Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Pre štyri ročníky absolventov slovenských stredných škôl aplikácia z dielne Inštitútu sociálnej politiky odhaľuje, kam smerovali ich ďalšie kroky v prvom roku po ukončení strednej školy.

Pokračovali v štúdiu alebo začali pracovať? Zamestnali sa alebo začali podnikať? V akých odvetviach pracujú a zarábajú? Tieto aj iné otázky pomôže interaktívnou formou zodpovedať nová aplikácia.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Uplatnenie stredoškolských absolventov

Inštitút sociálnej politiky spracoval pilotnú verziu interaktívnej aplikácie, ktorá vizualizuje údaje o uplatnení absolventov stredných škôl na trhu práce od školského roku 2018/2019. Táto aplikácia je výsledkom spoločnej iniciatívy Inštitútu sociálnej politiky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a Inštitútu vzdelávacej politiky Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, ktorej cieľom je zlepšiť informovanosť odbornej a laickej verejnosti

„Prepojením administratívnych údajov evidovaných v rôznych informačných systémoch štátnej správy sa nám podarilo zmapovať, ako sa darilo uplatňovať na trhu práce absolventom slovenských stredných škôl v priebehu prvého roka od ukončenia štúdia,“ upresnil Michal Tomajko, spoluautor interaktívnej aplikácie.
Ako ďalej dodal: „Okrem základných údajov o počte absolventov a zastúpení pohlaví aplikácia obsahuje aj informácie o tom, aká časť z nich pracuje, koľkí pokračujú v štúdiu alebo sú nezamestnaní.“

Pracujúci absolventi sú ďalej rozdelení na zamestnaných v pracovnom pomere, pracujúcich na dohodu, samostatne zárobkovo činných a pracujúcich v zahraničí. Nechýbajú ani údaje o tom, v ktorých odvetviach sa najčastejšie uplatnili a aké dosahovali mzdy.

Všetky údaje o absolventoch v zvolenom ročníku sú dostupné ako celok. Aplikácia však umožňuje aj zúženie skupiny pomocou filtrov na základe kraja, okresu a obce školy, stupňa vzdelania, odboru vzdelávania alebo konkrétnej školy. Jednotlivé kritériá je možné aj kombinovať a zvoliť si napríklad súčasne obmedzenia na okres a aj na stupeň vzdelania.
Údaje o uplatnení stredoškolských absolventov budú nielen zaujímavé, ale aj užitočné pre samotné školy, žiakov a rodičov, pre zriaďovateľov škôl, pre zamestnávateľov a aj pre širokú verejnosť.

Pomôže pri výbere štúdia

V neposlednom rade pomôžu tieto informácie tým, ktorí sa rozhodujú, aké stredoškolské štúdium si majú zvoliť. Preto práve pri výbere vhodnej strednej školy a študijného zamerania môžu využiť aj novú vizualizáciu údajov.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d