Slovanské Noviny

12. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

02.12.2020

Toto je to sľubované slušné Slovensko? Dosadzovanie napríklad skrytých politických nominantov do RVR, možno za odmenu, ktorých zamaskujeme za nezávislé občianske združenia? 

Verejné vypočutie kandidátov má zabezpečiť transparentný výber nových členov Rady pre vysielanie a retransmisiu, bla bla bla… ,,Blábol a lež chlapečku,” povedal by klasik v českej komédii Já už budu hodný dedečku na frázy šéfa výboru pre kultúru a médiá. Lenže tu nejde o komédiu, ale o voľbu, do ktorej sa prihlásilo 20 kandidátov a mnohí z nich úprimne verili, že majú šancu uspieť. No tento článok im možno vezme ilúzie. Viacerí kandidáti sa zrejme stali iba ,,krovím” pre pravdepodobne vopred vybraných kandidátov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Kandidátov na členov Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) nominovali priamo poslanci, prípadne neziskové organizácie, občianske združenia či profesné spolky. Viacerí prihlásení úprimne verili v sľubovaný transparentný výber, ktorý sprevádzala ,,mediálna masáž” o historicky prvom, verejnom vypočutí kandidátov.

V niektorých prípadoch je však ,,apolitická” nominácia iba bohapustý zakrývací manéver a hra na falošnú transparentnosť, aby kandidát nemusel čestne priznať svoje politické tričko ešte pred vypočutím. O to tragickejšie je, ak takýmto chúťkam na sklonku kariéry podľahne aktívny novinár verejnoprávnej RTVS, ktorý by mal byť podľa etických kódexov morálnym etalónom, apolitickým a nezávislým žurnalistom.

Katarína Začková je uznávaná reportérka, ako sama uviedla na vypočutí, má za sebou 35 ročnú kariéru, novinárske ceny a časť diváckého publika ju má rado, hoci iné spektrum novinárskej obce má ale k jej práci aj vážne výhrady. Ešte stále novinárku, investigatívnu Reportérku a zamestnankyňu RTVS, oficiálne nominovala na člena RVR apolitická Spoločnosť pre trvalo udržateľný život (SPTUŽ). Ide o ochranársku organizáciu, ktorá je prepojená s iným podobnými združeniami. Na tom by nebolo nič zaujímavé, veď reportérka Katarína Začková je známa svojimi reportážami z environmentálnej oblasti.

Genéza vzniku ,,akože“ nezávislej kandidatúry redaktorky

Prekvapujúci je však samotný vznik jej nominácie, tá totiž prišla oveľa skôr, než SPTUŽ poslala Začkovej prihlášku. A to je obrovský, priam neprekonateľný problém, ktorý zatieňuje všetky nesporne pozitívne stránky kandidátky. Je to nechutné, ale nápad mal vzniknúť niekde v priestore na mentálnej osi Začková – OĽANO, ešte pred voľbou, vypočutím, dokonca ešte pred podaním kandidátky, čiže niekedy v čase medzi 20.10.-20.11.2020.

,,Takto, pôvodne ju chcelo nominovať OĽANO, dúfam, že neprezradím nič príliš diskrétne, ale potom jej ktosi poradil celkom správne, že by bolo lepšie, keby ju radšej nejaká mimovládka, tak sa obrátila na nás a my sme to teda radi urobili,” povedal o skutočnom pozadí vzniku nominácie redaktorky RTVS Kataríny Začkovej do RVR čestný predseda Spoločnosti pre trvalo udržateľný rozvoj profesor Mikuláš Huba ešte minulý týždeň v stredu 25.11.2020, čiže dva dni po zverejnení uzavretej kandidátky a päť dní pred vypočutím kandidátov vo výbore NR SR.

Profesor Huba, je uznávený ekológ a kapacita vo svojom odbore, férový a rovný človek, okrem toho bol v minulosti aj poslancom za OĽANO. Čo je najdôležitejšie, je aj dobrým priateľom Kataríny Začkovej. Ťažko si predstaviť, žeby v spontánnom rozhovore nehovoril pravdu. Samozrejme, pootvoril nechtiac dvere do politickej kuchyne OĽANO.

Z jeho ďalších slov tiež vyplýva, že s iniciatívou na kandidatúru prišla do Spoločnosti pre trvalo udržateľný rozvoj sama redaktorka. Jej ,,nezávislá” a formálna prihláška sa upiekla v SPTUŽ až potom, čo už mala vyrokovanú podporu OĽANO, ktoré redaktorku dokonca chcelo nominovať. Táto logická súslednosť krokov je kľúčová a usvedčuje aktérov z netransparentnosti. A dielo bude dokonané dnešnou voľbou v NR SR.

Túto verziu mi potvrdili viaceré ďalšie zdroje, ktoré ale nechcú byť citované. Pre aktívneho novinára verejnoprávnej televízie je to mega problém naviac – politická nominácia, ešte stále reportéra RTVS. Na zbytočnú mantru ,,transparentnosti” narážal v relácii Téma dňa na TA3 aj Dušan Jarjabek (SMER-SD).

,,Za tými občianskymi združeniami sa často skrývajú politické centrály, lebo je to nečitateľné na prvý pohľad, dokonca samí tí politici, hovorím o koaličných politikoch, hovoria, lepšie je, ak ho navrhne občianske združenie alebo ktosi, ako politická strana alebo jednotlivec,” uviedol na magro pochybnej transparentnosti pri voľbe členov RVR podpredseda Výboru pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek (SMER-SD) 30.11.2020 v TA3 v relácii v Téme dňa

Začková ako kandidátka OĽANO?

Ťažko rozlúsknuť, či je horšia verzia, že OĽANO si vybralo Katarínu Začkovú alebo si redaktorka vybavovala podporu u OĽANO ešte predtým, než následne oslovila nezávislú ochranársku organizáciu, aby ju formálne poslala do boja o členstvo v RVR ako ,,nezávislú” a apolitickú kandidátku. Obe verzie sú hrozné, desivé, obludné a pre aktívneho novinára verejnoprávnej televízie nepredstaviteľné a za červenou čiarou. Keby som bol stále šéfdramaturgom publicistiky RTVS, dal by som okamžitý návrh na skončenie jej pracovného pomeru. ( pozn. autor článku viedol Reportérov od 2019 do júna 2020 )


Prísnejší mediálny kritik by to nazval možno aj aktom zaváňajúcim politickou korupciou, ponúkať alebo dohadovať si ,,nomináciu” do volenej pozície s aktívnym novinárom verejnoprávnej televízie. Je nepochopiteľné, že Katarína Začková na takúto hru vôbec na sklonku kariéry pristúpila, samozrejme za predpokladu, ak si sama podporu u OĽANO aj nevybavovala, nielenže ešte pred samotnou voľbou, vypočutím, ale dokonca ešte vôbec pred podaním samotnej prihlášky, čo je pre novinára obludná predstava.

Hra na transparentnosť

O rozhovor k téme som požiadal Začkovú, aj šéfa výboru pre kultúru a médiá za OĽANO, na rozhovor k téme nenašli evidentne odvahu. Takto však Kristián Čekovský z OĽANO obhajoval údajne transparentné verejné vypočutie kandidátov, v ktorom mali mať šancu všetci, no zabudol dodať, že minimálne jedna z kandidátiek mala už dávno pred podaním prihlášok ,,skrytú” podporu OĽANO, lebo je ich nominantkou.

,,Naozaj môže vyhrať skutočný odborník a nejde o vopred dohodnutých politických nominantov. Áno, my sme mohli urobiť to, čo urobili predchádzajúce vlády, že poviem príklad, že potrebujeme 4 nových členov do RVR, sme štyri koaličné strany, každý dajte jedného a máme to vybavené,” obhajoval ,,naoko” transparentný výber a verejné vypočutie predseda Výboru pre kultúru a médiá NR SR Kristián Čekovský za OĽANO v TA3. Realita je trochu iná.

Z doteraz uvedeného ale vyplýva, že systém voľby je v podstate rovnako politický ako v minulosti, akurát sa nominanti strán teraz ,,skryli” za nomináciu nezávislých neziskoviek a transparentnosť za akési verejné vypočutie. Čistá potemkinovská dedina. Ktovie, koľko “Začkových” bolo medzi občianskymi kandidátmi na členov RVR?

Chronológia sporu K. Začkovej s RTVS

V súvislosti s kandidatúrou je dôležité spomenúť, čo sa za posledný mesiac dialo v RTVS a akú mediálnu úlohu tu zohrala Katarína Začková, komu a čomu svojimi vyjadreniami pomohla a komu naopak poškodila. Tieto udalosti môžu súvisieť s následným ,,divadlom” v podobe transparentného verejného vypočutia kandidátky na člena RVR.

• 6.10.2020 – Reportéri neodvysielali reláciu o spornej záverečnej práci exministerky Kalavskej. Reláciu viedla dramaturgicky práve K. Začková

• 11.10.2020 – poskytla K. Začková otvorený a kritický rozhovor proti vedeniu RTVS do denníka SME s titulkom: ,,Scenár si generálny riaditeľ nepýtal ani za socializmu”, kde tvrdila, že J. Rezník chcel scenár o reportáži k záverečnej práci exministerky. Reportérka tiež uviedla, že uverila odborníkom a redaktorke, ktorá tému spracúvala, že práca A. Kalavskej je plagiát a tak chcela pustiť reportáž do vysielania

• 14.10.2020 RTVS kontruje a vydáva stanovisko: ,,Takto nehanebne neklamali redaktori ani za socializmu”. K. Začková bola odvolaná ako tímlíderka, lebo nemala pripravenú náhradnú reportáž, redakcia svojvoľne vydala upútavku na reláciu na Facebook, hoci reportáž mala byť právnym oddelením zastavená, za všetky chyby dostala K. Začková dôrazné napomenutie za porušenie interných postupov

• 18.10.2020 v rozhovore pre denníkN reportérka kontrovala a obvinila J. Rezníka z klamstva

• 20.10.2020 bolo vyhlásené výberové konanie na člena RVR, kandidáti začali posielať prihlášky

• 13.11.2020 vyšlo video Nadácie zastavme korupciu na sme.sk, kde iný novinár dospel k záveru, že ani podľa dnešných zákonov nemožno prácu A. Kalavskej hodnotiť ako plagiát, čím reportáž na sme.sk v podstate ,,potopila” Reportérov, ako aj tvrdenia dovtedajšej tímlíderky K. Začkovej o plagiáte A. Kalavskej

• 20.11.2020 Rada RTVS konštatuje podobné závery ako Nadácia zastavme korupciu, Kalavskej práca nie je plagiát, vedenie televízie urobilo dobre, že reportáž nepustilo do vysielania

• 23.11.2020 sa otvorili obálky v NR SR, prihlásilo sa 20 kandidátov do RVR, medzi nimi aj stále novinárka a zamestnankyňa RTVS Katarína Začková

• 30.11.2020 podstúpila redaktorka RTVS vypočutie. Nikto sa kandidátky nepýtal na možné zlyhanie v čerstvej kauze ,,ne-plagiátu“ A. Kalavskej. Poslancov nezaujímal ani etický rozmer, ako môže aktívny novinár RTVS kandidovať do volenej funkcie, čo mimochodom kritizoval aj slovenský či český syndikát novinárov. Nikto nepreveril ani pozadie vzniku jej kandidatúry. Najprekvapujúcejším faktom je, že vypočutie K. Začkovej bola doslova ,,selanka” oproti grilovaniu ostatných a prekvapivo nie je jej vypočutie dohľadateľné na webe NRSR!? Hádam ide o len technickú chybu, K. Začková vystúpila v čase o 16.30, záznam však končí v čase 16:23 a posledná hodina verejného vypočutia prosto chýba!?

Katarína Začková dlhodobo na moje otázky neodpovedá a RTVS tiež mlčí, čo mieni s redaktorkou urobiť…

KOMENTÁR AUTORA NA ZÁVER

S októbrovými vyjadreniami redaktorky do médií proti J. Rezníkovi musel byť spokojný predseda Výboru NR SR pre kultúru a média Kristián Čekovský, ktorého práve J. Rezník v roku 2018 prepustil zo spravodajstva RTVS. Je evidentné, aj z jeho viacerých mediálnych vystúpení, či už na výbore alebo v médiách, že po zvolení za poslanca OĽANO a predsedu výboru, ide po J. Rezníkovi doslova ako po ,,údenom”. Ľudsky sa tomu dá rozumieť, no tento osobný spor Čekovský – Rezník deformuje už aj tak zdecimovanú RTVS a má negatívny vplyv na jej zamestnancov.

Možno Kristián Čekovský spolu s OĽANO chcú dať teraz ,,trafiku” redaktorke, ktorá sa postavila zlému J. Rezníkovi a splnila si tak akúsi nepochopiteľnú ,,domácu úlohu”. Je to sexi v poslednom čase. Avšak toto nemá nič spoločné s transparentnosťou, odbornosťou a profesionálnym obsadzovaním volených funkcií, ktoré tu práve deklaruje nová garnitúra.

Toto je to sľubované slušné Slovensko? Dosadzovanie napríklad skrytých politických nominantov do RVR, možno za odmenu, ktorých zamaskujeme za nezávislé občianske združenia? Katarína Začková sa pozná z televízie aj s ďalšou poslankyňou za OĽANO Monikou Kozelovou, aspoň toto neskrývali a na vypočutí si tykali. Rovnako familiárne oslovoval “Katku” aj jej bývalý kolega – bývalý junior redaktor spravodajstva RTVS Kristián Čekovský a dnes už šéf výboru, ktorý ale niektorých iných kandidátov doslova griloval. 

U Kataríny Začkovej to bola ale selanka, vyzdvihovanie jej kvalít, no nepadali žiadne kritické otázky, hoci by ich mohli byť desiatky. Nerozumiem, ako mohla Katarína Začková na takúto hru pristúpiť. No šesť rokov platenej funkcie s polovičným platom poslanca na úrovni cca 1600 eur tesne pred dôchodkom môže byť dostatočnou a pochopiteľnou motiváciou. Sama vo vypočutí uviedla, že sa cíti byť v RTVS nepotrebná. Je mi jej úprimne ľúto. Jedno je isté, ak Katarína Začková ,,skryla” svoju vopred pred-dohodnutú nomináciu OĽANO za nezávislú organizáciu, diskvalifikuje ju to nielen z nasledujúcej voľby do RVR v NR SR, ale je nepredstaviteľné, aby naďalej zotrvala v RTVS na redaktorskom poste, keďže je už politickou nominantkou OĽANO. 

Túto hru už hrá dobrovoľne a rozhodla sa ju hrať sama. Mala by sa okamžite vzdať kandidatúry do RVR a odísť aj z RTVS. Jej verejné vypočutie bola zbytočná fraška. 

Ak by som bol ja niektorým z 19-tich ostatných kandidátov, cítil by som sa oklamaný, potupený a opľutý do tváre, že moje vypočutie mohlo byť len divadlom či “krovím” pre nominanta s politickým krytím, ktorý má už vopred vyhraté? Určite by som výsledok voľby napadol. A čo mala Katarína Začková urobiť, aby konala čestne? V deň získavania politickej podpory už nemala pracovať v RTVS, mala začiatkom októbra 2020 podať výpoveď, prijať nomináciu OĽANO a kandidovať slobodne, transparentne, pokojne aj s politickou podporou…

Toto je to slušné, transparentné Slovensko, s profesionálnymi, odbornými nomináciami, ktoré nám sľubovala nová koalícia pred voľbami na námestiach? Ďakujem, ja si takéto Slovensko a spôsoby neprosím… a pre ujasnenie, nie nevolil som ani Fica, Danka či Kotlebu, ale ani táto nová morálka sa mi nepozdáva a nie som jediný.

Richard Bolješik, autor blogu TVMEDIA.SK

Zdroj: tvmedia.sk

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna [email protected]

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.