Slovanské Noviny

25. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Právne vyšetrovanie, ktoré viedlo k rezignácii niekdajšieho portugalského premiéra a čoskoro budúceho lídra Rady EÚ, pokračuje,

uviedla v pondelok neskoro večer generálna prokuratúra krajiny a dodala, že nevie, kedy sa skončí, informuje agentúra Reuters.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Antonio Costa (62) odstúpil z funkcie premiéra vlani v novembri kvôli vyšetrovaniu portugalskej prokuratúry v súvislosti s údajnými nezákonnosťami pri riešení niekoľkých veľkých investičných projektov jeho vládou.

Prípad prokurátorov sa do značnej miery rozpadol po tom, čo sudcovia lisabonského odvolacieho súdu a portugalská ombudsmanka uviedli, že vyšetrovanie je založené na špekuláciách, nie na dôkazoch.

Costa poprel vinu, nikdy nebol obvinený zo zločinu a nahradí Belgičana Charlesa Michela vo funkcii budúceho predsedu Európskej rady, a to aj napriek obavám, že vyšetrovanie by mohlo ohroziť jeho ambície na vrcholnú funkciu v EÚ.

V zriedkavom rozhovore pre verejnoprávnu televíziu RTP generálna prokurátorka Lucilia Gago uviedla, že prokurátori nepotrebujú silné dôkazy na vyšetrovanie a že sú povinní tak urobiť bez ohľadu na osobu, na ktorú padne podozrenie.

“Nikto nie je nad zákonom,” povedala Gago.

Aj keď lisabonský odvolací súd uviedol, že neexistujú žiadne presvedčivé dôkazy o previnení, Gago povedala, že vyšetrovanie zostáva otvorené a pokračuje.

“Neviem, ako dlho to (vyšetrovanie) potrvá, ani výsledok,” povedala Gago.

„Chcem zdôrazniť, že vyšetrovanie pokračuje…Ak sa vyšetrovanie neuzavrelo, je to preto, že tomu niečo bráni (uzatvoriť ho).

Gago povedala, že je nepravdepodobné, že by došlo k chybe, keďže prokurátori zodpovední za takéto vyšetrovanie mali vysokú úroveň odbornosti a so všetkými dostupnými dôkazmi narábali “veľmi opatrne”.

Od Costovej rezignácie, ktorá vyvolala voľby v marci, čelia prokurátori kritike za to, že ho údajne vyšetrovali bez uzavretia prípadu. Sudca stiahol obvinenia z korupcie voči niekoľkým formálne obvineným osobám.

Podľa portugalských médií ide o nezákonné poskytovanie výhod pri ťažbe lítia pri obci Montalegre a výrobe tzv. zeleného vodíka v okolí mesta Sines. Jedným zo zatknutých je starosta tohto mesta. Do korupčného škandálu má byť zapletený aj minister pre infraštruktúru Joao Galamba a životného prostredia Duarte Cordeiro.

/ skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.