Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Americký dolár stráca vo svete svoje postavenie. Dedolarizácia je nezvratná a naberá na obrátkach, oznámil Putin vo svojom prejave na summite BRICS

Ruský prezident Vladimir Putin na summite v Johannesburgu zároveň uviedol, že BRICS sa stane ekonomicky silnejším zoskupením štátov ako G7.

Americký dolár stráca svoju globálnu úlohu v „objektívnom a nezvratnom“ procese, povedal ruský prezident účastníkom summitu BRICS v Juhoafrickej republike v utorok. Vladimir Putin vystúpil prostredníctvom videolinky po tom, ako sa rozhodol nezúčastniť sa na podujatí osobne.

Dedolarizácia „naberá na obrátkach“, vyhlásil Putin a dodal, že členovia skupiny hlavných rozvíjajúcich sa ekonomík sa snažia znížiť svoju závislosť od zelenej bankovky pri vzájomných transakciách.

Ruský líder vyhlásil, že päť členov BRICS – Rusko, Čína, India, Brazília a Južná Afrika – sa stáva novými svetovými hospodárskymi lídrami, a dodal, že ich kumulatívny podiel na svetovom HDP dosiahol 26 %.

Poznamenal, že ak sa meria podľa parity kúpnej sily, BRICS už prekonal skupinu siedmich vedúcich priemyselných krajín – predstavuje 31 % svetového hospodárstva v porovnaní s 30 % v prípade skupiny G7.

Za posledných 10 rokov sa vzájomné investície medzi členskými štátmi BRICS zvýšili šesťnásobne. Ich celkové investície do svetovej ekonomiky sa zdvojnásobili, pričom kumulatívny vývoz predstavuje 20 % celkového svetového vývozu, uviedol Putin.

Moskva sa zameriava na preorientovanie svojich dopravných a logistických trás na „spoľahlivých zahraničných partnerov“ vrátane členov BRICS, aby zabezpečila nepretržité dodávky energie a potravín na medzinárodný trh.

Medzi hlavné ciele Ruska patrí rozvoj Severnej morskej cesty a dopravného koridoru „sever – juh“, uviedol Putin.

Prvý z nich, prechádzajúci Severným ľadovým oceánom pozdĺž severného pobrežia Ruska, zabezpečí rýchlejšie dodávky tovaru medzi Európou a Ďalekým východom.

Druhý spojí ruské severné a baltské prístavy s Perzským zálivom a Indickým oceánom, čím sa uľahčí pohyb nákladu medzi euroázijskými a africkými krajinami.

„Sústavne zvyšujeme dodávky pohonných hmôt, potravín a hnojív do štátov globálneho Juhu,“ a aktívne prispievame k celosvetovej potravinovej a energetickej bezpečnosti, uviedol ruský líder.

Zo súčasnej medzinárodnej potravinovej krízy obvinil jednostranné sankcie Západu a označil ich za „nezákonné“.

„Nezákonné sankcie… vážne zaťažujú medzinárodnú hospodársku situáciu“ a „nezákonné zmrazenie aktív suverénnych štátov“ predstavuje porušenie pravidiel voľného obchodu a hospodárskej spolupráce.

Deficit zdrojov a rastúca nerovnosť vo svete sú „priamym dôsledkom“ takejto politiky, vysvetlil ruský prezident. Za najnovší prejav tohto procesu, ktorý postihuje predovšetkým najzraniteľnejšie krajiny, označil prudký nárast cien obilia a potravín.

Ruskú federáciu na summite štátov BRICS v Johannesburgu, ktorý sa koná od 22. do 24. augusta, zastupuje ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Putin sa rozhodol nezúčastniť na tomto podujatí po tom, ako Medzinárodný trestný súd (ICC) v marci rozhodol o vydaní zatykača na jeho osobu. Súd svoje rozhodnutie zdôvodnil na základe obvinení Ukrajiny, že ruská evakuácia detí z konfliktnej zóny uprostred nepriateľských akcií medzi oboma krajinami predstavovala „nezákonný presun obyvateľstva“.

Juhoafrická republika je signatárom Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu a USA a ich spojenci na ňu vyvíjali nátlak, aby Putina zadržala, ak by pricestoval do tejto krajiny. Moskva opakovane odmietla obvinenia ICC a zdôraznila, že neuznáva autoritu súdu, pričom zatykač vyhlásila za právne neplatný.

Hoci juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa opakovane vyhlásil, že príkaz nevykoná, tvrdiac, že by sa rovnal „vyhláseniu vojny“, Moskva sa nakoniec rozhodla vyslať na summit BRICS ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, aby zastupoval Rusko.


Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: