Slovanské Noviny

18. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

02.12.2020

Podľa zistení eReport.sk mala armáda zvážať biologický odpad z testovania na vojenskú základňu Mokraď, ktorá patrí do katastrálneho územia obce Jamník.

Stovky ton biologického odpadu z prvých kôl celoplošného testovania ešte nie je zlikvidovaný, hoci by to tak už dávno malo byť. Podľa najnovších informácií je tento odpad nahádzaný vo vreciach v bývalých hangároch či dokonca v autách, ktoré odpad prevážali. Na problém poukázal ako prvý eReport

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Podľa vyhlášky ministerstva zdravotníctva by sa mal biologicky kontaminovaný odpad skladovať vo vyhradenom priestore najviac sedem dní, v priestore vybavenom chladiacim zariadením najviac 14 dní, a pokiaľ sa odpad zmrazí, možno ho skladovať tri mesiace. Iba ťažko si predstaviť, či by bolo možné zmraziť v súčasnosti asi 300 ton takéhoto odpadu. S otázkou, či má obrana, ktorá zbierala a skladuje biologický odpad z celoplošného testovania, nejakú výnimku, sme sa obrátili na ministerstvo zdravotníctva i životného prostredia. Odkázali nás na úrad verejného zdravotníctva. Doteraz sme však odpoveď na našu otázku nedostali. Samotná obrana je presvedčená, že „likvidácia biologického odpadu sa realizuje plne v súlade s platnou legislatívou priebežne podľa možností a kapacít.“ Hoci uviedli, že sa vedú rokovania s ďalšími firmami, ktoré by mali pomôcť pri likvidovaní odpadu. Kým totiž začiatkom novembra rezort obrany priznal, že majú približne 350 až 400 ton, na konci novembra to bolo 300 ton. Za odpad zodpovedá zo zákona Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku, ktorá má zmluvu na likvidáciu takéhoto odpadu s jednou firmou. A to je zrejme problém v čase, keď sa konalo celoplošné testovanie a odpadu je neúmerne veľa. Podľa medializovaných informácií dokáže táto firma totiž denne spáliť „iba“ 3,5 tony odpadu. A to spracováva odpad nielen pre ružomberskú nemocnicu, ale aj iných klientov.

Nahádzaný halabala?

Podľa zistení eReport.sk mala armáda zvážať biologický odpad z testovania na vojenskú základňu Mokraď, ktorá patrí do katastrálneho územia obce Jamník. Kontaktovali sme preto starostku, či ju s touto skutočnosťou armáda oboznámila. „Neviem o tom. Oficiálne sme nedostali žiadnu takúto informáciu,“ priznala Alena Vlčková. Neriešený odpad prirovnal Raši (Hlas) k potenciálnej biologickej zbrani, pričom zdôraznil, že takýto odpad by mal byť umiestnený v nádobách a nie vo vreciach, keďže napríklad tyčinky by ich mohli prepichnúť.

„Tieto odpady nie sú ani označené. Chýbajú bezpečnostné značky pre manipuláciu s nebezpečnými vecami,“ rozhovoril sa exminister zdravotníctva, ktorý tiež vyzval ministra obrany Jaroslava Naďa, aby sprístupnil areál expertom, ktorí by sa presvedčili, ako je odpad uložený a či nie sú ohrození ľudia. „Dostali sme podnet, že vo vojenskom priestore v Mokradi je ten odpad vo vreciach nahádzaný niekde v hangároch a niektoré ešte aj v autách, ktoré ich prepravovali,“ čudoval sa exminister.

Konečne sa ozval aj minister

Po niekoľkých dňoch sa konečne ozval aj šéf rezortu obrany Jaroslav Naď. Potvrdil informácie eReport, že biologický odpad je uskladnený v priestoroch vojenského objektu Mokraď (okres Liptovský Mikuláš). Minister odmietol, že by mal byť odpad skladovaný na základe osobitných podmienok.

“Tento odpad nepochádza zo zdravotníckych zariadení, ale z účelovo zriadených odberových miest, ktoré neboli kvalifikované ako zdravotnícke zariadenia. Preto sa na nás vzťahujú všeobecné podmienky ustanovené právnymi predpismi v pôsobnosti Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, najmä zákon o odpadoch a súvisiaca vyhláška MŽP SR,” upozornil pre TASR.
 


Podmienkou na zhromažďovanie tohto odpadu je spevnená, nepriepustná a zabezpečená skladovacia plocha proti pôsobeniu škodlivých látok a pred pôsobením vonkajších vplyvov. “To všetko uzamknutý a zabezpečený hangár vo vojenskom priestore Mokraď spĺňa,” zdôraznil šéf rezortu obrany. Odpad môže byť podľa rezortu takto zhromažďovaný po dobu jedného roka.

Zdroj: ereport.sk

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d