Slovanské Noviny

4. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Médiám uniklo najdôležitejšie posolstvo rozhovoru s ruským prezidentom Vladimirom Putinom: je ním výzva na mierové rokovania. Viac ich zaujíma močový mechúr amerického ministra obrany a prostata britského monarchu

Toto video je asi najdôležitejšie video, aké som kedy nakrútil, konštatuje publicista, politický analytik a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár.

Je radosť žiť v krajine, kde sa médiá zaujímajú viac o močový mechúr amerického ministra obrany a prostatu britského monarchu ako o najdôležitejšie interview za posledné roky, ktorým bezpochyby je rozhovor Tuckera Carlsona s Vladimírom Putinom. A ak sa aj o neho zaujímajú, tak len povrchne, hystericky, pričom im (ako vždy) uniká podstata veci. To najdôležitejšie, čo ruský prezident povedal, nie je (eufemisticky povedané) jeho svojská interpretácia dejín. Je to výzva na rokovanie. Mnohým nedošlo, že tento rozhovor bol určený americkému publiku a ešte konkrétnejšie – tým, ktorí majú v Spojených štátoch rozhodujúce slovo. A tí, ktorí tento odkaz pochopili a mlčia o ňom, zámerne odvádzajú pozornosť od tohto kľúčového posolstva. Pokúsim sa vám preto nahradiť poctivú analýzu, ktorá chýba v našich médiách.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Toto video je asi najdôležitejšie video, aké som kedy nakrútil. Vopred upozorňujem, že je dosť dlhé, ale kto chce pozerať krátke príspevky, nech si pozrie v televízii nejaké flešky, ak si myslí, že mu to stačí. Taká zložitá problematika sa nedá vysvetliť ako komiks. Prvých dvadsať minút bude asi ľudí, ktorí nemajú radi dejiny, nudiť, podobne ako bol Tucker Carlson nervózny z toho, prečo ruský prezident toľko rozpráva o histórii a kam tým mieri. Vysvetlíme si, v čom sa Vladimír Putin mýli, v čom zavádza a prečo jeho výklad ukrajinských dejín nemôžem prijať ani ako profesionálny historik, ani ako slovenský vlastenec a už vôbec nie ako principiálny antifašista. Táto časť bude poučná najmä pre tých, ktorí znevažujú ukrajinskú identitu tým, že Ukrajinu pohŕdavo vyhlasujú za umelý štát. Je to však tá istá cynická rétorika a tá istá obludná mentalita, s akou Viktor Orbán označil Slovensko za „odtrhnuté územia“ a s akou čechoslovakisti tvrdili, že Česi a Slováci sú vraj jeden národ a Slovensko si vymyslel Masaryk. Tí, ktorí o Ukrajine nič nevedia, budú preto prekvapení, aké sme mali v 19. storočí spoločné osudy a ako sme sa navzájom podporovali.

Keď sa však prehryziete touto historickou časťou, v druhej polovici vás čaká komplexná analýza toho, ako Rusi vnímajú tento konflikt, že táto vojna sa mohla skončiť hneď na začiatku aj so stiahnutím ruských vojsk, keby dohodnutú mierovú zmluvu neprekazili Briti a Američania, ako Západ dvadsať rokov napínal strunu, kým praskla a hlavne – že dnes netreba o mieri presviedčať ani Rusov, ani Ukrajincov, ale Američanov. Vladimír Putin vyslal extrémne dôležitý signál, ktorý nesmie zapadnúť v hlušine šovinistických a demagogických príspevkov. Rusko je pripravené rokovať o zárukách bezpečnosti a suverenity pre Ukrajinu, ak Spojené štáty a EÚ zaručia neutralitu Ukrajiny. Je to tak zrozumiteľné, ako len môže byť. Európa a jej lídri by mali presvedčiť svojho najdôležitejšieho spojenca, aby zahasil, čo rozdúchal a prestal odmietať rokovania. Washington si musí uvedomiť, že už nie je pánom sveta a že bezpečnosť je buď nedeliteľná alebo žiadna. A aj vy všetci sa môžete stať poslami mieru, ak budete šíriť výzvu na rokovania. Dosť bolo zabíjania, vyriešte to za rokovacím stolom!

•⁠ ⁠Interview Tuckera Carlsona s Vladimírom Putinom je najzávažnejším rozhovorom posledných rokov

•⁠ ⁠To najdôležitejšie odznelo na konci: výzva na mierové rokovania

•⁠ ⁠Ruský prezident realisticky opísal vzťahy Ruska a NATO za posledné desaťročia

•⁠ ⁠Jeho historický výklad je však zavádzajúci, preto vysvetľujeme, v čom je ukrajinský zápas za národnú a štátnu emancipáciu podobný so slovenským vývojom.


Viac vo videu:

Zdroj: YouTube Drobnohľad Eduarda Chmelára / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d