Spojené štáty chcú, aby Čína poskytla Ukrajine vojenskú podporu. Oznámil to koordinátor strategickej komunikácie v Rade národnej bezpečnosti USA John Kirby.
„Chceli by sme, aby sa Čína pripojila k zvyšku sveta a odsúdila túto inváziu a nerobila nič, čo by pomohlo Rusku pokračovať v tejto vojne. V skutočnosti by sme, samozrejme, chceli, aby Čína podnikla kroky na pomoc Ukrajine vo veci jej sebaobrany,“ povedal v rozhovore pre CNN.
Kirby navyše priznal, že Peking neprestal „zvažovať možnosť“ poskytnúť Rusku vojenskú pomoc.
„No tiež si nemyslíme, že prijali riešenie angažovať sa v tomto prípade (poskytnutiu podpory Ruskej federácii v oblasti bezpečnosti). Čoraz častejšie sa nielen Spojené štáty, ale aj naši spojenci a partneri ozývajú, že by takýto krok z ich strany neradi videli. Neveríme, že toto je v záujme Číny,“ dodal Kirby.
Okrem toho si podľa neho Spojené štáty nemyslia, že by Čína mala považovať rozhodnutie o vojenskej pomoci Rusku „za vhodný postup z hľadiska svojej medzinárodnej reputácie“.
Pritom hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin vyzval Spojené štáty, aby prestali šíriť dezinformácie o podpore obrany Ruska a prestali presúvať zodpovednosť na iných. Pripomenul, že je to americká vláda a nie Čína, kto dodáva zbrane kyjevskému režimu. Washington podľa neho nemá právo „dávať príkazy a pokyny“ Pekingu, ktorý nikdy nebude akceptovať takéto „pokyny a dokonca hrozby“, ako aj tlak zo strany Spojených štátov ohľadom rusko-čínskych vzťahov. Wang Wenbin tiež poznamenal, že pozícia Číny v súvislosti s ukrajinskou krízou je zameraná na presadzovanie prímeria, na rozdiel od Spojených štátov, ktoré naďalej „prilievajú olej do ohňa“.
Ruský veľvyslanec v Spojenom kráľovstve Andrej Kelin tiež v rozhovore pre „Al-Džazíru“ potvrdil, že Čína Rusku zbrane nedodáva. Ruská strana má podľa neho dostatok vlastných zbraní – vlastný potenciál je „v tomto zmysle obrovský“.
Čínsky mierový plán
Pripomeňme, že 24. februára čínske ministerstvo zahraničných vecí predstavilo plán na vyriešenie situácie na Ukrajine. Vyzýva na začatie mierových rokovaní a prímeria a vyjadruje pripravenosť Pekingu uľahčiť obnovenie dialógu medzi Moskvou a Kyjevom.
Podľa čínskych predstaviteľov by mali všetky strany namiesto vyostrovania situácie a „zvyšovania konfrontácie“ prejaviť obozretnosť a zdržanlivosť, aby sa vyhli ďalšej eskalácii a „vymknutiu sa spod kontroly nad situáciou okolo Ukrajiny“. Okrem toho Peking vyzval na odstránenie humanitárnej krízy a ochranu civilného obyvateľstva, ako aj zajatcov. Čína sa navyše postavila proti jednostranným sankciám, ktoré podľa nej len vytvárajú nové problémy.
Potom americký prezident Joe Biden v rozhovore pre ABC oznámil, že plán navrhovaný Čínou bol údajne výhodný len pre Rusko. Zdôraznil tiež, že myšlienku Pekingu rokovať o ukončení konfliktu o Ukrajinu považuje za „iracionálnu“.
Okrem toho hovorca amerického ministerstva zahraničia Ned Price uviedol, že o neserióznosti mierového plánu ČĽR môžu svedčiť kontakty čínskeho vedenia s Ruskom vo forme návštev na vysokej úrovni, ktoré podľa jeho názoru nie sú vyvážené „symetrickou interakciou s Ukrajinou“.
Americký minister zahraničia Antony Blinken však uznal, že čínske návrhy na vyriešenie ukrajinského konfliktu obsahujú aj „pozitívne prvky“. Zároveň odporučil, aby sa Peking zameral na obnovenie suverenity Ukrajiny.
„Čína na to nepristúpi“
Podľa expertov sa Washington prostredníctvom takýchto vyhlásení snaží „vtiahnuť Čínu“ do konfrontácie na Ukrajine, a to aj napriek tomu, že Peking mieni zostať v tejto otázke neutrálny.
„Čína je za mierové vyriešenie konfliktu, berúc do úvahy obavy Ruska. Táto pozícia je pre Spojené štáty neprijateľná, pretože ich cieľom je strategická porážka Ruskej federácie. A ak predtým Washington žiadal od Pekingu, aby neposkytol pomoc Moskve v oblasti obrany, teraz vlastne hovoríme o výzve ČĽR, aby začala dodávať zbrane Kyjevu. Takýto scenár je však nereálny. Čína s tým nebude súhlasiť, pretože takýto krok nespĺňa jej ciele a politický kurz,“ upozornil Alexander Lukin, vedecký riaditeľ Ústavu Číny a modernej Ázie Ruskej akadémie vied v rozhovore pre RT.
Navyše z jeho pohľadu takáto rétorika naznačuje len to, že americký politický establišment „žije v paralelnej realite“.
„Ak Čína zásadne odmieta nezákonné jednostranné sankcie, a to aj proti Rusku, čo potom môžeme povedať o vojenskej pomoci pre Kyjev? To je absolútne vylúčené, keďže podľa Pekingu by takáto podpora ukrajinský konflikt len zhoršila. V Číne to opakovane zdôraznili a naliehali na ostatných, aby kyjevský režim zbraňami nepodporovali, no Západ sa naďalej ČĽR vyhráža,“ povedal Lukin.
Zároveň sa domnieva, že Spojené štáty, zdôrazňujúc možnosť dodávok zbraní Rusku z Číny, sa snažia „obviniť Čínu z toho, čo neurobila“.
„Washington má teda v úmysle vyvíjať tlak na Peking, zjavne preventívne, aby o takých dodávkach ani len neuvažoval,“ dodal Lukin.
Podľa profesora na „Moscow State Institute of Electronics and Mathematics“ Dmitrija Jevstafieva Spojené štáty nie sú práve najšťastnejšie, že Čína sa snaží zostať v ukrajinskej otázke neutrálna.
„Z Washingtonu išiel celý rad vyhlásení proti Číne s naivným očakávaním, že ČĽR urobí čokoľvek, vrátane „zrady“ Ruska, aby zabezpečila stabilitu svojich ekonomických väzieb so Spojenými štátmi a svoju prítomnosť na ich trhu. Americká administratíva však zachádza vo svojich ilúziách príliš ďaleko. Myslím si, že Čína nemá v úmysle obetovať priateľské vzťahy s Ruskom,“ upozornil profesor.
Takúto rétoriku Američanov vysvetľuje čínskym mierovým plánom na riešenie situácie na Ukrajine, ktorý sa Washingtonu „veľmi nezapáčil“.
„Spojené štáty sa snažia nafúknuť mediálny škandál okolo tejto témy, aby odvrátili pozornosť vlastného obyvateľstva od problémov Ameriky, ktorá je vtiahnutá do konfliktu na Ukrajine. V skutočnosti je Washington do tejto konfrontácie zatiahnutý až po uši. A aby sa to zamaskovalo, je zámerne vytvorený nasledujúci fejk: Ukrajina je údajne bojiskom medzi Spojenými štátmi a Čínou, ktoré nebojujú priamo, ale rukami Rusov a Ukrajincov. To všetko je robené kvôli získaniu času. Spojené štáty už nedokázali poraziť Rusko na bojisku rukami Ukrajincov. Plán A nevyšiel a zdá sa, že plán B – zorganizovať ofenzívu Ozbrojených síl Ukrajiny túto jar – vo Washingtone tiež zlyháva a Spojené štáty nemajú dostatok času na plán C: bude to trvať najmenej šesť mesiacov na výrobu streliva a nových typov zbraní určených pre Kyjev. A celý ten čas bude potrebné kŕmiť Američanov rozprávkami, že nedávajú svoje peniaze nadarmo na podporu ukrajinského konfliktu,“ dodal Jevstafiev.
Irina Taran, Jelizaveta Komarova, RT
tym americanom uz pekne drbe z toho zbrojenia.Najvacsieho priatela Ruska vyzyvaju, aby im zbrojil lokajov, na ukrajine.debil. ???!! Fakt na mozog.Tady je vidiet, ako su hlupi………….