Slovanské Noviny

28. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Deň víťazstva nad fašizmom & oslavy 79. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v bývalom Stalingrade kamerou študenta Volgogradskej štátnej univerzity Jakuba Ziebu

Bitka o Stalingrad (dnes Volgogad) bola jednou z najväčších bitiek druhej svetovej vojny. Sovietske víťazstvo v nej prinieslo obrat vo vývoji konfliktu na východnom fronte a nakoniec sa stalo jedným zo symbolov celkovej nemeckej porážky. Bitka sa skončila kapituláciou posledných nemeckých jednotiek 2. februára 1943.

V tejto bitke na juhozápade európskej časti Sovietskeho zväzu bojovali vojská Osi, predovšetkým nacistického Nemecka, Rumunska, Maďarska a Talianska, proti Červenej armáde.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Útok na Stalingrad (dnešný Volgograd) bol súčasťou širšej nemeckej ofenzívy, ktorá sa začala koncom júna 1942. Jej hlavným cieľom bolo získanie kontroly nad ropnými poliami na Kaukaze. Zároveň mal byť dobytý aj Stalingrad, priemyselné mesto a dôležitý dopravný uzol ležiaci na Volge.

Do veľkej miery prestížnou úlohou obsadiť mesto nesúce meno samotného ruského vládcu Josifa Stalina, bola poverená 6. armáda vedená generálom Friedrichom Paulusom. Aby si poistil víťazstvo, dal Hitler k Stalingradu povolať ješte 4. tankovú armádu generála Hermanna Hotha, ktorá sa mala tiež pôvodne zúčastniť ťaženia na Kaukaz. Do bojov boli na nemeckej strane nasadené aj talianske, chorvátske a rumunské jednotky.

Boje okolo mesta, z ktorého sovietska generalita vytvorila centrum obrany, sa začaly 17. júla 1942 a trvali pol roka. Obrancovia Stalingradu pod velením generála Vasilija Čujkova boli najprv zatláčaní stále hlbšie k rieke Volge, za ktorú nesmeli podľa Stalinovho rozkazu ustúpiť. V čase najväčšieho nemeckého postupu držal Čujkov z celého mesta iba malý pás zeme, široký v najužšom mieste iba niekoľko sto metrov.

V novembri 1942 však Červená armáda zaútočila na severné a južné krídlo nepriateľa a po štyroch dňoch tuhých bojov nemeckú 6. armádu obkľúčila. Jej veliteľ Paulus nakoniec 31. januára 1943 kapituloval. Menšia časť jeho jednotiek, ktorá bola odrezaná v severnej časti mesta, pokračovala v odpore ešte dva dni.

Počas urputných bojov utrpela Červená armáda obrovské straty; počet mŕtvych, zranených či nezvestných podľa všetkého prekročil jeden milión. Na strane agresora bolo viac než 800-tisíc mŕtvych, zranených či zajatých. Z asi 91-tisíc nemeckých vojakov, ktorí začiatkom roka 1943 padli do ruského zajatia, sa ich po vojne do vlasti vrátilo iba päť až šesť tisíc.

Porážka nemeckých vojsk znamenala obrat v dovtedy prevažne úspešnom ťažení wehrmachtu Ruskom. Červená armáda potom už prevzala iniciatívu a zastavila sa až v máji 1945 v Berlíne.

Video z osláv Dňa víťazstva nad fašizmom v bývalom Stalingrade:

Zdroj: YouTube Jakub Zieba / Якуб Зиба / InfoVojna / hnonline.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d