Slovanské Noviny

26. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ukazuje sa, že náhrady materského mlieka sa ani zďaleka kvalitatívne nevyrovnajú materskému mlieku.

Biológovia zistili, že ľudské materské mlieko obsahuje životaschopné materské bunky, ktoré môžu hrať dôležitú úlohu pri budovaní imunity detí a pri vzniku agresívnych foriem rakoviny prsníka. Výsledky štúdie zverejnil vedecký časopis Nature Communications.

„Štúdium týchto buniek nám pomôže pochopiť, ako vzniká mlieko, prečo majú niektoré ženy problémy s kŕmením a umožní nám to nájsť nové spôsoby, ako sa s týmito ťažkosťami vysporiadať,“ povedala Alesia-Jane Twigger z University of Cambridge, ktorá sa na štúdii podieľala.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vedci v posledných rokoch aktívne skúmajú, ako kravské a ľudské mlieko ovplyvňuje fungovanie organizmu detí a dospelých. Výskum ukazuje, že enzýmy nachádzajúce sa v mlieku pomáhajú organizmu bojovať proti choroboplodným zárodkom a zápalom. Mlieko navyše zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe črevnej mikroflóry u novorodencov.

Pri spracovaní mlieka alebo príprave suchých zmesí pre dojča sa značná časť týchto prospešných vlastností stráca. Podľa odborníkov zo Svetovej zdravotníckej organizácie zomiera v prvých dňoch a mesiacoch života niekoľko stoviek tisíc bábätiek na to, že u ich matiek sa netvorí dostatok mlieka.

„Živé“ mlieko.

Ako poznamenáva Twigger a jej kolegovia, zatiaľ čo lekári nemajú jasné pochopenie dôvodov, ktoré vedú k problémom s produkciou mlieka, a ako sa s tým vysporiadať. V novej štúdii urobili vedci veľký krok k zodpovedaniu týchto otázok štúdiom chemického zloženia desiatok vzoriek mlieka.

Vedcov zaujímalo, aké signálne molekuly vrátane vlákien RNA môžu byť prítomné v mlieku a ovplyvniť fungovanie buniek tráviaceho systému a iných orgánov bábätiek. Štúdium týchto molekúl nečakane ukázalo, že v materskom mlieku je veľa živých buniek, ktoré produkujú hormóny a iné molekuly. Predtým sa vedci domnievali, že v mlieku možno nájsť iba odumreté bunky mliečnych žliaz.

Živé „mliečne“ bunky, ktoré objavila Twigger a jej kolegovia, by sa dali rozdeliť do dvoch veľkých skupín. Jedna z nich mala podobné vlastnosti ako bunky mliečnej žľazy, zatiaľ čo iné boli rôznymi zložkami imunitného systému. Tieto a ďalšie bunky, ako navrhuje Twigger a jej kolegovia, zohrávajú dôležitú úlohu pri tvorbe mikroflóry a imunity detí.

Okrem toho môžu byť tieto bunky spojené s najagresívnejšími formami rakoviny prsníka, ktoré sú sprevádzané objavením sa metastáz v iných orgánoch a častiach organizmu žien. Biológovia preto naznačujú, že následné štúdium týchto buniek a možné poruchy ich životnej činnosti pomôže vytvoriť nové metódy diagnostiky a liečby tohto typu nádoru.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.