Slovanské Noviny

5. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Použili ma na vytvorenie falošnej správy o ruskom leteckom útoku na pôrodnicu v meste Mariupol, priznáva žena známa z fotografie, ktorá obletela svet

Marianna Vyšemirskaya, mariupolská blogerka, z ktorej západné médiá urobili symbol, aby podporili tvrdenia, že ruská armáda 9. marca úmyselne zbombardovala jednu z mestských pôrodníc, sa prihlásila, aby vysvetlila, čo sa skutočne stalo.

Fotografie tehotnej ženy v zničenej nemocnici v Mariupole, o ktorej západné médiá tvrdili, že ju „zbombardovali ruské sily“, zachytené fotografom agentúry Associated Press, sa šíria rýchlosťou blesku a americkí a európski predstavitelia a médiá označujú tento incident za dôkaz ruských „vojnových zločinov“.

Marianna Vyšemirskaya, mariupolská blogerka, z ktorej západné médiá urobili symbol, aby podporili tvrdenia, že ruská armáda 9. marca úmyselne zbombardovala jednu z mestských pôrodníc, sa prihlásila, aby vysvetlila, čo sa skutočne stalo.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vyšemirskaya, ktorej meno bolo v mnohých západných správach chybne uvedené ako „Vyshegirskaya“, v sérii príbehov na svojej stránke na Instagrame zdôraznila, že nemocnica nebola zasiahnutá pri leteckom útoku, ale zrejme ostreľovaná delostrelectvom.

Vyshemirskaya tiež vysvetlila, že bezprostredne po ostreľovaní ju a ďalšie ženy bez ich súhlasu fotografoval reportér agentúry Associated Press vo vojenskej uniforme a prilbe.

„Strávila som asi 30 minút v blízkosti pôrodnice. Práve tu ma fotografovali. Bola som posledná, ktorú fotografovali. Keď som videla, že reportér Associated Press fotografuje, požiadala som ho, aby prestal, pretože to nechcem ani nepotrebujem. Odpovedal: ‚Áno, áno, dobre‘, ale potom, čo sme sa spolu s policajtom, ktorý súhlasil, že ma bude sprevádzať na druhé poschodie budovy, aby som si vzala veci, vrátili dolu, opäť nás začal fotografovať,“ uviedla žena.

Podľa Vyšemirskej dokonca ukrajinské orgány činné v trestnom konaní povedali reportérovi, aby nefotografoval, pričom fotoreportér ich najprv ignoroval a po druhom varovaní nakoniec odišiel.

„Nedala som súhlas na to, aby boli moje fotografie zhotovené a zverejnené. Zverejnili ich z vlastnej iniciatívy,“zdôraznila Vyshemirskaya.

Žena uviedla, že dva dni po incidente sa reportéri agentúry Associated Press vrátili a požiadali ju o rozhovor. „Odpovedala som, že som apolitická a nechcem poskytnúť žiadny rozhovor. Povedali: ‚My sme tiež apolitickí, ale vaše fotografie sme zverejnili na internete‘,“ spomína.

Vtedy sa podľa nej začala séria podvrhov a informačných útokov.

„Pretože situácia, ktorá sa vyvinula, do ktorej ma uvrhli -pretože som nikdy nesúhlasila so zverejnením svojich fotografií, bola som nútená komentovať, keďže moju situáciu považovali za falošnú, že v pôrodnici nikto nie je. Povedala som, že v nemocnici sú rodičky a tehotné ženy… Pýtali sa ma tiež, či bol nálet. Odpovedal som, že nikto nepočul nálet. Došlo k výbuchom, ale pred nimi ani po nich neboli žiadne zvuky [ktoré by naznačovali lietadlá]. Táto informácia sa im zrejme nepozdávala. Vyškrtli ju,“ povedala.

V samostatnom rozhovore uverejnenom v sobotu Marianna uviedla, že spolu s manželom išli do mariupolskej pôrodnice č. 3 po tom, ako ich odmietli v pôrodnici č. 2, ktorá neprijímala pacientov, a v pôrodnici č. 1, ktorú podľa jej slov „obsadila armáda.“ Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenza v príhovore zo 7. marca spomenul obsadenie pôrodnice č. 1 ukrajinskými jednotkami.

Video s českými titulkami:

Pôvodné celé video v ruskom jazyku:

Informačná provokácia

Pri útoku na nemocnicu v Mariupole zahynuli štyria ľudia, jedno dieťa sa narodilo mŕtve a najmenej 17 ďalších bolo zranených.

Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell označil tento incident za „ohavný vojnový zločin“ zo strany Ruska. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že ide o dôkaz, že „dochádza ku genocíde Ukrajincov“.

Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov odmietol tvrdenia o ruskej účasti ako „informačnú provokáciu zo strany Kyjeva“, pričom poznamenal, že 9. marca ruské sily vyhlásili režim prímeria, aby umožnili evakuáciu obyvateľov Mariupola, a že ruské lietadlá sa v ten deň nad mesto nepostavili. Ruská armáda tiež opakovane varovala pred prítomnosťou ukrajinských jednotiek a neonacistických ozbrojencov Azov v mestských nemocniciach.

Po tom, ako ich 10. marca zverejnila agentúra AP, sa fotografie zbitej Marianny nesúcej prikrývku na pozadí zbombardovanej nemocnice šírili na internete rýchlosťou blesku. Tlačová agentúra uverejnila príbeh s titulkom: „Ruský letecký útok v stredu zdevastoval pôrodnicu v obliehanom prístavnom meste Mariupol uprostred rastúcich varovaní zo Západu, že invázia Moskvy sa chystá nabrať brutálnejší a nevyberavejší charakter“.

Fotografie okamžite prevzalo a hojne použilo množstvo ďalších médií, od BBC a CNN až po The Guardian, The Mirror a množstvo ďalších médií, ako symbol „ruského mučenia a brutality“. Nešťastná séria tweetov ruského veľvyslanectva v Spojenom kráľovstve, v ktorej sa uvádza, že incident sa zdal byť zinscenovaný, vyvolala ďalšie pobúrenie a nakoniec prinútila Twitter, aby ich odstránil.

Príbeh Vyšemirskej je najnovším v čoraz hustejšom ekosystéme podvrhov, dezinformácií a dezinformácií, ktoré sa objavili na internete počas ukrajinskej krízy, od legendy o Haďom ostrove, kde sa ukrajinskí vojaci, o ktorých sa obávali, že ich ruskí vojaci postrieľali, neskôr objavili živí a zdraví na Kryme, až po slávneho „ducha z Kyjeva“, mýtické ukrajinské stíhacie eso, ktoré údajne zostrelilo nespočetné množstvo ruských lietadiel.

Zdroj: geopolitics.co / YouTube / bitchute.com
Preklad: InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d