Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Kanadská vláda oznámila vytvorenie novej „expertnej“ poradnej skupiny pre „online bezpečnosť „ako ďalší krok pri presadzovaní cenzúry a regulácie internetu.

Minister pre kanadské dedičstvo Pablo Rodriguez,  minister spravodlivosti a generálny prokurátor Kanady David Lametti vytvorili  novú expertnú poradnú skupinu pre online bezpečnosť ako ďalší krok vo vývoji legislatívy na riešenie „škodlivého online obsahu“.

Odborná poradná skupina poverená kanadskou vládou má poskytovať poradenstvo o legislatívnom a  regulačnom rámci, ktorý najlepšie rieši to, čo kanadská vláda považuje za škodlivý obsah online.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Odborníci v službách politickej moci

Skupina sa skladá z rôznych „expertov“ a špecialistov z celej Kanady, ktorí prispejú svojimi znalosťami a skúsenosťami z rôznych oblastí.

Odborná poradná skupina usporiada deväť workshopov s cieľom prediskutovať rôzne zložky legislatívneho a regulačného rámca pre online bezpečnosť. Zúčastnia sa aj na ďalšom zapojení zainteresovaných strán vrátane digitálnych platforiem.

Kanaďania môžu sledovať priebeh týchto diskusií o tom, ako bude vláda Kanady presadzovať cenzúru a regulovať internet.

Fetiš „škodlivého obsahu“

„Je jasné, že škodlivý online obsah je vážny problém, ale neexistuje konsenzus o tom, ako ho riešiť. Žiadame expertnú poradnú skupinu, aby sa vrátila k rysovacej doske,“ Povedal Pablo Rodriques, minister kanadského dedičstva.

„Musíme ako spoločnosť riešiť tento problém otvorene a transparentne. Som vďačný odborníkom, ktorí nám v najbližších mesiacoch venujú svoj čas a skúsenosti, aby nám pomohli vyriešiť tento zložitý problém. Je to príliš dôležité na to, aby to nebolo správne.“

V júli 2021 začala kanadská vláda verejnú konzultáciu s cieľom získať názory Kanaďanov na podrobný technický diskusný dokument, ktorý načrtol návrh na reguláciu online platforiem a boj proti určitým typom škodlivého obsahu online.

V návrhu sa uvádzalo:

  • Ktoré subjekty budú podliehať novým pravidlám;
  • Aké typy škodlivého obsahu by boli regulované;
  • Nové pravidlá a povinnosti pre regulované subjekty;
  • Nové regulačné orgány, ktoré budú spravovať a dohliadať na nový rámec a presadzovať jeho pravidlá a povinnosti;
  • Novela zákona o povinnom oznamovaní detskej pornografie na internete osobami, ktoré poskytujú internetovú službu (zákon o povinnom oznamovaní); a
  • Novely zákona o CSIS.

Angažovaní respondenti

Z verejnej konzultácie vyplynuli niektoré postoje respondentov.

Napríklad „podskupina respondentov požadovala rozšírenie rozsahu regulovaných subjektov tak, aby zahŕňali ďalšie typy online služieb, ktoré zohrávajú úlohu pri sprístupňovaní nelegálneho obsahu používateľom. Niektorí žiadali, aby sa režim vzťahoval na všetkých poskytovateľov internetových služieb, ktorí sa podieľajú na sprístupňovaní obsahu koncovým používateľom.“

Ďalší respondenti tvrdili, že „legislatíva by mala zachytávať, aspoň čiastočne, súkromnú komunikáciu a šifrované služby. Títo respondenti sa zasadzovali za to, aby sa na tieto služby vzťahovali minimálne požiadavky na upozornenia používateľov a podávanie správ o transparentnosti.“

Niektorí  uviedli, že legislatívny a regulačný rámec by mal zahŕňať aj ďalšie typy obsahu, ako sú dezinformácie , šikanovanie, obťažovanie, ohováranie, konšpiračné teórie a nezákonný online predaj opiátov.

Problém so všetkým vyššie uvedeným je, samozrejme, v tom, že všetko je otvorené výkladu a tento výklad pripadá na vládu. Tú vládu, ktorá nedávno zaútočila na svojich vlastných občanov a zmrazila ich bankové účty len preto, že sa postavili proti očkovacím mandátom drakonickej vlády v mene COVID-19.

Naše redakčné zhrnutie

Ako vidíme, západné demokracie sa čoraz viac uchyľujú k potláčaniu práv a slobôd, na ktorých vyrástla forma demokratickej spoločnosti, ktorá na prvom mieste nielen rešpektuje, ale aj ochraňuje nedotknuteľnosť slobody slova a prejavu. Cenzúra, ani autocenzúra, ani „regulácia“ nemôžu patriť do slobodnej spoločnosti. Dôvod zamyslieť sa nad jej súčasným charakterom, trendom a vývojom skôr, než skončíme opäť v nejakej forme totalitnej spoločnosti. My sme takýto režim zažili, preto by generácia 50+ mala byť aktívnejšia pri obrane slobody, ktorá prišla až po viac štyridsiatich rokoch totality v roku 1989. Ako sa hovorí: sloboda sa ťažko vybojúva, ale ľahko sa stráca. Internet je v súčasnosti bojiskom nielen o slobodu slova a prejavu, ale aj o demokraciu a slobodnú, netotalitnú spoločnosť.

sk správy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d