Človek môže určiť vôňu zdravej pôdy bez ohľadu na miesto bydliska a predchádzajúcich skúseností. Ukázalo sa, že ľudia sú schopní cítiť tento zápach v koncentrácii iba päť molekúl na bilión. Na severných pôdach sú za túto vôňu čerstvej, zdravej zeme zodpovedné aktinomycéty (pôdne organizmy medzi hubami a baktériami). Presnejšie povedané, kombináciou vlastností baktérií a húb.
Aktinomycéty sú najdôležitejšími pracovníkmi pri vytváraní a udržiavaní úrodnosti pôdy. Vylučujú tiež geosmín, prchavú látku s neuveriteľnou schopnosťou, ktorú ľudia dokážu rozpoznať. Vo všeobecnosti bol geosmin nájdený a izolovaný, keď si ľudia zadali otázku, čo určuje „vôňu lesa po daždi“. Geosmin sa teraz dokonca používa v niektorých parfumových radoch. Takéto jemné rozpoznanie zo strany ľudí sa zrejme vytvorilo evolúciou. A u človeka sa nič neformuje nadarmo. Jedna z hypotéz hovorí, že táto vôňa symbolizovala miesta s najbohatšou pôdou, a teda aj pestrú a výdatnú rastlinnú potravu. A to bol signál pre ľudí zberačov – blíži sa hostina. Ale to je samozrejme len dohad.
Súvisiaca hypotéza je, že tento zápach bol použitý na nájdenie zdroja vody. A chutnú vodu v potoku alebo podzemnom prameni často určuje vôňa tej istej látky. Veď ju už cítime v koncentrácii 0,000000000005 % vo vzduchu a 0,00000001 %* vo vodnom roztoku. To znamená, že určitá prítomnosť geosmínu v prírodnej vode určuje jej príjemnú chuť pre ľudí. Ale s tým súvisí aj kvalita pitnej vody. Keď zdroj pitnej vody zažije obzvlášť silný rozvoj rias, koncentrácia geosmínu sa zvýši natoľko, že sa voda stane nepitnou. Nie nebezpečnou, ale senzoricky nevhodnou a bez chuti. Na zápach geosmínu vo vode sú zvlášť citlivé ťavy, preto sa predpokladá, že vďaka tomu dokážu nájsť oázu v púšti na veľké vzdialenosti.
Problémom je, že v pôde priemyselného intenzívneho poľnohospodárstva už žiadne aktinomycény nie sú. A nie je cítiť ani vôňu zdravej pôdy. A tiež aj na vidieku, kde sa napríklad používali chemické látky na chrastavitosť zemiakov (ide o neselektívny preparát a ničí všetky prvoky v pôde)…
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
„Ak padne Irán, sme ďalší“? Čo hovoria ruskí experti a politici o amerických útokoch
Trump vyhlásil, že Irán a Izrael sa dohodli na prímerí
NATO zvýši výdavky na obranu, potvrdil Rutte a za najväčšiu hrozbu označil Rusko. Fico: Slovensko má iné priority
Putin označil americké údery na iránske jadrové zariadenia za neopodstatnenú a nevyprovokovanú agresiu a avizoval ochotu pomôcť Iránu a jeho obyvateľom.
Dag Daniš: Zrada diplomacie.
Maďarsko a Slovensko zablokovali prijatie 18. balíka sankcií EÚ voči Rusku
Chirurgický zásah Iskandera: Sanatórium premenené na popol, výcvik skončil navždy
Irán bude pokračovať v mierovom jadrovom programe a dodrží zmluvu NPT z roku 1968. Izrael nie.
Henry Kissinger: „Ak nepočujete vojnové bubny, musíte byť hluchý“
Prečo nemáme rovnaký meter na Rusko, USA či na Izrael?! Pýta sa nielen Chmelár, ale aj mnohí Slováci
Trumpova nová šou: neviditeľné bombardéry zhodili bomby na Irán, ale stopy po úderoch sú neviditeľné
Evropský parlament chce trestat nenávistné projevy. „V EU se zase zbláznili. Takto začíná cenzura,“ prohlásil šéf české senátní ústavněprávní komise Zdeněk Hraba
VIDEO: Satelitné snímky firmy Maxar po útokoch amerických bombardérov na iránske jadrové zariadenia ukazujú, že protibunkrové bomby zlyhali a explodovali na povrchu skalného masívu rovnako ako pred rokmi v Afganistane pri úderoch na jaskynný komplex Tora Bora.
„Hra sa neskončila, prekvapenia budú pokračovať.
VIDEO: „Formuje sa multipolárny svet, v ktorom je medzinárodný dialóg založený na vzájomnom porozumení v hľadaní riešení aj v tých najnáročnejších podmienkach.
Irán spustil nový raketový útok na Izrael. Kuvajt vyhlásil výnimočný stav – obáva sa útoku na americké základne
Trump opäť dráždi Teherán: Zmena režimu je možná
USA pod paľbou kritiky: Severná Kórea odsúdila zásah v Iráne
Hrozí Európe imigračná katastrofa?
Viktorín sa pýta: Kam sa stratili všetci mierotvorcovia?
zo sekcie
Vôňa zdravej pôdy
Vôňa zdravej pôdy
Vôňa zdravej pôdy