Slovanské Noviny

2. decembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

Nechcú na ňu myslieť, boja sa jej. Zároveň však študujú mnoho storočí. Filozofi a vedci sa vždy hádali o živote a smrti, o tom, čo sa stane, keď duša človeka opustí jeho telesnú schránku.Jedným z najstrašnejších slov je smrť. Ako k tomu došlo? Je známe, že slovo je pôvodne slovanské. Stalo sa to zlúčením dvoch slov: samotné slovo „smrť“ znamená odchod zo života a predpona „s“. Lingvisti veria, že sa to doslova prekladá ako „dobré“. To znamená, že „smrť“ sa prekladá ako nezávislý odchod zo života, zvädnutie, nenásilná smrť človeka.

Slovo tma a pochmúrnosť je zase rovnaký koreň. Tma  – niečo, čo nebolo medzi Slovanmi známe a desivé, sa spájalo so smrťou. Vracia sa do mytológie. V postoji starých Slovanov boli smrť a temnota všeobecne považované za totožné pojmy, takmer synonymá. 

V mytológii starých Slovanov bola smrť zosobnená v bohyni Morene, patrónke zimy a smrti. U Slovanov bola zima stotožňovaná aj so smrťou, pretože zabíjala divú zver, ktorú Slovania uctievali. Morena bola jednou z najmocnejších bohýň. V slovanskej mytológii a kultúre zaujímala výnimočné miesto. Slovania venovali veľkú pozornosť smrti človeka – vykonávali rituály odpočinku, ale ľudská smrť bola častým javom a nezvratná. Ale ešte významnejšia bola pre starých Slovanov smrť v prírode: západ slnka, nástup noci, príchod zimy, hurikány a vetry: všetky tieto javy podliehali Morene.

Mimochodom, slovo “mráz” je tiež historicky rovnaký koreň ako slovo “mor”.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: