Slovanské Noviny

28. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Velesova noc je slovanský sviatok, s ktorým sa spája noc od 31. októbra do 1. novembra. Poznáme ju aj pod pojmom Halloween, Samhain, poprípade na druhý deň Dia de los muertos, či Sviatok všetkých svätých.

Na rozdiel od Halloweenu, ktorý je hlučnou zábavou, náš slovanský sviatok je skôr o tichom stretnutí pri Rodinnom stole. Tento sviatok je vraj časom, kedy sa otvárajú hranice medzi dvomi svetmi svetla a tmy. Legendy hovoria, že v poslednú októbrovú noc Veles odomkne dvere medzi týmito svetmi. V noci Velesa sa vraj duchovia našich predkov vracajú, aby nás poučili, poradili, alebo požehnali Rod. Pred zotmením sa zapaľovali ohne a sviečky vo všetkých oknách, ktoré mali horieť po celú noc. Na slávnostný oltár sa kládli dary ako jablká a kvety, na prahu domu sa stavali jarabinové konáre. Verilo sa, že práve v poslednom dni októbra sa všetka živá príroda ponára do spánku a Zem pôjde odpočívať, kým ju neprebudí jar. Všetky práce v záhrade a na poli mali byť do toho dňa vykonané.
Ak chcete v tradícii pokračovať, strávte noc Velesa so svojou Rodinou pri sviatočnom stole, zapáľte sviečky, čím viac, tým lepšie a spomeňte si láskavým slovom, legendami, alebo historkami v dobrom na svojich zosnulých predkov a priateľov. Časť z pripravovaných pokrmov k večeri nechajte do rána na okne a potom ju ponúknite vtákom a zvieratám vonku

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

zdroj: pamäti našich predkov

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d