Slovanské Noviny

4. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Rusko napriek sankciám poslalo Francúzsku obrovskú cievku potrebnú pre program jadrovej fúzie, na ktorom spolupracuje takmer 40 štátov sveta

Člen vedeckého centra ITER – najväčšieho experimentu s jadrovou fúziou – Leonid Chimčenko poznamenal, že bez ruskej cievky by tokamak nefungoval. V južnom Francúzsku spolupracuje 35 krajín na vybudovaní najväčšieho zariadenia na jadrovú syntézu na svete. „Je to taký zaujímavý projekt, že v skutočnosti sme všetci jedna rodina… nie je medzi nami žiadna konkurencia, nič,“ povedal Chimčenko.

Šesť obrovských magnetov potrebných pre program jadrovej fúzie ITER vo Francúzsku v utorok opustilo prístav ruského mesta Petrohrad. Francúzsky program je jediným medzinárodným vedeckým projektom, na ktorom sa Rusko zúčastňuje aj napriek vojne na Ukrajine, informuje Euractiv.

Loď prepravujúca poloidnú magnetizačnú cievku ruskej výroby čaká dvojtýždňová cesta do mesta Marseille na juhu Francúzska. Tento obrovský magnet je široký deväť metrov a váži dvesto ton. K jeho vybudovaniu došlo pod dohľadom ruskej atómovej agentúry Rosatom a má sa stať súčasťou vrchnej časti najväčšieho „tokamaku“ na svete.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ide o typ magnetického fúzneho reaktora, ktorý funguje na rovnakom princípe ako naše Slnko či hviezdy. Uvažuje sa o ňom ako o bezpečnom zdroji jadrovej energie.

Ruská súčiastka mala pôvodne Petrohrad opustiť v máji, no sankcie znemožnili ruským lodiam kotviť v európskych prístavoch a tak došlo k odloženiu dodania.

Podľa Viačeslava Perčukova, ktorý má v rámci Rosatomu na starosti medzinárodné projekty, súčasná situácia nemení skutočnosť, že jeho firma naplní svoje záväzky. Napätie na geopolitickej scéne „neovplyvnilo realizáciu tohto projektu“ dodal.

Člen vedeckého centra ITER Leonid Chimčenko poznamenal, že bez ruskej cievky by tokamak nefungoval.

V južnom Francúzsku spolupracuje 35 krajín na vybudovaní najväčšieho zariadenia na jadrovú syntézu na svete.

„Je to taký zaujímavý projekt, že v skutočnosti sme všetci jedna rodina… nie je medzi nami žiadna konkurencia, nič,“ povedal Chimčenko.

Projekt sa začal po samite amerického prezidenta Ronalda Reagana a ruského vodcu Michaila Gorbačova v roku 1985.

Andrej Mednikov, vedec zodpovedný za výrobu cievky poloidálneho poľa, ocenil pokračujúcu medzinárodnú spoluprácu.

„Ak by sa táto spolupráca zastavila,“ povedal Mednikov, „stratili by všetci: Rusko aj medzinárodné spoločenstvo.“

Loď s obrovskou cievkou opúšťa prístav v Petrohrade:

Ďalšie video lode smerujúcej do prístavu vo francúzskom Marseille TU.

Zariadenie vedeckého experimentu ITER minulý rok, keď bolo dobudované na 78 percent:

Zdroj: trend.sk / euractiv.com / InfoVojna / YouTube


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d