Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Ukrajinská 82. letecká útočná brigáda, jedna z posledných záloh ukrajinskej armády, no označovaná ako jej „najmocnejšia jednotka“, vstúpila na bojisko a bojuje proti ruským silám. Ich vstup však neoživí už tak neúspešnú a vyčerpanú protiofenzívu.

Ruská armáda 15. augusta potvrdila, že odrazila tri útoky tejto elitnej ukrajinskej jednotky pri Robotyne v Záporoží. V boji padlo 200 ukrajinských vojakov, bolo zničených päť tankov, osem obrnených a bojových vozidiel pechoty a dve húfnice Msta-B.

Forbes uviedol, že brigáda – ktorá strávila väčšinu z posledných dva a pol mesiaca v zálohe, keď sa ukrajinská armáda pokúšala spustiť protiofenzívu – bola konečne nasadená, čo nazval „dobrou a zlou správou“ pre Kyjev.

Ukrajinská 82. letecká útočná brigáda vybavená tankami Challenger 2 vyzbrojenými nábojmi s ochudobneným uránom je tiež vyzbrojená obrnenými vozidlami Marder a Stryker, ktoré patria medzi najmodernejšie vybavenie NATO dodané do Kyjeva.

82. brigáda je údajne jednou z „posledných veľkých jednotiek“, ktoré má ukrajinské velenie k dispozícii. Ich nasadenie by mohlo v blízkej dobe „výrazne posilniť“ palebnú silu ukrajinských síl.

Napriek tomu, keď sa 82. a jej sestra, 46. letecká útočná brigáda, stiahnu, „nemusia existovať žiadne rovnako silné nové brigády, ktoré by ich nahradili“, čo znamená, že „protiofenzíva môže stratiť dynamiku,“ varuje Forbes .

„Ak sa Rusi v Robotyne dokážu udržať na zemi a vydržať pravdepodobne veľký, ale dočasný nárast ukrajinskej bojovej sily, mohli by sa nakoniec ocitnúť v pozícii, v ktorej môžu Ukrajincom vrátiť úder – akonáhle sa príbojové brigády otočia z frontovej línii bez náhrady,“ uzavrel článok.

Napriek tomu autor zveličuje schopnosti 82. leteckej útočnej brigády, ktorá ani nie je divíziou. Ukrajinským jednotkám sa dodnes nepodarilo prelomiť prvú líniu ruskej obrany. Preto už vrhnutie elitnej zálohy do boja ukazuje zúfalú situáciu Ukrajiny, ktorá nedokáže rozbiť mlynček na mäso.

Skutočnosť, že 82. letecká útočná brigáda je vyzbrojená britskými tankami a modernými západnými bojovými vozidlami, neznamená, že to môže zmeniť situáciu. Ukrajinské sily totiž nedokážu prekonať mínové polia a preraziť opozíciu, ktorú predstavujú ruské prieskumné a úderné sily operujúce pozdĺž celej línie dotyku.

Nasadenie 82. leteckej útočnej brigády tiež poukazuje na to, že ruský minister obrany Sergej Šojgu správne vyhodnotil, že ukrajinské vojenské zdroje sú takmer vyčerpané.

“Predbežné výsledky bojov ukazujú, že ukrajinský vojenský potenciál je prakticky vyčerpaný,” povedal Šojgu na 11. medzinárodnej bezpečnostnej konferencii v Moskve 15. augusta.

Zatiaľ čo protiofenzíva zlyhala, Kyjev a západní lídri začali ukazovať prstom. Ukrajinskí predstavitelia obviňujú západné vlády a médiá z prílišného optimizmu okolo protiofenzívy. Kyjevský režim to však podceňuje, pretože boli zdrojom veľkého humbuku a propagandy okolo ofenzívy, ktorú západné vlády a médiá s radosťou šírili.

Pripomíname, že v prípravných fázach protiofenzívy v roku 2022 náčelník hlavného ukrajinského riaditeľstva spravodajských služieb Kyrylo Budanov predpovedal, že dobytie Krymu sa neuskutoční „v lete [2023], ale koncom jari – možno dokonca trochu skôr.”

Budanov povedal, že sa nebojí robiť takéto predpovede, pretože „to nie je ani začiatok konca [vojny]; je to proces a práve sa pripravuje.“ Dokonca odmietol ustúpiť od svojich odvážnych predpovedí, keď dostal príležitosť v apríli, a povedal, že „nemá dôvod“ prehodnocovať svoju predpoveď.

Ako sa ukázalo, toľko vychvaľovaná ofenzíva sa ani nezačala na jar, ale v prvý letný týždeň ponižujúc Budanovove predpovede, ktoré viedli k smiešnemu plánovaniu večierkov a udalostí NAFO na Kryme v očakávaní, že polostrov dobyjú Ukrajinci. sily.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa snažil kontrolovať očakávania a zároveň budovať dôveru Západu v udržanie toku vybavenia, zbraní a, samozrejme, peňazí. Zelenskyj sa pokúsil zmierniť očakávania až vtedy, keď bolo zrejmé, že z vysoko propagovanej jarnej ofenzívy sa stane letná.

Dá sa povedať, že nasadenie elitnej 82. leteckej útočnej brigády do ruského mlynčeka na mäso je pre Ukrajinu posledným hodom kockou, do ktorého zostávajú už len týždne leta, čo symbolicky a doslovne pripomína, že „jarná“ ofenzíva bola absolútnym zlyhaním. .

Ukrajina v posledných dňoch údajne nasadila viac ako 90 % svojich vojakov a ak je pravdepodobné, že nesplnia svoje ciele, krajine nezostanú žiadne vážne bojové sily, čo ju ponechá na milosť a nemilosť ruskej armáde.

Ahmed Adel

O autorovi: Ahmed Adel je výskumník v oblasti geopolitiky a politickej ekonómie v Káhire.

infobrics/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: