Slovanské Noviny

6. decembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

Bývalý slovenský predseda vlády a minister Ján Čarnogurský prežil 17. november 1989 vo väzení, po prepustení sa stal počas dvoch týždňov členom novej vlády. To, že skutočne žijeme v demokracii však vôbec necíti.

Počas revolúcie v base

A dôvod? 17. augusta 1989 si pre mňa prišla polícia. Bol som obvinený z podvracania republiky, pretože som pripravoval spomienkové akcie k výročiu augustovej okupácie. Spolu so mnou zadržali aj Miroslava Kusého. Možno to poznáte ako proces s tzv. bratislavskou päťkou.

Ján Čarnogurský 17. november 1989 strávil vo väzbe. A dôvod? “17. augusta 1989 si pre mňa prišla polícia. Bol som obvinený z podvracania republiky, pretože som pripravoval spomienkové akcie k výročiu augustovej okupácie. Spolu so mnou zadržali aj Miroslava Kusého. Možno to poznáte ako proces s tzv. bratislavskou päťkou,” hovorí politik pre české Parlamentní Listy.

Mestský súd v Bratislave ho nakoniec oslobodil, ale až 22. novembra 1989. “A tri dni potom mi udelil prezident Gustáv Husák amnestiu,” spomína Čarnogurský.

Hneď na druhý deň po prepustení mal prejav na demonštrácii na námestí Slovenského národného povstania v Bratislave. Tretí deň už bol členom delegácie opozície, ktorá na čele s Václavom Havlom rokovala s predsedom vlády Ladislavom Adamcom o prevzatí moci. A štrnásť dní sa stal podpredsedom federálnej vlády. Skutočne neuveriteľne rýchly vzostup!

S Václavom Havlom vždy korektný vzťah. Podľa Čarnogurského tu boli len dva problémy. “Ten prvý, že on bol do tej doby na Slovensku takmer neznámou alebo málo známou figúrou. A za druhé: Alexander Dubček bol minimálne pre Slovákov hrdina, bol to človek, ktorý mal už čosi za sebou, a preto sa celkom oprávnene očakávalo, že by mohol zasiahnuť do toho boja o prezidentský post.”

Ak so všetkým súhlasíte, je všetko OK

Podľa politika je dnes pri spomienke na Nežnú revolúciu mnoho skepsy, sklamania z nenaplnených ideí a cieľov. “Ale v tejto dobe výročia 17. novembra pochopiteľne úplne zatienili udalosti na Ukrajine, už preto, že sa dejú takpovediac za humnami. Každopádne som rád, že sa tento dátum stal štátnym sviatkom, je to jeden z míľnikov v našej spoločnej histórii, ktorý treba pripomínať,” hovorí.

To, že skutočne žijeme v demokracii však vôbec necíti. “Nie! Tu funguje demokracia iba do tej chvíle, kým so všetkým súhlasíte. Ale beda, keď máte iný názor!,” uzavrel Čarnogurský.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: