Slovanské Noviny

30. novembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Skupina študentov žurnalistiky vyzvala premiéra Fica, aby sa ospravedlnil novinárom z Markízy a tria červených denníčkov. „Kde ste boli, decká, keď tu vypínali opozičné médiá?!

Kde ste boli, keď TA3 vyhodila Anku Žitnú za to, že si pozvala svetoznámeho profesora Jeffrey Sachsa, ktorý má iný názor na vojnu na Ukrajine ako americká propaganda,“ spýtal sa Blaha budúcich novinárov.

Je neprijateľné, aby ste médiám zobrali možnosť byť prítomní pri rozhodovaní orgánov verejnej moci. Ich úlohou je aj konfrontovať ich s otázkami, ktoré im kladú v záujme slovenskej verejnosti. Práve vtedy sú očami, ušami aj hlasom Slovákov a Sloveniek, uviedli študenti vo svojej petícii adresovanej šéfovi NR SR Petrovi Pellegrinimu a predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

V pondelok 20. novembra sa pred Úradom vlády stretli študenti žurnalistiky Univerzity Komenského na znak protestu proti vyjadreniam Roberta Fica voči novinárom. Vyzývajú ho, aby sa ospravedlnil a prehodnotil svoj postoj voči žurnalistom a žurnalistkám.

„Pociťujeme vzrastajúcu nenávisť a tendenčné útoky voči vybraným médiám, ktoré ste Vy osobne, pán premiér, otvorene nazvali nepriateľskými,“ vyjadrili študenti v otvorenom liste.

„Radi by sme Vám pripomenuli, že ako predstavitelia a predstaviteľky vlády ste na Úrade vlády Slovenskej republiky hostia, zatiaľ čo médiá tam majú svoje legitímne miesto. Je neprijateľné, aby ste im zobrali možnosť byť prítomní pri rozhodovaní orgánov verejnej moci. Úlohou médií je aj konfrontovať ich s otázkami, ktoré im kladú v záujme slovenskej verejnosti. Práve vtedy sú očami, ušami aj hlasom Slovákov a Sloveniek,“ reagujú na vyhlásenie Roberta Fica o preverení akreditácie Denníka N, Denníka SME, TV Markíza a Aktualít. Okrem toho sa vyhradili voči nekorektným vyjadreniam politikov, ktoré boli zamerané na novinárov a žiadajú ospravedlnenie.

Ďalším bodom je nesúhlas s vyjadrenými pokynmi pre poslancov strany Smer-SSD na financovanie vybraných medií. Odkazujú pri tom na video na sociálnej sieti Roberta Fica, v ktorom vyjadrenie odznelo. 

„Je neetické, aby verejný činiteľ zneužil nástroje financovania proti konkrétnym subjektom. Išlo by o neférové a netransparentné správanie, účelovo zamerané proti médiám, ktoré sú pre Vás nepohodlné,“ uvádzajú študenti. 

https://youtube.com/watch?v=w84VGCAohB0

Blaha: Kde ste boli, decká, keď tu vypínali opozičné médiá?!

Podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SSD) komentoval protest študentov vo svojom príspevku na Telegrame:

Študenti Katedry žurnalistiky v počte asi trinásť kusov držia kartóniky pred Úradom vlády a tvária sa, že bojujú za slobodu médií.

1. Pýtam sa, kde boli študentíci vtedy, keď Matovičovci vypínali opozičné weby?

2. Kde boli, keď Hlavným správam, ktoré čítaj státisíce ľudí, odoprela prezidentka Čaputová prístup do Prezidentského paláca?

3. Kde boli, keď vyhodili šéfa spravodajstva RTVS iba preto, lebo v televízii dostal priestor bývalý disident a ex-premiér Čarnogurský?

4. Kde boli, keď vyhodili inú šéfku spravodajstva RTVS iba preto, lebo pred rokom odvysielala priamy prenos prejavu lídra Smeru Roberta Fica zo snemu strany?

5. Kde boli, keď TA3 vyhodila Anku Žitnú za to, že si pozvala svetoznámeho profesora Jeffrey Sachsa, ktorý má iný názor na vojnu na Ukrajine ako americká propaganda?

6. Kde boli, keď prepuklo, že Tódová píše články na obranu sudkyne Záleskej a proti jej obetiam, hoci je to jej milenka? Tento konflikt záujmov im neprekážal?

7. Kde boli, keď sa rúcali akékoľvek pravidlá vyváženosti a objektivity slovenských médií hlavného prúdu?

8. Tieto médiá vlastnia oligarchovia a finančné skupiny, ktoré si cez ne ošetrujú svoje ekonomické a politické záujmy – to má byť ten výkvet žurnalistiky?

9. To sa naozaj máme prizerať tomu, ako Iliev a Dírer zneužívajú spravodajskú televíziu na svoju dúhovú, rusofóbnu a protiľavicovú propagandu?

10. To sa naozaj máme každú nedeľu vytešovať z ideologických okienok od dvoch náruživých neoliberálnych zväzáčikov?

11. To naozaj máme výskať od radosti, že Markíza nadáva ľuďom do dezolátov? A že Sme píše, aby kvičali ako svine na bitúnku?

12. To naozaj máme byť ticho, keď vidíme, že milionári z Esetu si kúpili Denník N, aby mali hlasnú trúbu pre svoje Progresívne Slovensko?

13. Prepáčte, ale študenti z Katedry žurnalistiky by si v prvom rade mohli naštudovať niečo od Noama Chomského, aby zistili, ako funguje tzv. korporátna žurnalistika.

14. Médiá hlavného prúdu fungujú ako kapitalistické firmy, ktoré pomáhajú oligarchom, ktorí ich vlastnia. A kopú preto hlava-nehlava do ľavice a národných strán.

15. A za týchto oligarchov dnes s fešnými kartónikmi protestujú trinásti účastníci protestu pred Úradom vlády. To je podľa vás sloboda médií? Žartujete?

Radšej sa, decká, učte. Lebo to, čo produkuje Katedra žurnalistiky, je zatiaľ čistá katastrofa.

Pekný deň a malý odkaz od Immanuela Kanta – nebojte sa používať vlastný rozum

Zdroj: noviny.sk / Telegram Ľuboš Blaha / InfoVojna / YouTube

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: