Slovanské Noviny

7. júna 2023

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Odchádzajúci minister hospodárstva Hirman odhalil, ako Sulík na výstave Expo v Dubaji, počas šéfovaniu rezortu hospodárstva, šafáril so štátnymi peniazmi:

„Faktúra za jedlo a nápoje z reštaurácie dosiahla sumu 54-tisíc eur, účet za ubytovanie sa vyšplhal na viac ako 180-tisíc eur. Celkový účet presiahol milión eur!“

Minister Hirman už skôr na tlačovej konferencii povedal, že za skoro osem mesiacov v úrade sa borí s veľmi závažnými nedostatkami, ktoré sa v súvislosti s medzinárodnou výstavou objavujú. Chýbajú podľa neho základné dokumenty či faktúry a ďalšie náležitosti spojené s financovaním či organizovaním podujatia. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka v piatok 12. mája v tejto súvislosti informoval, že jeho úrad sa už financovaním slovenskej účasti na výstave Expo v Dubaji zaoberá.

Neuhradené účty za stovky tisíc eur. Jedlo, pitie aj apartmány. Reč je o kostlivcoch v skrini z výstavy Expo v Dubaji, ktorých vo štvrtok vytiahol dosluhujúci minister hospodárstva Karel Hirman (Demokrati) na svojho predchodcu Richarda Sulíka (SaS).

Hirman hovorí o vážnych podozreniach. Podľa neho už aktuálne nevyrovnané finančné záväzky vo vzťahu k Expo Dubaj presahujú milión eur.

Faktúry prichádzajú napríklad za konzumáciu jedla a nápojov za vyše 54-tisíc eur. Tiež nie je vyrovnané ubytovanie v apartmánoch, ktoré boli prenajaté pre účely ministerstva.

„Dokopy tam bolo 8 apartmánov. Z nich len tri máme vydokladované, že boli obsadzované pracovníkmi ministerstva hospodárstva. Zvyšné apartmány využívali osoby, ktoré neboli zamestnancami ministerstva hospodárstva na základe nám nedokladovaných skutočností. Len táto suma pohľadávky presahuje 180-tisíc eur a takto by som mohol pokračovať,“ prezradil detaily pre Pravdu minister Hirman. Audit ešte stále prebieha a podávajú sa súdne žaloby.

VIDEO: Karel Hirman prezrádza, čo našiel po Sulíkovi z Dubaja

Zodpovedný za výstavu bol práve Sulíkov tím. Ten sa ale bráni, že ide len o Hirmanovu predvolebnú kampaň. „V prípade, že má podnety na súdne žaloby, mal by určite konať. Politická kampaň sa robí dobrým programom a kvalitnými výsledkami, nie takto,“ uviedol Sulík s tým, že podujatie bolo hodnotené ako úspešná prezentácia Slovenska v zahraničí.

Hirman upozorňuje, že celkové pohľadávky aj záväzky z podujatia presahujú spolu jeden milión eur. To, čo požaduje zaplatiť rezort hospodárstva, je pol milióna eur. Niečo viac ako 400-tisíc od ministerstva žiadajú zaplatiť subjekty za údajné neplnenie záväzkov.

„Zatiaľ môžem konštatovať, že nám tu ostal jeden veľký bordel v dokladoch. Nevydokladované výdaje a použitie štátneho majetku v sumách stoviek tisíc eur. Na druhej strane sú tu údajné pohľadávky za údajne poskytnuté služby a neviem, čo všetko v rádoch desiatkach a stovkách tisíc eur,“ pokračuje Hirman.

Účty chýbajú, v dokladoch je neporiadok

Napríklad nezaplatený účet z reštaurácie za 54-tisíc eur. Hirman hovorí, že ide o účet v reštaurácii v pavilóne, ktorý údajne malo uhradiť ministerstvo, lebo na účte boli veci konzumované ľuďmi z ministerstva. Nie je to vydokladované a nie je podľa ministra vôbec jasné, kto využíval účet ministerstva. Inak povedané, za štátne peniaze mohli konzumovať aj tí, ktorí na to nemali nárok.

„Je to čierna diera a ďalšie cifry nabiehajú,“ povedal Hirman. „V každom prípade to máme na stole a uplatňujú si to voči nám a moji nástupcovia to budú musieť riešiť tak, aby daňový poplatník za tieto výlety a služby neplatil alebo aspoň platil čo najmenej,“ dodal šéf rezortu.

Žaloby sa podávajú na poskytovateľov služieb či fyzické osoby, ktoré neoprávnene využívali prostriedky alebo zariadenia ministerstva hospodárstva spojené s expozíciou v Dubaji. Sú to ľudia, ktorí nie sú zamestnancami ministerstva a nemajú doklady, na základe ktorých boli ubytovaní v apartmánoch, ktoré spadali pod rezort hospodárstva.

Minister Hirman už skôr na tlačovej konferencii povedal, že za skoro osem mesiacov v úrade sa borí s veľmi závažnými nedostatkami, ktoré sa v súvislosti s medzinárodnou výstavou objavujú. Chýbajú podľa neho základné dokumenty či faktúry a ďalšie náležitosti spojené s financovaním či organizovaním podujatia.

Financovanie zo štátnych zdrojov sa podľa neho zmenilo aj na rodinné výlety a výlety kamarátov.

Sulík zareagoval slovami, že ak sa za osem mesiacov nebol doteraz schopný zorientovať v problematike, nedokazuje to príliš veľa o jeho manažérskych kvalitách.

Hirmana prekvapili tiež ďalšie výdavky. „Napríklad iba pred pár týždňami sa nám podarilo stiahnuť až po veľkých peripetiách peniaze z účtu v banke v Dubaji. V uplynulých dňoch sa nám konečne podarilo precliť tri kontajnery s rôznym tovarom, ktorý bol súčasťou pavilónu. Za toto „stojné“ sme museli zaplatiť 25-tisíc eur, lebo sme jednoducho na to nemali doklady a museli sme ich zháňať,“ povedal pre Pravdu.

Vládnym špeciálom do Dubaja

Narážal tým aj na v minulosti medializovanú kauzu Sulíka, ktorý za štátne peniaze zobral do Dubaja svoju dcéru. Výstava bola otvorená 1. októbra 2021 a trvala až do konca marca 2022. Sulík sa na nej zúčastnil osobne niekoľkokrát.

V novembri sa prevalila kauza, že tam letel aj so svojou dcérou, ktorá v tom čase bola koncipientkou v bratislavskej advokátskej kancelárii. Navyše na náklady štátu, za čo zožal Sulík veľkú kritiku a obvinenia z papalášstva a rodinkárstva. Šéf SaS neskôr priznal, že cesta jeho dcéry na svetovú výstavu Expo v Dubaji bola zlyhaním.

Denník Pravda v tom čase informoval, že napriek tomu, že ju so sebou vtedy vzal len z rodinných dôvodov, jeho rezort s ňou podpísal zmluvu ako s právnou expertkou na energetiku.

Ministerstvo hospodárstva sa jeho dcére navyše zaviazalo uhradiť cestovné náklady. Sulík sa bránil, že nešlo o úmysel. Avizoval, že zmluvu dá zrušiť, náklady na vládny špeciál za dcéru zaplatí sám a nič podobné sa už viac nezopakuje.

Jedným z mnohých prešľapov spojených s výstavou bolo aj zverejnenie osobných údajov slovenskej delegácie, ktorá do Dubaja pricestovala. Tie sa objavili na internete v nezaheslovanom súbore aj so všetkými citlivými osobnými údajmi členov delegácie. Onedlho ich zmazali. Sulíka to vtedy zaskočilo.

„Neviem, ako sa to stalo, sám som tým bol zaskočený. Otázka je, či to bol cielený útok hackerov alebo ľahostajnosť niektorého zo zamestnancov. Zisťujeme to. Podľa najnovších informácií to vyzerá, že zamestnanci ministerstva hospodárstva nepochybili,“ hovoril v novembri 2021.

Priestor na prezentáciu Slovenska

Expo je medzinárodná výstava, kde krajiny z celého sveta prezentujú svoju kultúru či technické novinky. Naposledy bola slávnostne otvorená v Dubaji začiatkom októbra 2021 a trvala do konca marca 2022. Presunutá bola v dôsledku pandémie z roku 2020 na rok 2021.

Asi najviac sa do pamäti vrylo v slovenskom pavilóne športové auto s pohonom na vodík. Unikátny prototyp modrého športiaka vznikol v spolupráci Technickej univerzity v Košiciach a spoločnosti Matador Group. Ďalšou technickou zaujímavosťou bol vírnik Nisus, čo je moderný stroj kombinujúci rekreačné a profesionálne lietanie z dielne topoľčianskej firmy Jokertrike.

Prípadom sa už zaoberá Generálna prokuratúra

Prokuratúra sa zaoberá organizáciou a financovaním slovenskej účasti na svetovej výstave Expo Dubaj počas vedenia predchádzajúceho ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS). Na sociálnej sieti to potvrdil generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

“Vo veci organizovania a financovania slovenskej účasti na výstave Expo Dubaj zo strany Ministerstva hospodárstva SR už orgány prokuratúry konajú,” uviedol.

Zdroj: pravda.sk / ta3.com / YouTube/infovojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

 • AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  Všetkými možnými spôsobmi sa pokúšali vymazať minulosť našich veľkých predkov, našich rodičov. Pokúšali sa vymazať nás a naše duše. Napriek všetkým technológiám a všetkému úsiliu tých, ktorí ovládli...
 • … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  Toto je dôležité vedieť. Objavilo sa tu Rímske právo. Prečo… Pretože, keď je deň Svaroga, máme mier (MIR), keď je noc Svaroga je RIM, A keď je...
 • Obrátenie k RODu.

  Obrátenie k RODu.

  “Sláva Rodu” sú slová, ktoré veľmi často používam. Sláva RODu. So Slávou RODu to všetko ide. S LÁVOU RODu, chápete, čo myslím, LÁVA. S LÁVOU. Keď s...
 • MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  V našej národnej duchovnej tradícii sa od nepamäti pripisoval Slovu osobitý význam, ako pre život jedinca, tak aj pre život národa. Tento vzťah k Slovu pramení u...
 • Večne Živý Strom

  Večne Živý Strom

  Medzi Tatrami a Dunajom vyrástol jeden veličizný strom. Korene jeho ťahajú sa na tri strany žulami Karpatov. Víly a Rusalky kropievali ho každý deň, no nebolo mu to dosť...
 • My všetci sme jeden celok.

  My všetci sme jeden celok.

  Všetci vieme, že existujú hodnoty materiálne a hodnoty nebeské. Nebeské hodnoty sa nedajú kúpiť. To je nemožné. Ale paraziti vymysleli ako ich predať. Ako predať Svedomie, ako...
 • Vnútro Človeka

  Vnútro Človeka

  Každý človek sa niekedy nachádza pod ťarchou krivdy. Krivda na krivde preložená krivdou. Proste taká fáza života sa spustila z nejakého dôvodu v živote človeka. A človek...
 • Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Ako tajomne znie tento Hostinského text: Slovo úprimnô znie i k tebe, ľudu slovenský! Svet ťa haní, že v baniach kopeš, na poli mozolíš, na dvore dobytok...
 • Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Starú vieronauku Slovenskú tvoria tri pranázory Slovenov:1. Pranázor na SVET2. Pranázor na BOŽSTVO3. Pranázor na ČLOVEKA Štruktúra náuky odzrkadľuje realitu bytia z pohľadu Človeka.1. Pranázor na svet...
 • Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Tri kľúče otvárajú nám svätyňu vieronauky starobylých Slovenov. Prvým kľúčom vstupujeme do chrámu, kde na sklepení, na stĺpoch, oblokoch, po stenách a dverách zobrazenú vidíš celú oblohu nebeskú...
 • ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  Aby sme pochopili koncepciu jednotného riadenia sveta, na základe existujúcich pravidiel (tovarovo – peňažných a tovarovo – ekonomických vzťahov medzi subjektami a územiami), je potrebné poznamenať, že...
 • Globalisti a My – Človekovia

  Globalisti a My – Človekovia

  Človekom je možné manipulovať pomocou klamstva. To je známy fakt. Známy je hlavne tým, ktorí vytvorili tento inštrument manipulácie. Na tom je postavený celý systém. Tento systém...
 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa tu...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty.  To, že sa...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • Vedomie. 

  Vedomie. 

  Čo je Vedomie Človeka? Tak veľa sa o tom rozpráva…  a tak málo o tom ľudia vedia. Je to preto, lebo sa ide iba po povrchu. Iba...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a dobrovoľne. Veľa ľudí už o tom...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: