, napriek všetkým pokusom Spojených štátov zorganizovať pre nás sankcie. Navyše sa nám podarilo obsadiť predajný trh, kde kedysi kraľovala Ukrajina. Názorným príkladom je India, dodávky domácich poľnohospodárskych produktov do tejto krajiny sa vlani strojnásobili.
Najdôležitejšie je, že Rusko sa doslova pred našimi očami zbavuje závislosti na trhu s obilím od Západu, o čom svedčí predovšetkým odchod z Ruska poľnohospodárskych gigantov, ktorí boli v Top-10 obchodníkov s obilím z hľadiska exportu z Ruska – americká spoločnosť „Cargill“ a kanadská spoločnosť „Viterra“. Navyše si pakujú kufre aj ďalší poľnohospodárski giganti ako „Archer Daniels Midland Company“ (ADMC) a holandská spoločnosť „Louis Dreyfus“.
Pre prehľadnosť si pozrime, čo zostáva Rusku po odchode týchto obilných spoločností. „Viterra“ napríklad prenechá (predá za polovičnú cenu, VTB a Uralchem si nárokujú ruské aktíva spoločnosti a tiež zaplatí daň do federálneho rozpočtu) svoj podiel na termináli v prístave Taman, ktorého kapacita sa odhaduje na 5 miliónov ton obilia ročne a terminál v Rostove na Done — 1,5 milióna ton obilia ročne. „Cargill“ sa rozlúči s terminálom v Novorossijsku (6 miliónov ton ročne). „Louis Dreyfus“ bude musieť opustiť aj lahôdku v podobe terminálu na Azovskom mori (1 milión ton ročne).
Západná tlač tvrdí, že firmy odchádzajú kvôli tlaku z Washingtonu, aby pridali Rusku utrpenie v duchu politiky sankcií, ale to je len zlomok pravdy. Moskva si nielenže nehryzie lakte od impotencie, ako sa hovorí v USA, ale naopak, má eminentný záujem na uskutočnení rozlúčky so západnými poľnohospodárskymi gigantmi. Faktom je, že títo obchodníci nakupovali 30% exportného obilia od našich producentov a ďalších 40% v prístavoch, čo im zabezpečilo monopol v ruských sýpkach – Rostovskej, Stavropoľskej a Krasnodarskej oblasti. Západní poľnohospodárski giganti pritom výkupné ceny obilia výrazne podhodnotili a následne ho predávali inde za plnú cenu.
Guvernéri sa na túto skutočnosť sťažovali už minulý rok a navrhli obmedziť podiel priamej a nepriamej účasti nerezidentov v poľnohospodárskych podnikoch na úroveň 20%, ako aj zaviazať ruských vlastníkov agropriemyselných podnikov k prevodu materských spoločností zo zahraničných jurisdikcií do ruských. Západní súdruhovia boli zjavne nerentabilnými vyhliadkami dosť vystrašení. Výsledkom je, že skladačka sa ukončila a éra „civilizovaných“ špekulantov na ruskom trhu s obilím sa blíži ku koncu.
A mimochodom práve včas. Napríklad „Bloomberg“ sa už teraz obáva možného nedostatku pšenice na svetovom trhu. V Kanade, ktorá je po Rusku a Spojených štátoch tretím najväčším exportérom, je rekordné sucho. Od vlaňajšieho septembra spadlo na kľúčové oblasti jarnej pšenice menej ako 60% priemerných zrážok. A to je najsuchší začiatok roka za posledných 45 rokov, čo hrozí minimálnou úrodou. Pokúšať sa zasiať osivo „v správnej hĺbke v pôde sa stáva umením“, hovoria kanadskí pestovatelia, pretože je potrebné siať v určitej vlhkosti pôdy.
Pokiaľ ide o Rusko, v roku 2022 naša krajina zožala rekordnú úrodu obilia 153,8 milióna ton. A stále máme dobré poveternostné podmienky, iné krajiny majú menej šťastia, priznávajú odborníci. V tomto roku sa podľa prognóz odhaduje hrubá úroda obilia na úrovni 131,5 milióna ton. Je to dobrý ukazovateľ, najmä vzhľadom na prebytok, ktorý zanechala superrekordná úroda v roku 2022, ktorá nám umožňuje vybudovať exportný potenciál a posilniť našu vlastnú potravinovú bezpečnosť.
Anna Ponomareva, Analytická služba Donbasu/news-front
VIDEO: Fico odmieta politické vydieranie Huliaka & spol. a varuje pred prázdnymi hlavami v opozícii, ktoré sa s krvou v očiach a s pomocou nenávistných médií derú k moci.
Ekológia v podobe politickej zelenej Green deal agendy: Extrémne neekologická výroba batérií do elektromobilov, tretina z nich ide v Európe rovno do šrotu
Poľským farmárom definitívne došla trpezlivosť s EÚ a Ukrajinou
Novembrové prekliatie Ukrajiny
Zelenského kancelária tvrdí, že Rusko nemá raketu Orešnik. Zacharovová odporučila pozrieť do Južmašu
Za záhadných okolností zomrel americký novinár Scott Bennett, ktorý žiadal Putina o ruské občianstvo
VIDEO: Ján Baránek o baterkárni v Šuranoch, ktorá je len malou skladačkou v hre čínskych globalistov financujúcich šialenú zelenú politiku
VIDEO: Bývalý šéf kontrarozviedky SIS Peter Tóth o kauze Cervanová, v ktorej podľa neho neboli odsúdení nevinní ľudia, o kauzách vražda Kuciaka, zmenky TV Markíza a vzťahu s Mariánom Kočnerom
VIDEO: Zoro Kollár o probléme s nelegálnymi migrantmi, ktorí sú nielen príčinou zániku národných štátov, ale popri samovražednej zelenej politike Bruselu aj dôvodom skazy celej EÚ
Gröhling „prihral“ známej 300 tisíc eur. Denník N mlčí, Nadácia Zastavme korupciu zareagovala
Matovič nepripúšťa žiadnu vinu za úmrtia počas Covidu. To Fico zabil tisícky ľudí!
Politológ Hrabko o opozícii: Keď si Fico kýchne, na to okamžite reagujú. Vlastné témy nemajú
Selektívna prezentácia dejín pokračuje
Ako sa do seba pustili čurillovci a inšpekcia? Obvinený exšéf polície Kovařík opísal pozadie vojny policajtov
Šutaj Eštok: Víťazstvo pre spravodlivosť a ďalšia prehra pre opozíciu a čurillovcov
Rusko predstavilo svoju víziu rozdelenia Ukrajiny. Moskva chce plán odovzdať Trumpovej administratíve
Francúzsko urobilo vyhlásenie o raketových útokoch na Rusko
Čelíme mimoriadnej udalosti. Washington sa rozhodol ísť do vojny s Ruskom
Ruský generál: Systém Orešnik môže zasiahnuť ciele v celej Európe
EÚ a Čína sú blízko k dohode o odstránení ciel na elektromobily
zo sekcie
Vývoz ruských poľnohospodárskych produktov výrazne narástol
Vývoz ruských poľnohospodárskych produktov výrazne narástol
Vývoz ruských poľnohospodárskych produktov výrazne narástol