Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Žilinka preverí, či sa politici počas riadenia covidovej pandémie dopustili trestného činu. Dôvodom je štúdia o nadúmrtnosti v tomto období

Na vysokú nadúmrtnosť počas pandémie koronavírusu mali vplyv rozhodnutia politikov. Vyplýva to zo štúdie poradenskej spoločnosti. Ak by vraj Slovensko zaviedlo opatrenia, ako napríklad Dánsko, podľa štúdie sa mohlo potenciálne zachrániť až 21 000 životov.

Generálna prokuratúra preveruje, či v súvislosti s manažmentom pandémie na Slovensku nedošlo k zlyhaniam, za ktoré by sa mala niesť trestná zodpovednosť. Dôvodom je štúdia o nadúmrtnosti v tomto období.

„Generálna prokuratúra Slovenskej republiky prijala opatrenia na preverenie významných skutočností vyplývajúcich zo štúdie „Nadúmrtnosť na COVID-19 v kontexte rozhodnutí zdravotnej politiky (roky 2020 – 2022)“ z decembra 2022, ktorá bola predmetom reportáže odvysielanej v Správach RTVS dňa 6. januára 2023, a to z hľadiska, či v súvislosti s manažmentom pandémie covidu-19 nedošlo k takému konaniu alebo opomenutiu konania, ktoré by zakladalo trestnú zodpovednosť,“ informovala prokuratúra v stanovisku zverejnenom v pondelok 9. januára 2023.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <


Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácii si ochorenie COVID-19 od začiatku pandémie na Slovensku vyžiadalo 20 849 životov.

Rozhodnutia politikov ovplyvnili vysokú nadúmrtnosť počas pandémie covidu

Na vysokú nadúmrtnosť počas pandémie koronavírusu mali vplyv rozhodnutia politikov. Vyplýva to zo štúdie poradenskej spoločnosti. Ak by Slovensko zaviedlo opatrenia, ako napríklad Dánsko, podľa štúdie sa mohlo potenciálne zachrániť až 21 000 životov.

Slovensko bolo počas prvej vlny premiantom. Tvrdý lockdown zavedený od takmer prvého dňa pandémie priniesol očakávané výsledky, uvádza RTVS. Druhá a tretia vlna však dopadli katastrofálne, uvádzajú autori štúdie.

Slovensko dosiahlo 70-percentnú nadúmrtnosť oproti predpandemickému obdobiu. Horšie dopadli len dve krajiny – Poľsko a Bulharsko. „Pozreli sme sa na to, že ak by Slovensko robilo tie opatrenia, ktoré robili tie najúspešnejšie krajiny, tak koľko potenciálnych životov sme mohli zachrániť,“vysvetlil spoluautor štúdie Peter Pažitný.

Počas sledovaného obdobia zomrelo na covid 26 786 ľudí. Ak by SR robila to, čo Dánsko, mohlo sa zachrániť 21 308 ľudí. Porovnanie s Nemeckom hovorí o 18 476 potenciálne zachránených životoch, s Estónskom 12 391.

„Estónsko vynikalo tým, že veľmi rýchlo dokázalo všetky vedecké poznatky pretaviť do reálnych krokov. Má vysokú mieru elektronizácie verejnej správy, telemedicínu. Dánsko malo vynikajúci leadership krízy, vláda mala veľmi vysokú dôveru obyvateľstva,“ priblížil Pažitný.

Stratené životy už nikto nezachráni, no práve analýzou dát sa dá z pandémie poučiť a vyhnúť sa tak prípadným budúcim krízam. Sociológ pridáva aj ďalšie rady.

„Kľúčové je počúvať, čo je konsenzus expertov. Hlavne nie to, čo Jožko alebo Ferko napísali na facebooku. Prestaňte toto sledovať na sociálnych platformách, nič normálne a nič dobré tam nenájdete,“ zdôraznil sociológ Michal Vašečka.

Viac v reportáži RTVS:

Dánsko začiatkom rok 2022 zrušilo väčšinu covidových opatrení a utlmilo aj očkovanie. Pre ďalšie posilňovacie dávky vakcíny nevidelo dôvod

V Dánsku prestali od 1. februára 2022 platiť prakticky všetky covidové opatrenia (povinné nosenie rúšok na verejnosti, napríklad pri cestovaní v hromadnej doprave), ktoré mali spomaliť šírenie koronavírusu. Vláda k tomuto kroku pristúpila napriek pretrvávajúcim vysokým prírastkom počtu nakazených. Krajina otvorila nočné kluby či reštaurácie a pri vstupe do rôznych prevádzok nebolo viac potrebné predkladanie tzv. covidpasov ani negatívny výsledok testu. Bez obmedzení boli tiež povolené hromadné podujatia. 

K podobnému plošnému zrušeniu opatrení došlo v Dánsku aj v septembri 2021. Boli však postupne znovu zavedené, keď sa v novembri začal v súvislosti so šírením variantu omikron počet infikovaných prudko zvyšovať.

Dánsko pre obavy z vážnych vedľajších účinkov prestalo očkovať vakcínou Johnson & Johnson a AstraZeneca

Dánsko sa v apríli roku 2021 stalo prvou krajinou, ktorá úplne zastavila používanie vakcín AstraZeneca. Dánska zdravotná agentúra vyhlásila, že po prešetrení súvislosti vakcíny AstraZeneca so zriedkavými krvnými zrazeninami zistili, že vakcína naozaj vykazuje vážne vedľajšie účinky. „Preto sme sa rozhodli pokračovať s vakcinačným programom pre všetky cieľové skupiny bez tejto vakcíny,“ povedala jej riaditeľka Soren Brostrom. 

Dánsko začiatkom mája 2021 oznámilo, že pre obavy z vážnych vedľajších účinkov zahŕňajúcich krvné zrazeniny do svojej národnej očkovacej kampane nezahrnie vakcínu od amerického výrobcu Johnson & Johnson.

„Dánsky zdravotnícky úrad (Sundhedsstyrelsen) dospel k záveru, že výhody použitia vakcíny proti chorobe COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson neprevažujú nad rizikom možného nepriaznivého účinku … u tých, ktorí vakcínu dostanú,“ uviedol vtedy vo svojom vyhlásení úrad.

Program hromadného očkovania proti COVID-19 v Dánsku odvtedy pokračoval bez vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson.

Správu aktualizujeme …

Zdroj: dennikn.sk / sme.sk / spravy.rtvs.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d