Slovanské Noviny

10. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Rozširovanie je jedným z najdôležitejších cieľov Európskej únie, pretože prebiehajú globálne zmeny, ktoré si vyžadujú posilnenie jednoty a bezpečnosti kontinentu.

Von der Leyenová tlačí na Belehrad: Srbsko musí uznať nezávislosť Kosova

Zdôraznila dnes, 31. októbra, v Belehrade predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

EÚ podľa nej chce, aby sa Srbsko stalo jej členom.

„Tento návrh je založený na dôvere, reciprocite a partnerstve,“ povedala.

Vyjadrila nádej, že Srbsko využije túto príležitosť, keďže je jednou z kandidátskych krajín, ktorá sa blíži k ukončeniu prístupového procesu.

Ursula von der Leyenová odsúdila útok z 24. septembra na severe Kosova, ktorý vyústil do prestrelky medzi maskovanými ozbrojenými mužmi srbského etnika a kosovskou políciou. Jeden policajt bol zabitý, jeden bol zranený a traja útočníci boli zastrelení. Podľa nej treba zodpovedných postaviť pred súd, je to v záujme oboch strán.

Pokiaľ ide o urovnanie srbsko-kosovských vzťahov, von der Leyenová zdôraznila, že Priština musí vytvoriť komunitu srbských samospráv v Kosove a Srbsko musí splniť „všetko“, k čomu sa zaviazalo v dohodách s Prištinou.

Srbský prezident Aleksandar Vučić na spoločnej tlačovej konferencii zdôraznil, že Belehrad je odhodlaný udržiavať mier a stabilitu a je si vedomý svojich záväzkov, nemôže však prijať rozhodnutie, ktoré by bolo v rozpore so srbskou ústavou. Dodal, že to už povedal a opakovane na to upozorňoval svojich partnerov.

Von der Leyenová včera počas návštevy Prištiny povedala, že Srbsko by malo de facto uznať nezávislosť Kosova. V Belehrade to dnes nepovedala, ale v odpovedi na novinársku otázku vyhlásila, že implementácia Ochridskej dohody v skutočnosti znamená presne toto.

Srbsko a Kosovo musia preukázať svoju pripravenosť normalizovať vzťahy a znížiť napätie, zdôraznila v pondelok 30. októbra v Prištine. Tvrdí, že na vyriešenie vzťahov musí Kosovo vytvoriť komunitu srbských obcí a Srbsko musí uznať nezávislosť Kosova.

Európska únia chce podľa nej na západnom Balkáne rozvinúť investičný trh v hodnote 30 miliárd eur, čo však bude možné len vtedy, ak Belehrad a Priština znormalizujú svoje vzťahy.

Podľa srbskej ústavy je Kosovo integrálnou súčasťou Srbska. Priština jednostranne vyhlásila nezávislosť od Srbska v roku 2008 a odvtedy Belehrad odmieta uznať tento akt, ktorý nie je založený na vôli ľudu. Dialóg medzi oboma stranami zameraný na normalizáciu vzťahov sa začal v roku 2013 a odvtedy pokračuje bez akéhokoľvek pokroku.

news-front.su

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d