Slovanské Noviny

28. novembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

Niekoľko európskych krajín vyzýva na ukončenie posielania peňazí na Ukrajinu a financovania prebiehajúceho vojnového úsilia Kyjeva proti Rusku.

Odsúdili Budapešť

V tomto smere vedie Maďarsko, ktoré zablokovalo finančnú pomoc vo výške 18 miliárd eur, ktorú Európska komisia plánovala poslať Ukrajine. To roztrhalo plány Bruselu na franforce, keďže podľa rozpočtových pravidiel peniaze nemôžu odísť do Kyjeva bez úplného súhlasu všetkých 27 členských krajín Európskej únie.

„Určite nepodporíme žiadnu spoločnú pôžičku EÚ v tejto oblasti,“ povedal pre domáce noviny maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Peter Szijjártó.

Na podporu zdravotníctva, školstva a kultúrnych inštitúcií na Ukrajine už podľa ministra minula maďarská vláda stovky miliónov eur. Szijjártó ďalej dodal, že Budapešť už skôr podporila spoločnú pôžičku EÚ počas pandémie, no viac už spoločné pôžičky brať nechce.

Maďarsko však nie je jedinou krajinou, ktorá je proti ďalšiemu financovaniu Ukrajiny

Odhaduje sa, že v Ríme protestovalo približne 100 000 Talianov, ktorí vyzvali vládu talianskej premiérky Giorgie Meloni, aby prestala posielať zbrane na Ukrajinu. Demonštráciu údajne zorganizovali početné katolícke združenia, odbory a mierové skupiny.

V Grécku vstúpili pracovníci hlavného mesta Atén do celodenného štrajku, aby odsúdili prudko rastúcu infláciu a prudko stúpajúce ceny energií v dôsledku sankcií uvalených Západom na Moskvu.

Robotníkov v Aténach podporovali odbory ako Všeobecná konfederácia gréckych robotníkov a organizácia ADEDY, ktorá zastupuje štátnych zamestnancov.

Medzitým v Prahe vyšlo do ulíc približne 100 000 ľudí, aby odsúdili českú vládu za jej úlohu v energetickej kríze. Účastníci vyzvali vládu, aby na vyriešenie prebiehajúcej energetickej krízy zachovala priame zmluvy s Ruskom o dodávkach plynu.

Profesor Joe Siracusa, odborník na americkú politiku z Curtinovej univerzity v Západnej Austrálii, povedal, že Maďari a Taliani „majú plné právo“ vyjadriť svoj nesúhlas s pokračujúcim financovaním Ukrajiny.

„Bude toho viac,“ poznamenal. „Myslím si, že každý národ v Európe urobí to, čo si myslí, že musí urobiť, aby prežil zimu a mohol žiť ďalej.“

Podľa Siracusa sú však republikánski zákonodarcovia v USA, ktorí sa chystajú prevziať kontrolu nad Snemovňou reprezentantov v januári 2023, tiež unavení z prideľovania obrovského množstva peňazí pre Kyjev.

Zatiaľ tieňový predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy za Republikánov povedal, že jeho strana nedá Kyjevu „bianko šek“. Expert poznamenal, že McCarthy, ktorý sa uchádza o miesto predsedu Snemovne reprezentantov, bude mať „veľmi, veľmi dôležitú“ úlohu.

„Keď Republikáni vyhrajú a získajú väčšinu v Snemovni reprezentantov, budú mať pod kontrolou peňaženku – a môžu rozhodnúť, že snemovňa, kde sa schvaľujú všetky peňažné toky, nedá Ukrajine už ani cent,“ povedal.

„Ak zatiaľ neovládate snemovňu, potom jediné, čo potrebujete, je získať 218 hlasov. Nepotrebujete červenú vlnu. Nepotrebujete 30- alebo 40-člennú väčšinu. Stačí, aby ste získali 218 kresiel a prevahu jedného hlasu. Víťazstvo v Snemovni je dôležitejšie ako víťazstvo v Senáte.“

Ukrajina nie je spojencom a Rusko nie je nepriateľom

Siracusa poukázal na to, že Republikánska strana „váhala pred doplňovacími voľbami“. No pokračoval a uviedol, že Washington môže dať Kyjevu len toľko, kým sa jej arzenál vyprázdni.

Expert sa nakoniec odvolal na poznámky republikánskej poslankyne Marjorie Taylor Greene, ktorá povedala, že „pokiaľ ide o ňu… a množstvo Republikánov, Ukrajina nie je spojencom a Rusko nie je nepriateľom“.

Zdroj: cz24

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: