Slovanské Noviny

29. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ústavný súd SR rozhodol: Otázka o okamžitej demisii Hegerovej vlády je v rozpore s ústavou. Občania budú hlasovať len o tom, či sa má ústava zmeniť tak, aby umožňovala skrátenie volebného obdobia – či už referendom, alebo hlasovaním v parlamente

Pre pochybnosti o ústavnosti predmetu referenda v prípade prvej otázky o bezodkladnej demisii vlády sa na ÚS obrátila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Od rozhodnutia súdu záviselo, či referendum, ktoré vypíše, bude mať jednu alebo dve otázky. Druhá otázka je podľa hlavy štátu v súlade s ústavou.

Navrhovaná referendová otázka o bezodkladnej demisii vlády nie je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky. Po neverejnom zasadnutí pléna Ústavného súdu o tom v stredu informoval jeho predseda Ivan Fiačan.

Pre pochybnosti o ústavnosti predmetu referenda v prípade prvej otázky sa na súd obrátila prezidentka Zuzana Čaputová. Od rozhodnutia súdu záviselo, či referendum, ktoré prezidentka vypíše, bude mať jednu, alebo dve otázky. Spornou bola otázka, či ľudia súhlasia s tým, že vláda má bezodkladne podať demisiu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Predmetom referenda mal byť de facto príkaz vláde, aby podala demisiu, Ústavný súd uzavrel, že predmet referenda je v rozpore s princípom generality práva, s princípom deľby moci, a teda aj v rozpore s ústavou,“ povedal predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan.

„V tejto časti tak prezidentka nemôže vypísať referendum,“ uviedol Fiačan. V referende bude otázka o skrátení volebného obdobia Národnej rady, či už referendom alebo rozhodnutím parlamentu, a o vypísaní predčasných volieb. Podľa hlavy štátu je táto časť v súlade s ústavou.

Predstavitelia opozičného Smeru-SD odovzdali koncom augusta v Prezidentskom paláci 406.039 podpisov za vyhlásenie referenda o páde vlády a zmene Ústavy Slovenskej republiky. Parlamentná aj mimoparlamentná opozícia by chcela cez referendum dosiahnuť predčasné voľby.

„Rešpektujem rozhodnutie ústavného súdu. Termín vyhlásenia referenda oznámim hneď ako to bude možné, teda po zverejnení rozhodnutia súdu v zbierke zákonov,“zareagovala na rozhodnutie súdu prezidentka Zuzana Čaputová.

Na vyhlásenie zareagovala aj opozičná strana SaS. „Nie je to prvýkrát, čo Robert Fico preukázal svoje ‘právnické kvality‘,“ povedal v tomto kontexte šéf liberálov Richard Sulík.

Doposiaľ bolo na Slovensku osem referend, úspešné bolo jediné, v roku 2003 o vstupe do Európskej únie.

Po rozhodnutí Ústavného súdu sa tak ľudia nebudú vyjadrovať v referende k tomu, či chcú, aby skončila súčasná vláda Eduarda Hegera. Hlasovať budú iba o tom, či sa má ústava zmeniť tak, aby umožňovala skrátenie volebného obdobia – či už referendom, alebo hlasovaním v parlamente.

Smer-SD rešpektuje rozhodnutie ÚS: Podľa Fica je podstatné, že sa referendum bude konať

Predseda Smeru-SD Robert Fico rešpektuje stredajšie rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR, podľa ktorého nie je navrhovaná referendová otázka o bezodkladnej demisii vlády v súlade s Ústavou SR. Podľa jeho slov je podstatné, že sa referendum bude konať. Povedal to na tlačovej konferencii v Košiciach.

„My sme úspech dosiahli. Smer-SD inicioval referendum, referendum bude. A bude o takej zmene Ústavy SR, ktorá umožní predčasné voľby. Dnešné rozhodnutie nás nevyrušuje, pretože nemá absolútne žiadny vplyv na konanie referenda,“ povedal s tým, že v referende bude otázka, ktorú považujú za najzávažnejšiu.

Pôjde o otázku o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR, či už referendom alebo rozhodnutím parlamentu, a o vypísaní predčasných volieb. Otázka, či ľudia súhlasia s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu, mala podľa Fica predovšetkým motivovať k väčšej účasti na referende.

Ako dodal, teraz je na ľuďoch, či chcú na Slovensku predčasné parlamentné voľby. Ak áno, budú ich žiadať, aby to išli vyjadriť v referende.

Pre pochybnosti o ústavnosti predmetu referenda v prípade prvej otázky o bezodkladnej demisii vlády sa na ÚS obrátila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Od rozhodnutia súdu záviselo, či referendum, ktoré vypíše, bude mať jednu alebo dve otázky. Druhá otázka je podľa hlavy štátu v súlade s ústavou.

Podľa Smeru-SD súčasná vláda zlyháva a jediným riešením ústavnej krízy, v ktorej sa krajina podľa nej nachádza, sú predčasné parlamentné voľby. Parlamentná aj mimoparlamentná opozícia by ich chcela dosiahnuť cez referendum. Predstavitelia Smeru-SD odovzdali koncom augusta v Prezidentskom paláci 406.039 podpisov za vyhlásenie referenda o páde vlády a zmene Ústavy SR.

Hlas-SD kritizuje rozhodnutie ÚS, SNS víta, že referendum bude

Mimoparlamentná strana Hlas-SD kritizuje rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) o tom, že navrhovaná referendová otázka o demisii vlády nie je v súlade s Ústavou SR. Mimoparlamentná SNS už pred časom upozorňovala na možné pochybnosti pri formulácii referendovej otázky, no víta, že referendum sa bude konať.

„Ústavný súd dnes ľuďom oznámil, že nie je v ich moci skončiť s vládou Igora Matoviča a Eduarda Hegera,“ skonštatoval Hlas-SD v stanovisku. Rozhodnutie podľa strany ukázalo, že voliči svojím hlasom dávajú bianko šek „akejkoľvek mizernej vláde, ktorú štyri roky nikto a nič neodlepí z jej stoličiek“.

Hlas-SD sa obáva, že výsledkom rozhodnutia ÚS bude ešte väčšia frustrácia a hnev občanov. Strana zároveň tvrdí, že referendum o druhej otázke vzhľadom na časové termíny „už nemá schopnosť zbaviť moci Igora Matoviča a Eduarda Hegera“. Poslanci Národnej rady SR by mali podľa strany podporiť zmenu ústavy, ktorá by umožnila predčasné voľby.

SNS v reakcii upozornila, že ešte pred letom sa obávala tohto vývoja a chcela diskutovať o právnej bezchybnosti otázky referenda. Strana tvrdila, že štylizácia referendovej otázky musí byť taká, aby garantovala nielen zmenu ústavy, ale aj možnú povinnosť vyhlásenia volieb. „Je nám ľúto, že prišlo na naše slová. Napriek tomu sme radi, že sa môže konať referendum o možnosti uskutočnenia predčasných parlamentných volieb,“ reagovala pre TASR hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová.

Zdroj: hnonline.sk / topky.sk / ta3.com / InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d